XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA 11 września 2022 r.

  1. Przeżywamy dziś odpust parafialny z okazji święta Narodzenia NMP, czyli święto parafii i dzień szczególnej łaski, polegającej na darowaniu kary za grzechy już odpuszczone w Sakramencie Pokuty. Aby otrzymać odpust należy odmówić Ojcze nasz, Wierzę w Boga, przyjąć Komunię św. i odmówić dowolną modlitwę w intencjach Ojca św. Dzisiejsze uroczystości odpustowe rozpoczynają trzyletnie przygotowanie naszej parafii do wielkich jubileuszy: w roku 2025 – 700 lecie naszej parafii, w 2026 r. 400 lecie naszego kościoła i 2027 r. 750 lecie kultu Matki Bożej Gajowskiej. Gaj jest jednym z najstarszych miejsc kultu maryjnego w Polsce. Przed procesją zostanie odmówiona po raz pierwszy specjalnie ułożona modlitwa do Matki Bożej Gajowskiej. Od dzisiaj będziemy ją odmawiać codziennie na zakończenie półgodzinnej adoracji w ciszy przed wieczorną Mszą św., w ramach duchowego przygotowania parafii. Po procesji uroczyste błogosławieństwo dzieci. Sercem dzisiejszej uroczystości jest inauguracja odnowionego tabernakulum. Odnowione tabernakulum to symbol naszych serc, które w tym okresie przygotowań do wielkich jubileuszy mają zostać odnowione, by stać się godnym mieszkaniem dla Boga, na wzór Niepokalanego Serca Maryi, Pani Gajowskiej. Serdeczne Bóg zapłać ofiarodawczyni za pokrycie kosztów renowacji w wysokości 20000,00 zł. Wyrazy wdzięczności dla prof. Karola Badyny, który wykonał projekt i wraz ze swoim zespołem przeprowadził prace renowacyjne. Również wielkie podziękowania za mistrzowskie i gratisowe odnowienie świeczników stojących obok tabernakulum, które mimo kiepskiej jakości, po odnowieniu, prezentują się znakomicie.
  2. Środa, 14.09., święto Podwyższenia Krzyża Świętego. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia przy krzyżu w Lusinie przy ulicy Brzegi. Po Mszy św. wieczornej Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji sprawiedliwego pokoju na Ukrainie, w ramach Dnia Modlitwy za Ukrainę ogłoszonego przez Radę Konferencji Episkopatów Europy
  3. Czwartek, 15.09., 16.30 zbiórka dla chcących służyć przy ołtarzu. Zapraszamy mężczyzn począwszy od klasy III bez limitu wieku.
  4. Piątek, 16.09., 18.00 Msza św. i koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji zmarłych wypominanych w Wypominkach Rocznych.
  5. Niedziela, 18.09., święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski i młodzieży. W tym dniu w naszej Archidiecezji przypada Dzień Modlitw za młodzież. Po Mszach św. młodzież będzie zbierała fundusze na inicjatywy duszpasterskie związane z formacją dzieci i młodzieży na poziomie naszego dekanatu i parafii.
  6. Wszystkim parafianom i gościom życzymy radosnego świętowania odpustu. Niech Pani Gajowska wyprasza potrzebne łaski. Zapraszamy, zwłaszcza gości, na krótką modlitwę do Różańcowego gaju, który został uroczyście poświęcony w czerwcu br. przez Nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio.
  7. Przed kościołem zbierane są ofiary na remont dachu naszego zabytkowego kościoła. Serdeczne dzięki za wsparcie tego dzieła, które jest istotnym elementem przygotowania naszej świątyni na jubileusz 400 lecia jej budowy. Jest jeszcze nikła szansa na rozpoczęcie remontu w tym roku, gdyż 8.09., Konserwator Wojewódzki ponownie wydał pozwolenie na remont dachu. Na początku stycznia br. wniosek parafii o przedłużenie pozwolenia, które kończyło się 31.12.2021 został odrzucony. Ponowny wniosek parafii złożony na początku lutego był rozpatrywany aż do tej pory i gdyby nie profesjonalizm i zaangażowanie członków Parafialnego Komitetu Remontu Dachu, prawdopodobnie, a nawet na pewno, byłby rozpatrywany dalej!