Grupa Modlitewna w Loretto, 10-12.12.2021

W dniach 10-12 grudnia 2021 r. członkowie Grupy Modlitewnej „Słudzy Wody Żywej” uczestniczyli w rekolekcjach „Życie Maryi w moim życiu”,  w polskim Loretto k/Wyszkowa, u Matki Bożej Loretańskiej w ośrodku rekolekcyjnym prowadzonym przez Siostry Loretanki. Zgromadzenie Sióstr Loretanek założył błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski, który ufundował Loretto w 1928 r. i sprowadził tu siostry założonego przez siebie Zgromadzenia.                         

Rekolekcje rozpoczęliśmy w Sanktuarium w piątek 10.12.2021 r. o godz. 18.00 uroczystą  Mszą świętą, której przewodniczył ksiądz biskup diecezjalny warszawsko-praski Romuald Kamiński, z racji Święta Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej. Jeszcze w tym samym dniu ojciec Robert Kycia ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy /CMF/, który prowadził te rekolekcje, wprowadził nas w temat: „Zwiastowanie – Nawiedzenie – Magnificat”:   

Po spotkaniu z Bogiem /Zwiastowanie/, Maryja idzie służyć, idzie na spotkanie człowieka z człowiekiem /Nawiedzenie/, a później dziękuje Bogu za to, co Ją spotkało, co przeżyła /Magnificat/. Postawimy sobie pytania:                       

– Kim jest dla mnie Maryja?                                                                                  

 – Na czym polega moja maryjność?                                                                             

– Poprzez jakie formy wyrażam kult maryjny? uszanowanie, cześć /veneratio/;  wzywanie Jej /invocatio/; naśladowanie Jej w życiu /imitatio/; oddanie się Maryi na służbę /servitio/.                                                                         

Drugi dzień rekolekcji rozpoczęliśmy od modlitwy i medytacji Słowa Bożego. Rozważaliśmy Ewangelię według św. Łukasza 1, 26-56, następnie w małych grupach dzieliliśmy się tym Słowem, które nas najbardziej uderzyło, które nas najbardziej dotknęło. Tematem sobotniej konferencji był „Kult maryjny i jego rodzaje”:                            

 1. Kult dwuliterowy – do Maryi.  Nieustannie wołamy do Maryi: daj, pomóż, módl się za nami /pobożność dziecka/.   

2. Kult jednoliterowy – z Maryją.  Chcemy wziąć Maryję do serca. Z Maryją chcemy przeżywać nasze życie. Maryja modli się z nami, bo jest blisko nas /pobożność pogłębiona/.

3. Kult trójliterowy – jak Maryja. Chcemy naśladować Maryję: s

3. Wypełniaj wolę Jezusa.łuchać Boga, działać, modlić się jak Ona. Prawdziwe nabożeństwo do Matki Bożej polega na naśladowaniu Maryi, naśladowaniu Jej cnót.    

Po konferencji, na ścieżkach różańcowych w lesie sosnowym, rozważaliśmy radości i troski Jezusa i Jego Matki w tajemnicach radosnych. W tym dniu wzięliśmy również udział w Eucharystii, wielbiliśmy Miłosierdzie Boże Koronką oraz adorowaliśmy w ciszy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.  O 20.30 „zwyczajem gajowskim” udaliśmy się do Groty Maryi Niepokalanej znajdującej się na terenie leśnym należącym do Sióstr Loretanek, aby w łączności z naszymi parafianami znajdującymi się przy Grocie Maryi w „Gaju różańcowym”, jeszcze przed snem uczcić Matkę Bożą modlitwą różańcową.  Do naszej modlitwy różańcowej przyłączyli się również „Wojownicy Maryi” biorący udział w rekolekcjach.                                                                                        

Trzeci dzień rekolekcji /12.12.2021/ również rozpoczęliśmy od modlitwy i medytacji Słowa Bożego /Łk 1, 26-56/. W tym dniu tematem konferencji był „Dekalog duchowości maryjnej”:

1. Bądź dzieckiem Maryi.

2. Bądź sługą Słowa Wcielonego.

4. Kochaj bliźniego – służ Kościołowi.

5. Raduj się w Duchu Świętym i nie lękaj się.

6. Medytuj i podziwiaj.

7. Stawiaj pytania Najwyższemu. 

8. Przygotuj się na krzyż

9. Czcij i kochaj Maryję.

10. Uwielbiaj z Maryją Najwyższego.

Rekolekcje zakończyliśmy Mszą Świętą. Dziękujemy ojcu Robertowi za to, że pomagał nam odkrywać podobieństwa w życiu Maryi i w swoim życiu. Dziękujemy Siostrom Loretankom za ich posługę, a szczególnie siostrze Wioletcie za wspólną modlitwę, opiekę, wielką życzliwość i piękny uśmiech.    W czasie tych dni rekolekcyjnych ucieszyliśmy też swoje oczy widokiem drzew, ścieżek leśnych, suchych pięknych traw i leniwie płynącej rzeki Liwiec, ale przede wszystkim doświadczyliśmy bliskości Maryi. Bogu niech będą dzięki za Loretto, to leśne miejsce modlitwy, które pomogło nam się wyciszyć i skupić nad rozważaniem Słowa Bożego.