List ks. Abp Marka Jędraszewskiego zapowiadający peregrynację Obrazu Matki Bożej Solidarności Robotników, Kopii Krzyża Nowohuckiego oraz relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki na terenie Archidiecezji Krakowskiej

Kraków, dnia 18 listopada 2020 r.

            Drodzy Archidiecezjanie,

Od 1982 roku, w trzecią niedzielę września, ludzie pracy z całej Polski gromadzą się na Jasnej Górze przy obrazie Matki Bożej Królowej Polski i modlą się wspólnie za siebie nawzajem, za swoje rodziny, zakłady pracy, a przede wszystkim za Polskę – naszą Ojczyznę. Co roku inny rejon przewodzi tej modlitwie. Przygotowuje się do niej poprzez goszczenie na swoim terenie znaków peregrynacji: obrazu Matki Bożej Solidarności Robotników, kopii Krzyża Nowohuckiego i relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Znaki te przemierzają parafie, w których w szczególny sposób pragną się zgromadzić na wspólnej modlitwie ludzie wszelkiej pracy.

W grudniu br. oraz maju i sierpniu roku przyszłego znaki te będą gościć w wyznaczonych parafiach Archidiecezji Krakowskiej. Zapraszam więc ludzi pracy na czele ze Związkiem Zawodowym „Solidarność”, wszystkich pracujących i bezrobotnych, do tej wspólnej modlitwy w dowolny dzień tygodnia w wyznaczonej świątyni. Pod koniec roku będą to: kościół św. Barbary w Libiążu (5.12-12.12), Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Zakopanem (13.12-20.12), Katedra na Wawelu (13.12) oraz kościół św. Bartłomieja w Morawicy (21.12-2.01). W okresie wiosennym obraz, krzyż i relikwie zagoszczą w Nowej Hucie: na os. Szklane Domy (1.05-8.05), w Arce Pana (8.05-15.05) i w Mistrzejowicach (15.05-22.05), a także poza Krakowem: w Myślenicach (22.05-29.05). W sierpniu okazją do wspólnej modlitwy będą nabożeństwa: w kościele św. Klemensa w Wieliczce (7.08-14.08), w kościele św. Józefa w Krakowie-Podgórzu (14.08-21.08) oraz w Wadowicach (21.08-31.08). Peregrynację zwieńczą uroczystości kolejnej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, którym będę przewodniczył w Katedrze na Wawelu we wtorek 31 sierpnia 2021 r. o godz. 17.00.

Niech – mimo trudnej sytuacji pandemii – zgromadzą nas Matka Boża Solidarności Robotników oraz bł. ks. Jerzy i wyproszą nam swym wstawiennictwem szczególne Boże błogosławieństwo. Niech wspólna modlitwa, zachowująca wszelkie środki ostrożności i choćby w małych grupach, stanie się znakiem naszej wierności Bogu i zawierzenia Mu przez ręce Maryi naszych rodzin, miejsc pracy, wszystkich chorych i tych, co ich leczą, a także każdego młodego człowieka, często zagubionego w trudnej rzeczywistości dzisiejszego świata.

Z serca wszystkim błogosławię

                       ks. Marek Jędraszewski

                        Arcybiskup Metropolita Krakowski