XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA                                          7 października 2018 r.

 1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca. Po każdej Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu, a po Mszy św. o 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i różaniec. W tygodniu różaniec po Mszy św. wieczornej, a w kaplicy w Lusinie, począwszy od jutra różaniec o 17.30. Pół godziny przed każdą Mszą św. to czas na spotkanie z Jezusem Miłosiernym w Sakramencie Pokuty i Pojednania.
 2. We wtorek święto bł. Wincentego Kadłubka, biskupa.
 3. W sobotę 13.10., o 19.15 Wieczór Uwielbienia Pana na który zaprasza Grupa Modlitewna.
 4. W przyszłą niedzielę XVIII Dzień Papieski pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. „Promieniowanie ojcostwa” to tytuł dramatu napisanego przez Karola Wojtyłę w 1964 r. Przed kościołem kwesta na stypendia fundowane przez Fundacje „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 5. Również w przyszłą niedzielę 11.30 Msz św. za Ojczyznę, będąca zakończeniem Nowenny Jubileuszowej.
 6. Młodzież gimnazjalna oraz z klas VII i VIII szkoły podstawowej, która pragnie w naszym kościele przygotowywać się do sakramentu bierzmowania może w zakrystii odebrać „Deklaracje kandydata”. Wypełnione należy przynieść na Msze św. 14.10., o 11.30.
 7. Spotkania formacyjne dla dzieci i młodzieży z Grupy Apostolskiej są w każdą sobotę o godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy chętnych.
 8. Spotkanie Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci w czwartek 11.10., o. 17.00. Zapraszamy.
 9. Zachęcamy chłopców od klasy IV do służby przy ołtarzu. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do ks. Dominika.
 10. Zbiórka dla ministrantów z klasy IV i V we wtorek 09.10. o 17.00.
 11. Od dzisiaj przyjmujemy Wypominki: roczne, listopadowe oraz jednorazowe. Wypominki jednorazowe zostaną odczytane na cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych, w czasie różańca o 14.30. Na te wypominki prosimy podawać tylko imiona i nazwiska zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu. W przedsionku kościoła są ulotki wyjaśniające istotę tej modlitwy oraz jej formę w naszym kościele. Na ich odwrocie prosimy wpisywać bardzo wyraźnie imiona i nazwiska zmarłych i składać je w zakrystii.
 12. Na stronie internetowej nowości z Kiabakari znakomity reportaż filmowy „Świetna szkoła” opowiadający o rozwoju misji w Kiabakari oraz informacja o zbiórce funduszy na zakup autobusu, którym dzieci z odległych wiosek będą dowożone do szkoły.
 13. Na wsparcie tej inicjatywy została przekazana kwota 600 zł, pochodząca ze sprzedaży albumów wydanych przez ks. Wojciecha oraz z ofiar złożonych do skarbonki w przedsionku kościoła z napisem „Ofiara na misje”.
 14. Również na stronie internetowej parafii relacje z pielgrzymek do Mejugorie i do Sanki.

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA                                           30 września 2018 r.

 1. Wczoraj bp Damian Muskus na Mszy św. o 18.00 udzielił sakramentu bierzmowania 27 młodym z naszej parafii. Życzymy im, aby umocnieni darami Ducha Św. szli drogą, którą wskazuje Jezus Chrystus, czynnie uczestnicząc w życiu wspólnoty parafialnej.
 2. Dziś po Mszy św. o 11.30 grupa naszych parafian wyrusza na pielgrzymkę do Medjugorie. Życząc im szczęśliwej drogi, pozostajemy w duchowej łączności.
 3. Dziś także odpust w Sieprawiu ku czci św. Michała Archanioła.
 4. Jutro pierwszy dzień października, rozpoczynamy nabożeństwa różańcowa, w czasie których modlimy się szczególnie za Ojca Świętego, za dzieci i młodzież o katolickie wychowanie, za misje, za chorych i o pokój na świecie. Nabożeństwa różańcowe w kaplicy w Lusinie o 17.30, począwszy od poniedziałku 8.10.18, a w kościele po Mszy św. wieczornej od jutra.
 5. Na nabożeństwa różańcowe zapraszamy szczególnie dzieci. W tym roku nabożeństwom tym będzie towarzyszyło hasło: „Módl się za nami grzesznymi” nawiązujące do 160 rocznicy objawień w Lourdes. W pierwszy dzień października dzieci otrzymają plansze, na które będą naklejać obrazki opowiadające historię objawień św. Bernadetcie Soubirous.
 6. Przypominamy, że pół godziny przed każdą Mszą św. to czas spotkania z Jezusem Miłosiernym w Sakramencie Pokuty i Pojednania.
 7. W poniedziałek, 1.10., wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła. W kaplicy filialnej w Borku Fałęckim przy ulicy Goryczkowej o 17.00 Msza św. odpustowa.
 8. We wtorek, 2.10., wspomnienie świętych Aniołów Stróżów.
 9. W środę, 3.10., pierwsza środa miesiąca, po Mszy św. różaniec i modlitwy do MB Gajowskiej
 10. W czwartek, 4.10., wspomnienie św. Franciszka z Asyżu i pierwszy czwartek miesiąca. Różaniec po Mszy św. w intencji kapłanów i o powołania kapłańskie.
 11. W piątek, 5.10., wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy. W tym dniu przypada 80 rocznica jej śmierci w klasztorze w Łagiewnikach. Z racji pierwszego piątku, litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa po różańcu.
 12. W sobotę, 6.10., pierwsza sobota miesiąca, Msza św. ku czci MB Gajowskiej i nabożeństwo pierwszo sobotnie o 7.00. Po nabożeństwie różaniec odmawia Róża św. Maksymiliana Kolbe.
 13. W niedzielę, 7.10., po każdej Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu. Po Mszy św. o 9.30 zmianka różańcowa.
 14. Młodzież gimnazjalna oraz z klas VII i VIII szkoły podstawowej, która pragnie w naszym kościele przygotowywać się do sakramentu bierzmowania może w zakrystii odebrać „Deklaracje kandydata”. Wypełnione należy przynieść na Msze św. 14.10., o 11.30.
 15. Tydzień temu (22.09) dzieci i młodzież z Grupy Apostolskiej rozpoczęły rok formacyjny wyjazdem do Ośrodka Rekolekcyjnego „Caritas” w Zakrzowie. Spotkania formacyjne dla dzieci i młodzieży z tej Grupy są w każdą sobotę o godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy chętnych.
 16. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymka do Sanki k. Krzeszowic, najmłodszego Sanktuarium maryjnego Archidiecezji Krakowskiej w sobotę, 6.10.2018. Wyjazd o 9.00. Zapisy w zakrystii. Koszt: 20 zł.
 17. Pani Maria Wątor zaprasza do modlitwy w domach w ramach „Jerycha Różańcowego”, które będzie miało miejsce od 1 – 7.10 w pierwszą rocznicę „Różańca do granic”. Chętnych prosimy o kontakt z Panią Marią w celu ustalenia godziny i intencji modlitwy pod numerem tel. 12 270 13 48.
 18. Wojciech Kościelniak dzieli się radością, że od 28 lat wznoszona przez niego w szczerym polu misja w Kiabakari w Tanzanii, w środę, 3.10., stanie się Narodowym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Tanzanii. Uroczystością będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Tanzanii, abp Marek Solczyński. Na stronie internetowej angielska wersja wystąpienia ks. Wojciecha w czasie tych uroczystości, które będzie wygłoszone w języku suahili. W zakrystii można nabyć albumy wydane z ks. Wojciecha z okazji 25-lecia misji w Kiabakari w cenie 50 zł.
 19. Od przyszłej niedzieli rozpoczynamy przyjmowanie Wypominków. W przedsionku kościoła są ulotki wyjaśniające istotę tej modlitwy oraz jej formę w naszym kościele. Na ich odwrocie prosimy wpisywać bardzo wyraźnie imiona i nazwiska zmarłych i składać je w zakrystii.
 20. Na naszej stronie został umieszczony filmik nakręcony z drona, pokazujący piękno naszego kościoła. Zachęcamy do przygotowywania materiałów tak zdjęciowych jak i filmowych oraz tekstów promujących nasz kościół i kult Matki Bożej Gajowskiej.

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA                                           23 września 2018 r.

 1. W sobotę, 29.09., bp Damian Muskus na Mszy św. o 18.00 udzieli sakramentu bierzmowania 27 młodym z naszej wspólnoty parafialnej. Próby przed tą uroczystością będą w poniedziałek 24.09., i we wtorek 25.09., o 19.00. Spowiedź dla kandydatów w czwartek, 27.09., po Mszy św. wieczornej.
 2. Młodzież gimnazjalna oraz z klas VII i VIII szkoły podstawowej, która pragnie w naszym kościele przygotowywać się do sakramentu bierzmowania może w zakrystii odebrać „Deklaracje kandydata”. Wypełnione należy przynieść na Msze św. 14.10., o 11.30.
 3. W niedzielę, 30.09 po Mszy św. o 11.30 grupa naszych parafian wyrusza na pielgrzymkę do Medjugorie. Pielgrzymkę zorganizowała Grupa Modlitewna „Słudzy Wody Żywej”. Pamiętamy o duchowej łączności.
 4. Wspólnota Małżeństw św. Marka zaprasza małżeństwa i rodzin do wspólnej modlitwy podczas rekolekcji, które odbędą się w dniach 28-30.09., w Ośrodku Rekolekcyjnym w Siedlcu k. Krzeszowic. Zgłoszenia przyjmuje ks. Dominik do środy 26.09.
 5. Przypominamy, że od lipca funkcjonuje parafialny numer komórkowy: Można go znaleźć na stronie internetowej parafii.
 6. Spotkanie Rady Parafialnej we wtorek, 25.09., o 18.30
 7. Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, które miało swoje stoisko w czasie odpustu, przesyła podziękowanie za zakup dewocjonaliów wykonanych przez chrześcijan z Ziemi św. na kwotę 3385,00 zł. Pełny tekst podziękowania na stronie internetowej. Na konto Fundacji zostało przelana kwota 465 zł, złożona do skarbonki w przedsionku kościoła z napisem „Ofiara na prześladowanych chrześcijan”.
 8. Trwają prace przy wymianie tynku na ścianach kościoła. Od strony chrzcielnicy została wymieniona stara instalacja elektryczna, rozprowadzona nowa pod panele grzewcze, ściany zostały pokryte specjalnym preparatem antygrzybicznym, jak również zostały uzupełnione ubytki w ścianach, które wykonane są z kamienia polnego, tak, aby warstwa tynku nie była zbyt gruba. Serdeczne dzięki panom Zbigniewowi Jodłowskiemu, Mariuszowi Jodłowskiemu, Władysławowi Sitko i jego współpracownikom, którzy mimo ogromu pracy i goniących terminów w innych miejscach, wykonali kawał solidnej roboty. Prace będą kontynuowane w przyszłym tygodniu. Zdjęcia z prac na stronie internetowej parafii.
 9. W ubiegły piątek, 21.09., odbyło się spotkanie z naszym parafianinem, geologiem dr inż. Ryszardem Łukaszkiem, które miało na celu ocenę stanu technicznego posadowienia budynku kościoła, a w szczególności problemów związanych z zawilgoceniem fundamentów i ścian w obrębie nawy kościoła. Wstępna ocena wskazuje, iż konieczne jest podjęcie prac zmierzających do wzmocnienia fundamentów, wykonania izolacji pionowej i poziomej oraz wykonania drenażu opaskowego, jak i głębokiego drenażu melioracyjnego. Z notatką z tego spotkania można zapoznać się na stronie internetowej.
 10. Póki nie zostaną zlikwidowane przyczyny zawilgocenia kościoła konieczne jest doraźne jego osuszanie i przewietrzanie. Dlatego na ścianach zostaną zamontowane jedynie listewki maskujące styk nowego i starego tynku oraz panele grzewcze.
 11. Jako uzupełnienie 139 miejsc siedzących w ławkach, w ramach programu pilotażowego, zostało zakupionych 10 składanych krzesełek w cenie 49,99 zł za sztukę. W naszym kościele bez trudu można rozłożyć 60 krzesełek, zwiększając liczbę miejsc siedzących do 199, nie licząc ławek w babińcu. Rozwiązanie z rozkładanymi krzesełkami od lat z powodzeniem stosowane jest w kościele św. Józefa w Podgórzu czy u Cystersów w Mogile. Jeśli ktoś może i chce pomóc sfinansować ten projekt, to ofiary prosimy składać do skarbonki w przedsionku kościoła z napisem: „Ofiara na kwiaty i sprzątanie kościoła”. Krzesełka będą systematycznie dokupowane w miarę spływania środków.
 12. Zapraszamy na pielgrzymka do Sanki k. Krzeszowic, najmłodszego Sanktuarium maryjnego Archidiecezji Krakowskiej w sobotę, 6.10.2018. Wyjazd o 9.00, o 10.00 – Różaniec, o 10.30 – Konferencja kustosza ks. Jarosława Żmii na temat „Przygotowanie do koronacji. Aspekt duchowy, organizacyjny i finansowy”. O 11.00 – Msza św., a następnie spotkanie przy kawie z organizatorami koronacji Matki Bożej Saneckiej. Wyjazd ten powinien być obowiązkowy dla wszystkich, którym leży na sercu rozwój kultu Matki Bożej Gajowskiej, a w szczególności dla członków Róż Różańcowych i Rodziny Radia Maryja. Zapisy w zakrystii. Koszt: 20 zł.

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA                                                                     16 września 2018 r.

 1. Bardzo serdecznie dziękujemy parafianom i gościom za udział w odpuście i rodzinnym pikniku. W sposób szczególny dziękujemy:
 • Służbie Liturgicznej Ołtarza,
 • Osobom niosącym dary, czytającym czytania, śpiewającym psalmy, zbierającym składkę,
 • Osobom uczestniczącym w procesji, które niosły różaniec, feretrony, baldachim, chorągiew, chłopcom dzwoniącym na dzwoneczkach, dzieciom komunijnym, dziewczynkom sypiącym kwiaty,
 • Scholii parafialnej,
 • Pani Urszuli Przeworskiej z firma Technosteam za profesjonalne wyczyszczenie dywanów w kościele,
 • Pani Zofii Gabryś za odnowienie chorągwi św. Stanisława Kostki,
 • Panu Jerzemu Przeworskiemu za organizację ruchu, zaplecza ławek i namiotów, ogólną pomoc w przedsięwzięciu,
 • Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury pani Martynie Strączek, Panu Prezesowi LKS Gajowianka Adamowi Nazimowi oraz Państwu Bogumile i Zbigniewowi Bodzioch za wypożyczenie namiotów i stołów,
 • Panu Sławomirowi Słoninie za organizację zaplecza gastronomicznego,
 • Grupie Modlitewnej „Słudzy Wody Żywej” oraz członkom ich rodzin,
 • Kręgowi Rodzin,
 • Członkom Rady Parafialnej za zbiórkę ofiar na remont krypty,
 • Wszystkim osobom pomagającym w obsłudze sklepiku parafialnego, rozkładającym potrzebny sprzęt, sprzątającym kościół i jego otoczenie, koszącym trawę, piekącym domowe ciasta, pomagającym w koordynowaniu ruchu samochodów, dekorującym feretrony,
 • Annie Mrowca, Piotrowi Królowi, Karolinie Król, Sylwii i Mateuszowi Kot, za fotografowanie uroczystości,
 • Policji,
 • Osobom szczególnie zaangażowanym we wszelką pomoc podczas całego tygodnia przygotowań i samej uroczystości: Annie Wojtyczek, Janinie Piszczek, Urszuli i Januszowi Chmiel, Michałowi Gilowi, Annie i Andrzejowi Kłosowskim, Krystynie Wróbel, Elżbiecie i Tadeuszowi Basiorka, Edycie Grzebień.
 1. Odpust to ważne wydarzenie w życiu naszej parafii, ale i w rozwoju kultu Matki Bożej Gajowskiej. Na stronie internetowej został umieszczony dokument z warunkami jakie należy spełnić, by wizerunek Pani Gajowskiej mógł być ukoronowany.
 2. W sobotę, 8.09.2018 parafia w Sance k. Krzeszowic została ogłoszona przez abpa Marka Jędraszewskiego sanktuarium maryjnym. Dwa lata temu wizerunek Matki Bożej Saneckiej został ukoronowany. W sobotę, 6.10.18 zapraszamy na pielgrzymkę do Sanki. Program w gablocie i na stronie internetowej. Zapisy w zakrystii. Zachęcamy również do skorzystania z własnego transportu.
 3. Dziś w Kalwarii XXVI Pielgrzymka Rodzin. Dziś także obchodzony jest w Polsce Dzień Środków Społecznego Przekazu.
 4. We wtorek, 18.09., święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski. Na Mszę św. o 18.00 zapraszamy szczególnie młodzież. W tym dniu po Mszy św. wieczornej zbiórka dla ministrantów.
 5. Rozpoczął się nowy rok formacyjny dla członków Grupy Modlitewnej „Słudzy Wody Żywej”. Osoby pragnące pogłębić swoją modlitwę i wiedzę o Bogu zapraszamy do przyłączenia się do tej wspólnoty. Spotkania odbywają się we wtorki o godz. 19.15.
 6. W piątek, 21.09., święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty.
 7. W sobotę, 22.09., dzieci i młodzież z LSO, Podwórkowego Koła Różańcowego i Grupy Apostolskiej zapraszamy na wyjazd integracyjny do Ośrodka Rekolekcyjnego „Caritas” w Zakrzowie. Zapisy przyjmują ks. Dominik i P. Aldona Gabryś.
 8. Wielkie dzięki dla panów Jana Szerszenia i Tadeusza Basiorki, którzy w ekspresowym tempie przed odpustem wykonali i zamontowali podpórki pod ławki, gdyż uginające się siedziska ławek rozciągały oparcia, co powodowało rozrywanie paneli grzewczych zamontowanych w ławkach.
 9. Został skuty zawilgocony tynk. Przed położeniem nowego, szerokoporowego tynku konieczny jest remont instalacji elektrycznej.
 10. Trwa akcja „Kredkobranie” czyli zbieranie przyborów szkolnych dla polskich uczniów mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Dary prosimy składać w przedsionku kościoła.
 11. Na stronie parafialnej jest galeria wybranych zdjęć z odpustu wykonanych przez firmę„Fotomagiczni.pl” Sylwii i Mateusza Kot. Jest możliwość zamówienia wszystkich zdjęć i filmików na płytce DVD.Chętnych prosimy o zapisywanie się w zakrystii. Ofiara za płytki DVD przeznaczona jest na potrzeby parafii.

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA                                                        9 września 2018 r.

 1. Obchodzone w liturgii Kościoła 8-go września Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Dziewicy, najstarsze święto maryjne, które wywodzi się z tradycji jerozolimskiej, a którego początki sięgają III w., jest świętem patronalnym naszej wspólnoty parafialnej. Z tej okazji przeżywamy dziś odpust czyli święto parafii i dzień szczególnej łaski, polegającej na darowaniu kary za grzechy już odpuszczone w Sakramencie Pokuty. W tym celu należy odmówić Ojcze nasz, Wierzę w Boga, przyjąć Komunię św. i odmówić dowolną modlitwę w intencjach Ojca św.
 2. Kaznodzieją i sumistą jest ks. prał. Jan Kabziński, którego serdecznie witamy i dziękujemy za przyjęcie zaproszenia.
 3. Suma odpustowa z procesją i błogosławieństwem dzieci o 11.30. W czasie procesji zostanie po raz pierwszy użyta przepiękna monstrancja ufundowana przez jednego z parafian jako wotum dla Matki Boskiej Gajowskiej.
 4. Po Mszy św. możliwość nawiedzenia odnowionej krypty z „cudownym” źródełkiem. Bardzo prosimy o zachowanie ostrożności, ponieważ krypta jest bardzo niska.
 5. O 17.00 Msza św. z udziałem rowerzystów. Pragniemy, aby nasz kościół parafialny stał się sanktuarium rowerzystów, a Pani Gajowska ich szczególną opiekunką.
 6. Na dolnym parkingu rodzinny piknik z atrakcjami dla dzieci, grillem, domowym ciastem i napojami, ale i z poważniejszymi propozycjami: jest stoisko Wydawnictwa św. Stanisława z bardzo dobrymi książkami w jeszcze lepszej cenie, jest stoisko fundacji „Kościół w potrzebie” z dewocjonaliami wykonanymi przez rodziny chrześcijańskie w Ziemi Św., są książki wydane przez ks. Wojciecha Kościelniaka, misjonarza z „Kiabakari” w Tanzanii, jest także stoisko fundacji „Złota róża”, która wspiera młodych jak i starszych zmagających się z trudnościami życia, jest również nasze stoisko parafialne z artykułami związanymi z kultem Matki Boskiej Gajowskiej.
 7. Pragniemy poinformować, iż po rocznej batalii otrzymaliśmy pozwolenie budowlane na rewitalizację części parafialnego parku od groty do jeziorka. Trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia inwestycji. Trwają również prace nad projektem zagospodarowania pozostałej części zabytkowego parku, gdzie planowane jest powstanie „Różańcowego Gaju”. Bardzo prosimy o wsparcie tego projektu modlitwą, pomysłami i groszem.
 8. Od jutra rozpoczyna się demontaż boazerii, zniszczonej przez wilgoć, zbijanie zawilgoconych tynków i kładzenie tynków szerokoporwych, tak, by możliwy był montaż paneli grzewczych wzdłuż ścian, uzupełniających panele zamontowane już w ławkach.
 9. W środę, 12.09., wspomnienie Najśw. Imienia Maryi, ustanowione dla całego Kościoła przez Innocentego XI po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 r.
 10. W piątek, 14.09 święto Podwyższenia Krzyża Świętego, odnalezionego na rozkaz św. Heleny, matki cesarza Konstantyna 14 września 326. 13 września, 9 lat później została uroczyście poświęcona Bazylika Bożego Grobu, a następnego dnia wystawiono po raz pierwszy do publicznej adoracji relikwie Krzyża św.
 11. Informujemy, iż w sobotę, 29.09., o 18.00 ks. bp Damian Muskus udzieli naszej młodzieży sakramentu Bierzmowania. Spotkanie organizacyjne dla rodziców młodzieży klas I szkół ponadgimnazjalnych odbędzie się w czwartek, 13.09., po Mszy św. wieczornej.
 12. Trwa akcja „Kredkobranie” czyli zbieranie przyborów szkolnych dla polskich uczniów mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Dary prosimy składać w przedsionku kościoła.
 13. Dzisiaj rozpoczyna się całotygodniowy odpust w Mogile. Szczegóły na plakacie.
 14. Wszystkim parafianom i gościom życzymy radosnego świętowania odpustu. Niech Pani Gajowska wyprasza potrzebne łaski. Zapraszamy na cotygodniowe spotkania z Matką Boską Gajowską. W każdą sobotę o 7.00 rano Msza św. zbiorowa w intencjach zapisanych w Księdze Intencji, która znajduje się w zakrystii.

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA                                                        2 września 2018 r.

 1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji dzieci i młodzieży rozpoczynającej nowy rok szkolny.
 2. W poniedziałek, 3.09., o 9.00 Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego. Autobus szkolny z przystanku Lusina Pętla odjedzie o 8.15, a z przystanku w Libertowie o 8.25.
 3. W tym tygodniu 5.09., pierwsza środa miesiąca – po Mszy św. nabożeństwo do Matki Boskiej Gajowskiej, a przed Mszą św. o 17.30 Różaniec, który poprowadzi Rodzina Radia Maryja.
 4. W czwartek, 6.09., jako pierwszy czwartek miesiąca, po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji kapłanów i o powołania kapłańskie.
 5. W piątek, 7.09., pierwszy piątek miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. Spowiedź św. od 17.00. Po Mszy św. poświęcenie i wręczenie książeczek I- piątkowych dla dzieci z klasy IV.
 6. Przypominamy, że pół godziny przed każdą Mszą św. to czas przeznaczony na spotkanie z Jezusem Miłosiernym w sakramencie pokuty i pojednania.
 7. W sobotę, 8.09., święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, święto patronalne naszej wspólnoty parafialnej. Uroczystej Mszy św. o 7.00 ku czci Pani Gajowskiej będzie przewodniczył ks. Stanisław Kasela. Po Mszy św. poświęcenie odrestaurowanej figury Matki Bożej i przeniesienie jej do odnowionej krypty. Przez cały dzień możliwość nawiedzenia kościoła i krypty z cudownym źródełkiem. Po wieczornej Mszy św. o 19.00 „Wieczór Uwielbienia Pana”.
 8. Suma odpustowa z procesją i błogosławieństwem dzieci w niedzielę 9.09., o 11.30 którą odprawi ks. prał. Jan Kabziński, budowniczy Centrum JPII. Po sumie na dolnym parkingu rodzinny piknik z atrakcjami dla dzieci, grillem, domowym ciastem i napojami jak również poważniejszymi propozycjami: będzie stoisko Wydawnictwa św. Stanisława z interesującymi książkami w promocyjnej cenie, będzie stoisko fundacji „Kościół w potrzebie” wspierającej prześladowanych chrześcijan, stoisko fundacji „Kiabakari” z książkami wydanymi przez ks. Wojciecha Kościelniaka, jak również stoisko fundacji „Złota róża”, która wspiera młodych jak i starszych zmagających się z trudnościami życia. Na Mszę św. o 17.00 zapraszamy szczególnie rowerzystów.
 9. W czasie procesji zostanie po raz pierwszy użyta przepiękna monstrancja ufundowana przez jednego z parafian jako wotum dla Matki Boskiej Gajowskiej. Wartość monstrancji to 9 tys. zł. Serdecznie dziękujemy.
 10. Sprzątanie kościoła od poniedziałku 3.09. do środy 5.09. po wieczornej Mszy św., zaś koszenie terenu wokół kościoła jutro, 3.09. od 15.00. Bardzo serdecznie prosimy o włączenie się w przygotowanie odpustu również poprzez jego promocję w mediach społecznościowych czy też powieszenie plakatów, które można zabrać z zakrystii. Będziemy wdzięczni również za robienie zdjęć i kręcenie filmików, abyśmy mogli umieścić fotorelację z odpustu na stronie internetowej.
 11. Próba liturgiczna przed Uroczystością Odpustową dla ministrantów i lektorów w czwartek, 6.09., po wieczornej Mszy św.
 12. W ramach przygotowania do odpustu jak również promocji kultu Matki Boskiej Gajowskiej, nasza pani Zakrystianka udzieliła wywiadu Katolickiej Agencji Informacyjnej. Link do wywiadu na naszej stronie parafialnej.
 13. Bardzo dziękujemy panu Janowi Szerszeniowi za wykonanie eleganckiego pulpitu na miejsce przewodniczenia liturgii. Zgodnie z przepisami liturgicznymi Mszy św. nie powinno zaczynać się ani od ołtarza, ani od ambonki, ale właśnie z miejsca przewodniczenia.
 14. W ubiegłym tygodniu zostały zamontowane panele grzewcze w ławkach po stronie świecznika. Dalsze prace będą kontynuowane po odpuście. Dotychczas przez sześć wakacyjnych niedziel, przy wakacyjnym, oszczędnym trybie funkcjonowania parafii udało się odłożyć sześć tysięcy, po tysiąc złotych każdej niedzieli, z czego trzy tysiące zostały wydane na przywóz ogrzewania z Wrocławia, konserwację ławek i gruntowne czyszczenie posadzki kościelnej. Zatem pozostaje zabrać jeszcze 72 tys. zł. Bardzo dziękujemy za pierwsze przelewy na konto parafialne. Jak tytuł przelewu wpisujemy: „Ofiara na cele kultu religijnego (ogrzewanie)”. Taki przelew można rozliczyć w pit-cie rocznym.
 15. Wyjazdowa inauguracja roku formacyjnego dla dzieci i młodzieży z Podwórkowego Koła Różańcowego, Grupy Apostolskiej i Liturgicznej Służby Ołtarza planowana jest na sobotę, 22.09.

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA                                                                           26 sierpnia 2018 r.

Dziś przypada Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Po Mszy św. o 11.30 odnowienie Aktu zawierzenia narodu polskiego Matce Bożej.

W ubiegły piątek gościliśmy grupę Włochów z miejscowości Campocavallo koło Ancony, którzy wykonali z 2 mln kłosów pszenicy, 5 metrowej wysokości makietę kościoła Mariackiego, z okazji 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża . Makietę tę można dziś zobaczyć przy kościele Mariackim a od przyszłej niedzieli będzie na Campus Misericordiae koło Wieliczki.

Najbliższa sobota, 1.09.2018 to pierwsza sobota miesiąca. Msza św. wotywna ku czci Pani Gajowskiej i nabożeństwo pierwszosobotnie o 7.00, po nabożeństwie Różaniec, który poprowadzi Róża Matki Bożej Kalwaryjskiej. Służba Liturgiczna, Ruch Światło-Życie oraz Domowy Kościół pielgrzymują do Kalwarii Zebrzydowskiej. W tym dniu przypada 79 rocznica agresji Niemiec na Polskę. Pamiętaj w modlitwie o tych, którzy bohatersko bronili naszej ojczyzny przed niemieckim najeźdźcą.

W przyszłą niedzielę po Mszy św. o 9.30 zmianka różańcowa.

W poniedziałek, 3.09.2018 o 9.00 Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego. Autobus szkolny z przystanku Lusina Pętla odjedzie o 8.15, a z przystanku w Libertowie o 8.25.

Zakończone zostały prace w krypcie i babińcu. Niestety okazało się, że po ubiegło piątkowej burzy i sobotnich opadach deszczu woda przesiąka przez fundamenty i wpływa do środka krypty. Dodatkowo, panele boazerii zdemontowane podczas montażu instalacji prądowej do ogrzewania, okazały się zniszczone przez wilgoć i grzyb ze ścian. Wobec powyższego zaraz po odpuście zostanie zdemontowana boazeria i zostaną skute zagrzybione i zawilgocone tynki do wysokości boazerii. Następnie ściany zostaną pokryte preparatem odgrzybiającym i zostaną położone tynki szerokoporowe. Ławki wrócą na swoje miejsce przy ścianach, jako oparcie zostaną zamontowane poziome deski bezpośrednio nieprzylegające do ściany, a pod ławkami zostaną zamontowane panele grzewcze. Prace te powinny tymczasowo zaradzić zawilgoceniu, ale nie zlikwidują jego przyczyny. Dlatego w dalszej perspektywie konieczne jest podjęcie prac zmierzających do ustalenia przyczyn zawilgocenia kościoła i wypracowania metody zaradzenia temu problemowi.

XX NIEDZIELA ZWYKŁA                                                                 19 sierpnia 2018 r.

 1. Dziś odpust w Opatkowicach ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Suma o 11.30
 2. W piątek, 24.08.2018 – święto św. Bartłomieja, Apostoła. Odpust w Mogilanach będzie w przyszłą niedzielę. Suma również o 11.30
 3. Rozpoczynamy przygotowania do naszego odpustu parafialnego, który będzie w niedzielę, 9.09.2018. W sobotę, 8.09.2018, w sam dzień święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny o 7.00 uroczysta Msza św. ku czci Pani Gajowskie,j a następnie poświęcenie odnowionej figury Matki Boskiej i procesyjne przeniesienie jej do odrestaurowanej krypty. Przez cały dzień możliwość nawiedzenia kościoła i krypty z cudownym źródełkiem. Po wieczornej Mszy św. o 19.00 „Wieczór Uwielbienia Pana”. W niedzielę po sumie o 11.30 na dolnym parkingu rodzinny piknik z atrakcjami dla dzieci, grillem, domowym ciastem i napojami. Na Mszę św. o 17.00 zapraszamy szczególnie rowerzystów. Już dziś prosimy o włączenie się w przygotowanie i przeprowadzenie odpustu. Sprzątanie kościoła zaplanowane jest na trzy dni od poniedziałku 3.09.18 do środy 5.09.18 po wieczornej Mszy św., zaś koszenie terenu wokół kościoła na poniedziałek, 3.09.18 na 15.00. W razie niepogody będzie przesuwane na kolejne dni. Przygotowanie liturgii odpustowej koordynuje pani Elżbieta Basiorka, nowa księgowa Rady Parafialnej. Wszystkich, którym leży na sercu piękno liturgii i dobro naszej parafii, prosimy by kontaktowali się z panią Elą, zgłaszając swoją gotowość udziału w liturgii, nie tylko sumy odpustowej, ale również pozostałych Mszy św. Przygotowanie kościoła do odpustu koordynuje pani Zakrystianka, a przygotowanie pikniku koordynuje przewodnicząca Rady Parafialnej pani Janina Piszczek. Głównie chodzi o organizację parafialnego stoiska z domowym ciastem i napojami oraz sklepiku z dewocjonaliami. Prośba do panów, aby pomogli w przygotowaniu namiotów i stolików z ławkami, jak również pokierowali ruchem przybywających gości. Zamówione będę również toitoi-e. Spotkanie organizacyjne w sprawie przygotowań do odpustu będzie we wtorek, 21.08.2018, o 19.15. Spotkanie ma charakter otwarty i wszyscy niech czują się zaproszeni.
 4. W czasie odpustu Rada Parafialna tradycyjnie będzie zbierała ofiary na pokrycie kosztów renowacji krypty i babińca.
 5. Dzisiejszy świat mówi językiem mediów, głównie społecznościowych, dlatego jako chrześcijanie jesteśmy zobowiązani dawać świadectwo naszej wiary również posługując się tym językiem. Stąd wielka prośba do wszystkich parafian posługujących się mediami społecznościowymi, aby nasz odpust odbił się w nich szerokim echem. Zaangażujmy nasze talenty i umiejętności w szerzenie kultu Pani Gajowskiej. Starajmy się też wymieniać pomysłami i wzajemnie się inspirować. Jeżeli ktoś z parafian byłby w stanie przygotować krótki filmik promujący naszą parafię, wykorzystują profesjonalną wiedzę i sprzęt np. drona, to byłby to istotny wkład w życie parafii.
 6. Praca zespołowa, solidarne zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności za parafię z całą pewnością zaowocują pięknym odpustem, rozwojem kultu Pani Gajowskiej i duchowym rozwojem parafian.
 7. Szkolne Koło CARITAS działające przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gaju zwraca się z prośbą do wszystkich parafian o włączenie się w akcję „Kredkobranie” zorganizowaną przez Fundację „Ignatianum” oraz Stowarzyszenie „Korzenie”. Akcja ma wesprzeć polskich uczniów mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Apelujemy do ludzi dobrej woli o zakup zeszytów, bloków rysunkowych, przyborów szkolnych, materiałów plastycznych, piórników, lektur szkolnych itp. i składanie ich w przedsionku kościoła od jutra do niedzieli 23 września. Dary te następnie zostaną przekazane przez opiekunów SK CARITAS Fundacji „ Ignatianum” w Krakowie a stamtąd dotrą do dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego mieszkających na Kresach.
  Z uwagi na trwające obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wydarzenie będzie przebiegać pod hasłem „100 uśmiechów na Stulecie”. Akcję można także wesprzeć poprzez przelew pieniężny na konto Fundacji „Ignatianum”: Pokażmy naszym młodym rodakom mieszkającym poza granicami kraju, że ich los nie jest nam obojętny, bo przecież to oni za kilka lat będą ambasadorami Polski za granicą wśród swoich rówieśników i zarazem strażnikami polskich miejsc pamięci na Kresach.

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA                                                                 12 sierpnia 2018 r.

 1. Dziś o 11.30 Msza św. za Ojczyznę w ramach nowenny przed 100-leciem odzyskania niepodległości
 2. Jutro, 13.08.2018 – święto Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej
 3. We wtorek, 14.08.2018 – wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika, patrona parafii w Opatkowicach. Abp Marek Jędraszewski o 10:30 odprawi Mszę św. z okazji 77 rocznicy śmierci św. Maksymiliana M. Kolbego przy ołtarzu polowym w pobliżu Bloku 11 KL Auschwitz.
 4. W środę Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze święte jak w niedziele. Jest to również święto Wojska Polskiego i 98 rocznica „Cudu nad Wisłą” – zwycięskiej obrony Warszawy przed bolszewikami.
 5. W czwartek, 16.08.2018 o 18.30 spotkanie Rady Parafialnej.
 6. W piątek, 17.08.2018 – święto św. Jacka, kapłana, patrona archidiecezji krakowskiej. Jak zwykle w trzeci piątek miesiąca, Msza św. w intencji wypominanych w wypominkach rocznych, a następnie wypominki i Koronka do Bożego Miłosierdzia
 7. W sobotę, 18.08.2018, jak w każdą sobotę, o 7.00 Msza św. ku czci Pani Gajowskiej w intencjach zapisanych w Księdze Intencji, która znajduje się w zakrystii.
 8. W ubiegły wtorek pani Zakrystianka zorganizowała wielką akcję konserwacji ławek i mycia posadzki przed montażem ogrzewania. Pięcioosobowy zespół w składzie: Tadeusz Basiorka, Bolesław Tylek, Andrzej, Jakub i Jarosław Wojtyczek w ciągu 13 godzin (od 8.00 do 21.00) wyniósł z kościoła wszystkie ławki, które zostały przeczyszczone, zakonserwowane a następnie ustawione na swoich miejscach. Serdeczne dzięki dla pana Jana Szerszenie za udostępnienie potrzebnych narzędzi. Koszt bez robocizny to nieco ponad 500 zł. W tym czasie trzyosobowy zespół pań w składzie: Anna Wojtyczek, Urszula Orzechowska i Ela Basiorka, korzystając z okazji, że kościół był pusty, gruntownie wyczyścił posadzkę.  Usunięto maszynowo  wielowarstwową powłokę pasty. Oczyszczono dwukrotnie kamień i zaimpregnowano środkiem, który po polerowaniu maszynowym pozwolił uzyskać efekt  lustra, który będzie łatwo zachować przez okres ok. dwóch lat. Firma wypożyczająca sprzęt wyceniła wartość usługi na 3700 zł, a nasze Panie wykonały te gigantyczną pracę za 1/3 tej kwoty. Serdeczne Bóg zapłać obu zespołom.
 9. Zgodnie z sugestią Rady Parafialnej zostały zamontowane w przedsionku kościoła skarbonki. Dwie na ofiary na potrzeby naszej wspólnoty parafialnej: na kwiaty i sprzątanie kościoła oraz na parafialny fundusz charytatywny i dwie na potrzeby innych wspólnot chrześcijańskich w krajach misyjnych i w krajach, gdzie chrześcijanie są prześladowani.
 10. Zostało zakupionych siedem wentylatorów do kościoła, które powinny poprawić warunki uczestniczenia w nabożeństwach.
 11. Dziękujemy panu Władysławowi Sitko za zamontowanie zarówno wentylatorów jak i skarbonek.
 12. Od ubiegłego tygodnia na stronie parafialnej jest umieszczony filmik nagrany w Kiabakari przez ks. Wojciecha z podziękowaniem za ofiary na eksploatację ambulansu i jego prezentacją. W tym tygodniu otrzymaliśmy oficjalne podziękowania z Fundacji „Kiabakari”, która jest finansowym i logistycznym zapleczem działalności ks. Wojciecha. Fundacja ma status organizacji pożytku publicznego i jest wpisana do KRS-u. Zachęcamy do indywidualnej współpracy z tą fundacją. Szczegóły na stronie internetowej fundacji: kiabakari.org.

XVIII niedziela zwykła                                                                            5 sierpnia 2018r.

 1. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę, przy okazji poświęcenia pojazdów, na pokrycie kosztów eksploatacji ambulansu w Kiabakari w Tanzanii w kwocie 3525 zł. Pieniądze zostały przelane na konto Fundacji i pozwolą na zakup paliwa, które wystarczy na przejechanie 8,5 tys. km. Ks. Wojciech nagrał filmik z podziękowaniami i prezentacją ambulansu, który można zobaczyć na stronie internetowej parafii. Bardzo interesujący, warty zobaczenia. Drugą dobrą wiadomością dla misji w Kiabakari jest informacja przekazana przez Papieskiego Jałmużnika, ks. kard. Konrada Krajewskiego, iż papież Franciszek postanowił przeznaczyć 20 tys. dolarów na zakup autobusu szkolnego, który będzie dowoził dzieci do szkół prowadzonych przez misje w Kiabakari.
 2. Dziś przypada rocznica poświęcenia rzymskiej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny, najstarszego kościoła dedykowanego Matce Bożej, którego archiprezbiterem i administratorem jest ks. kard. Stanisław Ryłko, pochodzący z naszej Archidiecezji.
 3. W poniedziałek, 6.08.2018 – święto Przemienienia Pańskiego. Na Wawelu, o 7.00 Msza św. na rozpoczęcie 38 Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pozostajemy w duchowej łączności z pielgrzymami.
 4. W środę, 8.08.2018 – wspomnienie św. Dominika, patrona wice proboszcza. Składamy ks. Dominikowi najlepsze życzenia i pamiętamy w modlitwie.
 5. W czwartek, 9.08.2018 – święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy, patronki Europy.
 6. W piątek, 10.08.2018 – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika.
 7. Trwają prace w krypcie i przy montażu ogrzewania. Zdjęcia z prac są dostępne na stronie internetowej.

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA                                                                                              29 lipca 2018

Sprawy duszpasterskie

 1. Dziś po każdej Mszy św. na obu parkingach poświęcenie pojazdów. Zbierane ofiary przeznaczone będą na pokrycie kosztów eksploatacji ambulansu zakupionego w kwietniu br. przez ks. Wojciecha Kościelniaka, naszego krakowskiego misjonarza, od 28 lat pracującego w Kiabakari w Tanzanii. W tym tygodniu wybudowany przez niego kościół, został przez Episkopat Tanzanii ogłoszony narodowym sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Więcej o Kiabakari na stronie internetowej parafii.
 2. We wtorek, 31.07. – wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, kapłana, założyciela Jezuitów.
 3. W środę, 1.08. – wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła, założyciela Redemptorystów. Zarazem pierwsza środa miesiąca – po Mszy św. nabożeństwo do Matki Boskiej Gajowskiej.
 4. W czwartek, 2.08., jako pierwszy czwartek miesiąca, po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji kapłanów i o powołania kapłańskie.
 5. Piątek, 3.08., pierwszy piątek miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i litania do Najświętszego Seca Pana Jezusa po Mszy św.
 6. Sobota, 4.08., – wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, kapłana, patrona proboszczów. Jak w każdą sobotę Msza św. ku czci Pani Gajowskiej o 7.00 rano w intencjach zapisanych w Księdze Intencji, a po niej, z racji pierwszej soboty miesiąca, wystawienie Najświętszego Sakramentu i litania do NMP. Po nabożeństwie Różaniec odmawia Róża MB Nieustającej Pomocy.
 7. W przyszłą niedzielę przypada pierwsza niedziela miesiąca. Zmianka różańcowa po Mszy św. o 9.30.

Sprawy gospodarcze

 1. W sobotę, 21.07.2018 odbyła się inspekcja dachu kościoła przeprowadzona przez komisję w składzie: Ksiądz Proboszcz, pan Zygmunt Murdza- właściciel firmy budowlanej, pan inż. Lech Konarek- konstruktor, pani Małgorzata Kuchta- architekt, pan Zbigniew Gatlik- dekarz, pan Władysław Sitko, pani Janina Piszczek – Przewodnicząca Rady Parafialnej i pani Anna Wojtyczek – Sekretarz Rady Parafialnej i zakrystianka. Po oględzinach została sporządzona wstępna ocena techniczna stropodachu – więźby kościoła, która brzmi następująco:

Wstępnie ocenia się, że konstrukcja nośna więźby stropodachu liczy około 120 lat. Całość konstrukcji drewnianej od pierwotnej zabudowy nie była poddana jakiejkolwiek impregnacji zabezpieczającej. W długoletnim okresie eksploatacji stropodach był wielokrotnie remontowany, wykonywane były roboty naprawcze i modernizacyjne. Roboty te, ich zakres, często wykonywane były bez stosownej kompleksowej dokumentacji. Wyjątek stanowi zakres robót związanych z wykonaniem nowego pokrycia dachu, całego poszycia nawy głównej oraz prezbiterium. W czasie wizji stwierdzono widoczne odkształcenia i deformacje poszczególnych elementów konstrukcyjnych więźby. Dotyczy to: krokwi, płatwi, belek kleszczowych oraz stężeń krzyżulcowych. Elementy te oraz węzły konstrukcyjne są również dotknięte zmianami biologicznymi spowodowane przez szkodniki. Obecnie stan techniczny całego ustroju konstrukcji więźby jest zły i wymaga bezwzględnie wykonania robót naprawczych, remontowych. Na tym etapie oceny nie można podać całościowych przyczyn powstania w/w nieprawidłowości i destrukcji całego stropodachu. Zaleca się Zarządcy obiektu podjęcie działania zmierzającego do uruchomienia programu naprawczego poprzez wykonanie stosownych opracowań technicznych:

a) Ocena mykologiczna dotycząca porażenia konstrukcji więźby stropodachu: nawa główna oraz prezbiterium z podaniem diagnostyki naprawczej. Opracowanie winna wykonać jednostka specjalistyczna w tym zakresie.

b) Inwentaryzacja budowlano – konstrukcyjna więźb dachowych stropodachu z oceną techniczną.

c) Projekt budowlano – konstrukcyjny remontu stropodachu wraz z rozwiązaniami sposobu usunięcia poszczególnych uszkodzeń i nieprawidłowości. Opracowanie winna wykonać jednostka projektowa architektoniczno-budowlano-konstrukcyjna”. Ocena zamieszczona jest na stronie internetowej parafii.

 1. Prowadzone są intensywne prace w krypcie i „Babińcu”. W tym tygodniu zostało przebite przejście z krypty do kościoła przy chrzcielnicy. Po Mszy św. będzie je można zobaczyć z zachowaniem ostrożności. Wykonywana jest również metalowa klapa na to przejście. Zdjęcia z przebiegu prac są na stronie internetowej.
 2. W ubiegły czwartek, Ksiądz Proboszcz wraz z panem Janem Szerszeniem był we Wrocławiu po odbiór elementów grzewczych do naszego kościoła. Prace przygotowawcze do montażu ogrzewania rozpoczęli już panowie Mariusz Jodłowski i Zbigniew Jodłowski. Pierwszą niespodzianką jest konieczność przeczyszczenia i zaimpregnowania podstaw ławek, które mają kontakt z posadzką, tak by nie postępował dalszy proces ich degradacji. Wielka prośba do parafian o pomoc w tej pracy. Pomysł jest taki, by w tygodniu, po Mszy św. dzień po dniu przeszlifować po kilka ławek i zapuścić je odpowiednim preparatem. Chętnych prosimy o kontakt.
 3. Zakup urządzeń grzewczych, ich montaż oraz wykonanie instalacji to koszt ok. 75 tys. zł z terminem płatności do końca roku. Ze składki w ubiegłą niedzielę została odłożona kwota 1000 zł. Do końca roku zostało 5 miesięcy, zatem by zebrać potrzebną sumę, konieczne jest odkładanie co miesiąc 15 tys. zł, czyli ok. 4 tys. każdej niedzieli. Solidarnym i systematycznym wysiłkiem wszystkich parafian powinniśmy sprostać temu wyzwaniu. Już teraz serdeczne Bóg zapłać za każdy grosz.

Sprawy organizacyjne

 1. Grupa Modlitewna „Słudzy Wody Żywej” organizuje parafialną pielgrzymkę do Medjugorje w terminie od 30.09 do 04.10.2018. Koszt: 400 zł. + 70 euro. Zapisy do końca sierpnia. Przy zapisie należy wpłacić całość kwoty. Liczba miejsc ograniczona. Szczegółowy plan pielgrzymki i kontakt do zapisu znajduje się na stronie internetowej parafii i w gablocie przed kościołem. Opiekę duszpasterską nad pielgrzymami będzie sprawował ks. Dominik.
 2. Dominik będzie na urlopie od 3 do 23 sierpnia. Ksiądz proboszcz natomiast w dniach od 2 do 6 sierpnia będzie reprezentował ks. kard. Stanisława Dziwisza na uroczystościach we Włoszech koło Ancony. W tym czasie w parafii posługę będzie pełnił ks. Stanisław Kasela, a będzie mu pomagał ks. Zbigniew Gerle.

 

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA                                                         22 lipca 2018 r.

 1. Dziś przypada święto św. Marii Magdaleny. Suma odpustowa w Głogoczowie o 11.30
 2. Dziś w naszym kościele o 17.00 Msza św. w intencji rowerzystów, następnie poświęcenie rowerów i krótkie spotkanie pod hasłem „Pray and ride”. W ubiegłą niedzielę udało się nagrać filmik – zaproszenie, który jest umieszczony na stronie parafialnej. Wszystkim, którzy zaangażowali się w ten parafialny debiut filmowy serdeczne Bóg zapłać. Szczególne podziękowania dla panów Bogusława Wątora i Grzegorza Wątora za udostepnienie kamery i montaż filmu. Na naszej stronie internetowej można też przeczytać depeszę Katolickiej Agencji Informacyjnej o tym wydarzeniu.
 3. W poniedziałek święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy.
 4. W środę święto św. Jakuba Apostoła, jak również wspomnienie św. Krzysztofa, patrona podróżujących.
 5. W czwartek wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców NMP. Naszej pani zakrystiance i wszystkim solenizantkom składamy najserdeczniejsze życzenia.
 6. W sobotę o 7.00 Msza św. ku czci Matki Boskiej Gajowskiej w intencjach zapisanych w Księdze intencji. Przypominamy, że intencje na sobotnie Msze św. składamy w zakrystii, tak jak pozostałe intencje mszalne, a więc można podawać intencje nie tylko w bieżącym tygodniu, ale również z wyprzedzeniem.
 7. Zachęcamy także, by nasze modlitwy zanoszone przez wstawiennictwo Pani Gajowskiej miały wyraz w postaci zapalonej świecy przed Jej obliczem na świeczniku wotywnym.
 8. W przyszłą niedzielę po wszystkich Mszach św. na obydwu parkingach poświęcenie pojazdów. Przy okazji poświęcenia będą zbierane ofiary na eksploatację ambulansu, zakupionego przez ks. Wojciecha Kościelniaka, naszego krakowskiego misjonarza, w Kiabakari w Tanzanii.
 9. Stowarzyszenie Charytatywne „Dobrosław”, które przeprowadziło zbiórkę w zeszłą niedzielę dziękuję za wsparcie w kwocie 1218 zł i 10 euro.

XV NIEDZIELA ZWYKŁA                                                                     15 lipca 2018r.

 1. Wczoraj po Mszy św. została zapalona przez ks. Łukasza Kotarbę pierwsza świeczka na naszym nowym świeczniku wotywnym ku czci Pani Gajowskiej. Zapalona świeca to wyraz naszej modlitwy i ufności w matczyną opiekę NMP. Zachęcamy do praktykowania tej formy pobożności.
 2. W ubiegły poniedziałek (9 lipca) miało miejsce spotkanie Rady parafialnej w czasie którego zmianie uległ jej skład. Ze względów zdrowotnych z członkostwa zrezygnowali pan Eugeniusz Wątor, dotychczasowy przewodniczący, pani Antonina Gil, księgowa i pan Roman Sarna. Do Rady został powołany pan Władysław Sitko, jako ekspert budowlany, a przewodniczącą Rady została pani Janina Piszczek. Ustępującym członkom serdecznie dziękujemy za długoletnią posługę na rzecz wspólnoty parafialnej i życzymy dobrego zdrowia oraz opieki Matki Boskiej Gajowskiej.
 3. Rada podjęła kwestię sprzątania i ozdabiania kwiatami kościoła sugerując składanie ofiar na ten cel do specjalnej skarbonki. Rada widzi konieczność weryfikacji stanu technicznego głównego dachu, jak również poparła projekt montażu ogrzewania w kościele.
 4. Analiza rozwiązań możliwych do zastosowanie w naszym kościele wskazała na ogrzewanie ławkowe panelami grzewczymi na podczerwień. Polska firma produkcyjna „Izoterma” z Wrocławia wykonała projekt ogrzewania i przedstawiła ofertę zakupu urządzeń grzewczych na kwotę 60 tys. brutto. Do kwoty tej należy doliczyć ok. 15 tys. kosztów montażowych. Zatem koszt całej inwestycji to ok. 75 tys. Moc całkowita urządzeń grzewczych wynosi 32 kW, ogrzewanie jest włączane tylko w czasie liturgii i godzina ogrzewania pełną mocą to ok. 20 zł. System jest bezobsługowy i niezawodny. Projekt oraz szczegóły techniczne są umieszczone na stronie parafialnej. Urządzenia posiadające 10-cio letnią gwarancję zostaną dostarczone do końca tego miesiąca, a montaż planowany jest na drugą połowę sierpnia, tak by uniknąć spiętrzenia prac związanych z nowym rokiem szkolnym i odpustem. Ten sam system grzewczy, tego samego producenta, działa od 10 lat w kościele św. Józefa w Podgórzy i w opinii proboszcza ks. Antoniego Bednarza, znakomicie się sprawdza. Termin płatności do końca tego roku za urządzenia grzewcze. Pierwszym wydatkiem będzie zatem pokrycie kosztów montażu. Wydaje się, że kierując się logiką dobrego gospodarza, który myśli w lecie o zaopatrzeniu domu na zimę, jesteśmy wstanie pokryć koszty tego przedsięwzięcia bez wielkich zbiórek, a jedynie zwiększając niedzielną składkę już od przyszłej niedzieli. Systematyczność i solidarność wszystkich parafian wydaje się kluczem do zgromadzenia potrzebnych środków. Pamiętajmy zatem, że składana ofiara na tacę, to mój udział w kosztach bieżącego utrzymania parafii oraz wkład w pokrycie kosztów nowego ogrzewania. Już dziś wszystkim serdeczne Bóg zapłać za solidarną partycypację w kosztach.
 5. Dziś po Mszy św. o 17.00 będziemy nagrywali „filmik – zaproszenie” dla rowerzystów na Mszę św. w ich intencji i poświęcenie rowerów w przyszłą niedzielę o 17.00 Serdecznie zapraszamy parafian – rowerzystów do włączenia się w ten projekt.
 6. Po Mszach św. o 9.30 i 11.30 kiermasz książek pod hasłem „Znalezione na plebanii”. Zebrane ofiary zostaną przeznaczone na doinwestowanie zakrystii i kancelarii parafialnej.
 7. Przez cały dzień członkowie Stowarzyszenia Charytatywnego „Dobrosław” przeprowadzają przed kościołem akcje dla Kamila, który choruje na bardzo rzadką chorobę objawiająca się zapaleniem wszystkich dużych naczyń krwionośnych organizmu. Kamila czeka kosztowne leczenie. Serdeczne „Bóg zapłać” za przyjście z pomocą choremu chłopcu.
 8. W tym tygodniu w poniedziałek wspomnienie MB z Góry Karmel (MB Szkaplerznej), zaś w najbliższy piątek jako III miesiąca zapraszamy na Mszę św. i Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji zmarłych wypominanych w wypominkach rocznych.
 9. Serdeczne podziękowania dla tych, którzy włączają się w przygotowanie liturgii niedzielnej. Oby nas było coraz więcej zatroskanych o piękno liturgii, dla dobra całej wspólnoty parafialnej.
 10. Wszystkim życzymy dobrej niedzieli

XIV NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                   8 lipca 2018r.

 1. Serdeczne podziękowania za życzliwe przyjęcie nowego księdza proboszcza, modlitwę w jego intencji oraz przygotowanie i udział w pikniku.
 2. Od ubiegłej niedzieli funkcję zakrystianki w naszej wspólnocie parafialnej pełni pani Anna Wojtyczek. Przez wstawiennictwo Pani Gajowskiej prosimy o Boże błogosławieństwo dla niej w wypełnianiu tej ważnej funkcji.
 3. Dzisiaj rano o 5.30 z naszej parafii wyjechała do Częstochowy grupa pielgrzymów na spotkanie Rodziny Radia Maryja u stóp Czarnej Madonny. Pozostajemy w duchowej łączności.
 4. Wczoraj po raz pierwszy została odprawiona poranna Msza św. o 7.00 ku czci Matki Boskiej Gajowskiej, inaugurująca nasze cosobotnie spotkania z Matką. Przez Jej pośrednictwo Dobremu Bogu chcemy polecać nie tylko nasze osobiste intencje, ale także intencje osób nam bliskich, szczególnie z okazji imienin, urodzin czy innych ważnych wydarzeń. Nasz udział w tej Mszy św., przyjęcie Komunii św. niech będzie szczególny prezentem im ofiarowanym. Intencje zgłaszamy do specjalnej księgi intencyjnej w zakrystii, tak jak pozostałe intencje. W najbliższą sobotę, 14-go lipca, po tej Mszy św. będzie poświęcenie oraz inauguracja świecznika wotywnego, gdzie będziemy mogli przed obrazem Pani Gajowskiej, zapalić świecę symbolizującą nasze intencje, przedstawiane Bogu przez Jej pośrednictwo.
 5. Jutro po Mszy św. wieczornej spotkanie Rady parafialnej
 6. W środę, 11-go lipca przypada święto św. Benedykta, Opata, patrona Europy. Natomiast w środę 25-go lipca czcimy św. Krzysztofa, patrona kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Poświęcenie samochodów będzie w niedzielę, 29-go lipca po wszystkich Mszach św. Natomiast w niedzielę, 22-go lipca, po Mszy św. o 17.00 będzie poświęcenie rowerów, i na tę Mszę św. szczególnie zapraszamy rowerzystów. Aby to zaproszenie miało większy zasięg prosimy rowerzystów z naszej parafii, aby przyjechali na Mszę św. o 17.00 już w następną niedzielę. Po Mszy św. nagralibyśmy krótki filmik – zaproszenie, który następnie rozpowszechnilibyśmy przy pomocy środków społecznościowych z których korzystamy. Gdyby ktoś mógł pomóc w jak najlepszym przygotowaniu tego video clipu prosimy o kontakt z księdzem proboszczem. W czasie poświecenia będą zbierane ofiary na pokrycie kosztów eksploatacji nowego ambulansu zakupionego przez ks. Wojciecha Kościelniaka, misjonarza z naszej Archidiecezji, od 25 lat pracującego w Kiabakari w Tanzanii. Więcej szczegółów kiabakari.org. Link na naszej stronie internetowej.
 7. Serdeczna prośba o włączanie się do niedzielnej liturgii Mszy się poprzez czytanie Słowa Bożego, posługę ministranta ołtarza, zbieranie składki.
 8. W przyszłą niedzielę po Mszach św. o 9.30 i 11.30 kiermasz książek pod hasłem: „Znalezione na plebanii”.
 9. Od dzisiaj funkcjonuje nowy komórkowy numer telefonu 509 945 751
 10. Tradycją stało się już, że co roku w sierpniu organizujemy parafialną pielgrzymkę, która służy poznawaniu nowych miejsc związanych z kultem świętych, ale także budowaniu wspólnoty między parafianami. Tym razem, w związku z rokiem św. Stanisława Kostki, katecheci: ks. Dominik Oliwa i Janina Piszczek organizują dwudniową pielgrzymkę do Rostkowa, Malborka, Gietrzwałdu i Torunia w terminie 25-26 sierpnia (sb-nd). Koszt 320,00 zł/os. Szczegółowy plan pielgrzymki i kontakt do zapisu znajdują się na stronie internetowej parafii i na tablicy ogłoszeń. Pozostało jeszcze 10 wolnych miejsc.
 11. Stowarzyszenie Charytatywne „Dobrosław” przeprowadza przed kościołem akcje dla Kamila, który choruje na bardzo rzadką chorobę objawiająca się zapaleniem wszystkich dużych naczyń krwionośnych organizmu. Kamila czeka kosztowne leczenie. Serdeczne „Bóg zapłać” za przyjście z pomocą choremu chłopcu.

XIII NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                       1 lipca 2018 r.

 1. Dziś o g. 11.30 będzie miał miejsce Obrzęd Objęcia Parafii przez Nowego Proboszcza. Jest nim ks. dr Emil Furtak wyświęcony na kapłana w 1989 r. Po Mszy św. piknik na dolnym parkingu.
 2. W pierwszą środę (4 lipca) nowy Ks. Proboszcz zaprasza do wspólnej modlitwy do naszej patronki MB Gajowskiej szczególnie członków Róż Różańcowych, Koła Przyjaciół Radia Maryja, Margaretek i Złotej Róży. Nabożeństwo po Mszy św. w intencjach: misyjnej, za prześladowanych chrześcijan i osoby potrzebujące. Po nabożeństwie zmianka różańcowa.
 3. W pierwszy czwartek (5 lipca) dziękujemy Panu Jezusowi za dar Eucharystii i kapłaństwa. Na Mszę św. ks. Proboszcz zaprasza dzieci i młodzież z Liturgicznej Służby Ołtarza, Podwórkowego Koła Różańcowego oraz Grupy Apostolskiej. Po Mszy św. o 18.00 wystawienie Najśw. Sakramentu i modlitwy, które poprowadzi Apostolat Złota Róża i Margaretki. Będziemy się modlić o nowe i święte powołania do służby Bożej z naszej parafii.
 4. W pierwszy piątek (6 lipca) zachęcamy do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu P. J. za grzechy. Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą św. Na Mszę św. zapraszamy członków Kręgu Rodzin i Grupy Modlitewnej.
 5. Nowy Ks. Proboszcz przypomniał o przepisach prawa kanonicznego i normach liturgicznych, które mówią, że sobotnia wieczorna Msza św. jest Mszą św. z niedzieli. Dlatego zdecydował, że sobotnia Msza św. będzie oprawiana o godz. 7.00 i będzie to Msza św. ku czci MB Gajowskiej, a jej intencja będzie zbiorowa za żywych. Intencje można składać w zakrystii i będą one zapisywane w specjalnej księdze intencji.
 6. Z racji pierwszej soboty przypadającej 7 lipca różaniec ku czci Niepokalanej poprowadzi po Mszy św. porannej Róża MB Fatimskiej.
 7. W niedzielę (8 lipca) pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. O g. 5.30 wyjazd pielgrzymów spod kościoła. Jest jeszcze kilka miejsc. Kontakt to Pani Marii Wątor: 12 270 13 48.
 8. W poniedziałek (9 lipca) spotkanie robocze z Radą Parafialną.
 9. Lipiec w dawnej tradycji Kościoła poświęcony był czci Przenajświętszej Krwi naszego Zbawiciela. Zachęcamy do indywidualnego odmawiania Litanii do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, którą możemy odnaleźć w modlitewnikach lub w internecie.

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA ŚW. JANA CHRZCICIELA                                           24 czerwca 2018r.

 1. W minionym tygodniu rozpoczęły się prace w kaplicy MB mające na celu jej ocieplenie. Na sufit została położona wełna mineralna, a na ściany styropian. A w czwartek, 20 czerwca została zamontowana ozdobna ruchoma zasłona do zasłaniania cudownego Obrazu MB Gajowskiej. Zasłonę ozdobioną inicjałami Maryi porusza urządzenie elektryczne.
 2. W piątek, w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, naszymi modlitwami będziemy wspierać osobę i dzieła Ojca Świętego. Msza Święta o godz. 18.00. Tradycyjnie w tym dniu zbierana ofiara przekazywana jest na działalność Stolicy Apostolskiej. Ze względu na uroczystość liturgiczną w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 3. W tym tygodniu z dniem 30 czerwca Eugeniusz Wątor po 23 latach uczestnictwa w pracach Rady Parafialnej i 9 latach pełnienia funkcji kościelnego przechodzi na zasłużony odpoczynek. Ze względu na stan zdrowia i wiek zrezygnował z dalszego pełnienia tej zaszczytnej funkcji w naszym kościele. Ks. Proboszcz w imieniu swoim, ks. Dominika i parafian bardzo dziękuję p. Eugeniuszowi za gorliwą posługę w naszym kościele. Życzy długich lat w dobrym zdrowiu.
 4. W niedzielę 1 lipca na Mszy św. o g. 11.30 będzie miał miejsce Obrzęd Objęcia Parafii przez Nowego Proboszcza. Delegacja Rady Parafialnej powita nowego proboszcza. Po pozdrowieniu dziekan naszego dekanatu jako delegat biskupa, przedstawi nowego proboszcza wspólnocie parafialnej i odczyta dekret biskupa. Dziekan w imieniu biskupa jest świadkiem jego wyznania wiary i przyjmuje od niego przyrzeczenie wierności. Mszy św. będzie przewodniczył nowy Proboszcz, ks. Emil Furtak, a obok niego stanie ks. Dziekan, odchodzący Proboszcz, ksiądz współpracownik. Po uroczystej Eucharystii ks. Proboszcz i Rada Parafialna zapraszają parafian na piknik, który będzie na dolnym parkingu. Prosimy, aby w tym dniu nie parkować samochodów na tym parkingu.
 5. W związku z tą uroczystością, która przypada 1 lipca, w I niedzielę miesiąca zmianka różańcowa będzie przeniesiona na I środę, 4 lipca.
 6. Nowy ks. Proboszcz chciałby poznać wszystkie osoby zaangażowane w grupy duszpasterskie działające w naszej parafii, dlatego zaprasza na spotkanie:
 • W środę, 4 lipca, po nabożeństwie Róże Różańcowe, Rodzinę Radia Maryja, Złotą Różą i Margaretki
 • W czwartek, 5 lipca, ministrantów i lektorów, dzieci i młodzież z Podwórkowego Koła Różańcowego i Grupy Apostolskiej
 • W piątek, 6 lipca, członków Kręgu Rodzin i Grupy Modlitewnej
 • W poniedziałek, 9 lipca spotkanie z Radą Parafialną.
 1. Pani Maria Wątor organizuje w niedzielę 8 lipca jednodniową pielgrzymkę do Częstochowy i Bazyliki Krwi Chrystusa. Zgłoszenia telefoniczne 12-270-13-48.
 2. Tradycją stało się już, że co roku w sierpniu organizujemy parafialną pielgrzymkę, która służy poznawaniu nowych miejsc związanych z kultem świętych, ale także budowaniu wspólnoty między parafianami. Tym razem, w związku z rokiem św. Stanisława Kostki, katecheci: ks. Dominik Oliwa i Janina Piszczek organizują dwudniową pielgrzymkę do Rostkowa, Malborka, Gietrzwałdu i Torunia w terminie 25-26 sierpnia (sb-nd). Koszt 320,00 zł/os. Szczegółowy plan pielgrzymki i kontakt do zapisu znajdują się na stronie internetowej parafii i na tablicy ogłoszeń. Zapraszamy do pielgrzymowania szczególnie członków Róż Różańcowych.

XI NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                               17 czerwca 2018r.

 1. Zachęcamy do codziennej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Codziennie przed błogosławieństwem mszalnym odmawiamy Litanię do NSPJ. Dziś przypada wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego. Odpust w Libertowie. W Krakowie Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: Niepodległa za Życiem.
 2. W piątek, 22 czerwca zakończenie roku szkolnego. Msza Św. w intencji dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej z Gaja i Lusiny o godz. 9.00. Ks. Proboszcz składa wyrazy wdzięczności ks. Dominikowi i katechetkom: p. Janinie i p. Aldonie za pracę katechetyczną w roku szkolnym 2017/18. Ks. Prob. dziękuje też za wszelkie dodatkowe formy pracy z dziećmi i młodzieżą w duszpasterstwie parafialnym. Na czas nadchodzących wakacji wszystkim nauczycielom i wychowawcom ks. prob. życzy dobrego ubogacającego wypoczynku.
 3. W sobotę, 23 czerwca przypada Dzień Ojca. „Każdy może być ojcem, ale trzeba być kimś wyjątkowym, by być tatą” pisze w tygodniku NIEDZIELA Hubert Kowalski. W Częstochowie „Męskie oblężenie Jasnej Góry”. Zachęcamy do modlitwy w intencjach ojców. Dla żyjących – w tym dniu – będziemy wypraszać obfite Boże błogosławieństwo, aby byli dobrym przykładem dla dzieci, a dla zmarłych o wieczny pokój w królestwie Bożym.
 4. W niedzielę, 24 czerwca, w Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela o 11.30 uroczysta Msza Św. koncelebrowana z okazji zakończenia pełnienia funkcji Proboszcza przez ks. Stanisława Kaselę.
 5. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie proponuje studia na różnych kierunkach. Więcej na ulotkach w formie zakładki. Do zabrania ze stolika z prasą.
 6. Corocznie w jednym z większych miast naszego kontynentu odbywa się Europejskie Spotkanie Młodzieży organizowane przez Wspólnotę Taizé, podczas którego uczestnicy gromadzą się na wspólnej modlitwie opartej na śpiewaniu krótkich kanonów w różnych językach i rozważaniu fragmentów Pisma Świętego. Blisko 4-dniowy pobyt wzbogacony jest o wiele wydarzeń tj. dyskusje w grupkach dzielenia, rozważania, wykłady czy koncerty muzyczne. W tym roku to spotkanie modlitewne odbędzie się w Madrycie w okresie 28.12.2018 – 01.01.2019r. Bliższe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.taize.fr.
 7. Niech jubilatów i solenizantów tego tygodnia ogarnia radość uczestnictwa w Królestwie Bożym.

X NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                                 10 czerwca 2018 r. 

 1. Ważnym wydarzeniem tego tygodnia będzie w piątek, 15 czerwca Msza św. do Bożego Miłosierdzia z nabożeństwem za zmarłych. Zapraszamy na Mszę św., Wypominki roczne i Koronkę do Mił. Bożego.
 2. Młodzież z klasy III Gim. zakończyła trzyletnie przygotowanie do sakramentu bierzmowania egzaminem podsumowującym. Z kolei młodzież z klasy VII i klasy II Gim. będzie kontynuować przygotowanie w nowym roku szkolnym.
 3. Na wakacyjne rekolekcje Ruchu Apostolstwa Modlitwy, czyli Grup Apostolskich wyjadą w tym roku 22 osoby. Młodzież i dzieci będą odpoczywać w ośrodkach: Suche, Spytkowice, Bukowina Tatrzańska, Zawadka. Wezmą udział w rekolekcjach tematycznych: Mały Apostoł 3, turystycznych, sportowych, fotograficznych, tanecznych, muzycznych, pierwszy stopień i Gim 2. Wszystkich uczestników wyjazdu zapraszamy na spotkanie w sobotę (16 czerwca) o g. 1600. Spotkanie to jest obowiązkowe.
 4. Młodzież i dzieci działające przy naszej parafii w ramach Liturgicznej Służby Ołtarza, Grupy Apostolskiej, Podwórkowego Koła Różańcowego zapraszamy na oficjalne zakończenie roku formacyjnego w następną niedzielę (17 czerwca). O godz. 17.00 Msza Św., a po niej Agapa czyli wspólne biesiadowanie przy stole. O pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia prosimy członków Grupy Modlitewnej.
 5. W dniu 17 czerwca ulicami Krakowa przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny. Pochodowi będzie towarzyszyć hasło: „Niepodległa za życiem”. Szczegóły na tablicy ogłoszeń i na stronie marsz.org. Dziś pomaszerują 62 miasta. Odbyły się już marsze w 36 miastach. Marsze dla Życia i Rodziny organizowane są w celu publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci.
 6. Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zaprasza 16-17 czerwca na 37 Pielgrzymkę na Jasną Górę w intencji trzeźwości narodu. Szczegóły na tablicy ogłoszeń.
 7. Trwa odbudowa krypty pod kościołem. Zakupiono: papy izolacyjnej 60 m2, cegły pełnej 2260 sztuk, stali zbrojeniowej 110 kg, wapna 540 kg, tarcicy, desek i płyt OSB za 1550 zł., kruszywa 7,8 ton, piasku 15 ton, cementu 5,4 tony, siatki do wylewek 32 sztuki i wiele drobnych materiałów. W dalszym ciągu można złożyć ofiarę w kopercie lub przelewem.
 8. Dziś po Mszy św. można dobrowolną ofiarą do puszki wspomóc grupę niepełnosprawnych w realizacji ich marzenia dojścia do Santiago de Compostela.
 9. Pani Maria Wątor organizuje w niedzielę 8 lipca jednodniową pielgrzymkę do Częstochowy i Bazyliki Krwi Chrystusa. Zgłoszenia telefoniczne 12-270-13-48.
 10. Mężczyźni z Kręgu Rodzin zapraszają innych mężczyzn do wspólnego pielgrzymowania w ramach akcji „Męskie Oblężenie Jasnej Góry”, która będzie miało miejsce w sobotę 23 czerwca. Zgłoszenia prosimy kierować do ks. Dominika. Więcej o tej pielgrzymce mężczyzn na stronie: http://oblezenie.mezczyzni.net/
 11. Tradycją stało się już, że co roku w sierpniu organizujemy parafialną pielgrzymkę, która służy poznawaniu nowych miejsc związanych z kultem świętych, ale także budowaniu wspólnoty między parafianami. Tym razem, w związku z rokiem św. Stanisława Kostki, katecheci: ks. Dominik Oliwa i Janina Piszczek organizują dwudniową pielgrzymkę  do Rostkowa, Malborka, Gietrzwałdu i Torunia w terminie 25-26 sierpnia (sb-nd). Koszt 320,00 zł/os. Szczegółowy plan pielgrzymki i kontakt do zapisu znajdują się na stronie internetowej parafii i na tablicy ogłoszeń. Zapraszamy do pielgrzymowania szczególnie członków Róż Różańcowych.

IX NIEDZIELA W CIĄGU ROKU               3 czerwca 2018 r.

 1. Trzy dni temu przeżywaliśmy piękną Uroczystość Bożego Ciała.Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do ubogacenia drogi, która kroczył Pan Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie, a w szczególności: mieszkańcom Lusiny, którzy pod kierunkiem P. Sołtysa Jana Marka i P. Jana Szerszenia przygotowali ołtarz I, mieszkańcom ul. Maryjnej, którzy pracowali pod kierunkiem Państwa Krzeszowiaków przy ołtarzu II, Różom Różańcowym, które pod kierunkiem P. Marii Wątor i P. Beaty Nowak ubierały ołtarz III i w końcu członkom Grupy Modlitewnej i Kręgu Rodzin pracującym nad ołtarzem IV.
 2. Dzisiaj przeżywamy ustanowiony kilka lat temu w Kościele w Polsce Dzień Dziękczynienia Bożej Opatrzności za opiekę nad naszym narodem. Po Mszy św. o 9.30 zmianka różańcowa. O godz. 15.00 Msza Św. na zakończenie formacji dla Domowego Kościoła. O godz. 16.30 procesja eucharystyczna.
 3. Od jutra do czwartku po Mszy św. procesja eucharystyczna wokół kościoła.
 4. Jutro (4 czerwca) od godz. 15.30 dalszy ciąg egzaminu podsumowującego trzyletnie przygotowanie do sakramentu bierzmowania dla młodzieży z klasy III Gim. Kandydaci przychodzą w wyznaczonych godzinach wraz z rodzicami do kancelarii parafialnej.
 5. We wtorek (5 czerwca) podsumowanie roku formacji do bierzmowania dla klasy VII o godz. 16.00 i klasy II Gim o godz. 17.00. Uczniowie przychodzą do kancelarii parafialnej.
 6. W środę (6 czerwca) comiesięczne Nabożeństwo do MB Gajowskiej. Serdecznie zapraszamy. Prośby, podziękowania, ofiary należy składać do puszki przy wejściu.
 7. W czwartek (7 czerwca) na zakończenie Oktawy Bożego Ciała będzie miał miejsce obrzęd błogosławienia wianków splecionych z kwiatów i ziół leczniczych. Dla dzieci będą słodycze.
 8. W piątek Uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa. W ten dzień nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 9. W sobotę (8 czerwca) będziemy wspominać Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy św. wieczornej Grupa Modlitewna „Słudzy Wody Żywej” zapraszają na ostatni przed wakacjami Wieczór Uwielbienia Pana, który tym razem będzie poświęcony darowi bojaźni Bożej.
 10. Rok temu niepełnosprawni w dniach 3 – 9 sierpnia 2017, szli z Krakowa na Jasną Górę. W tym roku Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół organizuje w sierpniu CAMINO BEZ BARIER, czyli pielgrzymkę do Santiago de Compostella. W trzy tygodnie przejdą ok. 340 km z Oviedo do Santiago. W tę wyjątkową pielgrzymkę do grobu św. Jakuba uda się czworo niepełnosprawnych i dziewięć osób ich wspierających. Jedną z tych czterech osób będzie niepełnosprawna Antonina z Lusiny, którą często widzimy z rodzicami w kościele. Chcemy tej wspaniałej młodzieży pomóc dlatego w niedzielę 10 czerwca będzie można złożyć do puszki dar serca. Więcej informacji o tej inicjatywie na stronie caminobezbarier.pl
 11. W minionym tygodniu kontynuowane były prace w krypcie pod kościołem.

NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA                             31 maja 2018 r.

 1. Trwamy dzisiaj w tajemnicy Wieczernika, gdzie Chrystus przemienił chleb i wino w swoje Ciało i Krew. Trwamy w dziękczynieniu za ten dar nieustannej Bożej obecności eucharystycznej w naszych świątyniach. Trwamy w upraszaniu Bożego błogosławieństwa, mając pewność, że On jest obecny wśród nas. Dziś Msze św. o g. 7.30; 9.00; 12.00 i 17.00. O 16.30 ostatnie nabożeństwo majowe bez procesji.
 2. Przez najbliższy tydzień będziemy przeżywać tak zwaną „Oktawę Bożego Ciała”. Msze Święte w dni powszednie o g. 18.00. Po mszy procesja Eucharystyczna wokół kościoła ze śpiewem Litanii do Najśw. Serca Pana Jezusa. W niedzielę o 16.30. Niech udział w tych procesjach będzie wyrazem naszej wiary w Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.
 3. Dziś składka na finansowe wsparcie budowy nowych kościołów. Następujące parafie budują kościół: Kraków-Swoszowice, Kraków- Wola Justowska, Kraków św. Jacka, Kraków- Pychowice, Balice, Bodzanów, Gorzów k. Oświęcimia, Hucisko, Wola Zachariaszowska, Zakopane – Antałówka. Parafia w Gaju ma wpłacić 1770 zł.
 4. Bóg zapłać wszystkim, którzy pięknie przygotowali ołtarze i drogę do ołtarzy. Bóg zapłać panu Andrzejowi Kowalczykowi z Lusiny za wykoszenie trawy, P. kościelnemu, P. organiście, scholii, lektorom i ministrantom, dzieciom w strojach komunijnych, tym którzy nieśli baldachim, różaniec, poduszki, feretrony, dziewczynkom w strojach krakowskich, które sypały kwiaty na drogę przed Jezusem, chłopcom w komeżkach dzwoniącym w czasie procesji.

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY                                27 maja 2018 r.

 1. Dziś bardzo ważny dzień dla naszej wspólnoty parafialnej. Na Mszy św. o g. 1130 36 dzieci przystąpi/ło/ do Pierwszej Komunii św. Bóg zapłać rodzicom za przekazanie dzieciom wiary w Boga, a za przygotowanie dzieci paniom katechetkom Janinie Piszczek i Aldonie Gabryś. Bóg zapłać rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie świątyni oraz za dar ołtarza na który składają się: ornat koloru różowego używany w III niedzielę Adwentu i IV Wielkiego Postu, etui na pateny i pozłacaną patenę potrzebną przy rozdawaniu Komunii św., 5 l. oliwy do świec liturgicznych i 1 opakowanie węgielków do kadzidła.
 2. Dla dzieci z kl. 3 rozpoczyna się Biały Tydzień, czyli codzienne uczestnictwo we Mszy św. i nabożeństwie majowym. We wtorek, 29 maja pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do sanktuarium w Leśniowie i Gidlach.
 3. NABOŻEŃSTWO MAJOWE dziś o 16.30, a w poniedziałek, wtorek i środę po Mszy św. wieczornej.
 4. W środę (30 maja) po Mszy św. obowiązkowa próba przed Uroczystością Bożego Ciała dla ministrantów i lektorów.
 5. W czwartek, 31 maja przypada Uroczystość Bożego Ciała. Po Mszy św. o 9.00 procesja po wyjściu z kościoła pójdzie do Jezusa Frasobliwego, gdzie będzie I ołtarz przygotowany przez mieszkańców Lusiny, pod kierunkiem Jana MARKA- sołtysa i Jana Szerszenia. II ołtarz będzie przy ul. Maryjnej 3. Mieszkańców tej ulicy prosimy o kontakt z Państwem Krzeszowiak. Ołtarz III będzie na skrzyżowaniu przy kapliczce niebieskiej o przygotowanie, którego prosimy Koło Przyjaciół Radia Maryja i Żywe Róże pod kierunkiem P. Marii Wątor i P. Beaty Nowak. IV ołtarz przy kapliczce przy parkingu przygotuje Grupa Modlitewna i Krąg Rodzin. Bardzo prosimy o współodpowiedzialność wymienionych mieszkańców Lusiny, ul. Maryjnej, należących do Żywego Różańca i uczestniczących w Grupie Modlitewnej i Kręgu Rodzin. Prosimy o liczny udział w procesji całymi rodzinami z dziećmi, które będą w czasie procesji sypać kwiaty i dzwonić dzwoneczkami. Mężczyzn prosimy do niesienia baldachimu. Ponadto dzieci komunijne poniosą poduszki, a różaniec członkinie Żywego Różańca, feretron Jezusa Miłosiernego poniosą ojcowie, feretron Matki Bożej Częstochowskiej matki, figurę MB Niepokalanej panny, figurę MB Kalwaryjskiej Róża MB Kalwaryjskiej. Procesja Bożego Ciała jest aktem adoracji Pana Jezusa i wyznaniem wiary.
 6. W I piątek 1 czerwca po Mszy św. procesja eucharystyczna.  W I sobotę 2 czerwca Różaniec przed Mszą św. poprowadzi Róża św. Joanny Beretty Molla. Po Mszy św. procesja eucharystyczna. W I niedziela 3 czerwca po Mszy św. o 930 zmianka różańcowa. O 1630 nabożeństwo eucharystyczne z procesją.
 7. Bóg zapłać za ofiary złożone w czasie zbiórki. W minionym tygodniu wzmacniane były ściany boczne krypty i przygotowane podłoże pod wylewkę na której będzie ułożona posadzka. Robotnicy na prace konstrukcyjno-wzmacniające wyrobili 14 ton betonu. Każdy kto jeszcze nie włączył się w to dzieło może to uczynić w każdej chwili składając ofiarę w kopercie lub wpłacając na konto jako darowiznę. W czasie zbiórki odnotowano 161 wpłat na sumę 17.550 zł. (w tym 100 €). Bóg zapłać za przelew od mieszkańca Gaja w wys. 10.000,00 zł.
 8. Egzamin podsumowujący trzyletnie przygotowanie do sakramentu bierzmowania dla młodzieży z klasy III Gim. w poniedziałek (28 maja ) od godz. 16.00. Kandydaci przychodzą w wyznaczonych godzinach wraz z rodzicami do kancelarii parafialnej.
 9. Archidiecezja Krakowska i Nowa Ewangelizacja zapraszają na UWIELBIENIE które będzie na krakowskim Rynku 30 maja w godz. od 1900 do 2200. Na stronie krakow.ksm.org.pl informacje o wyjeździe z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży na Lednicę. Oto plan na lata, zostać mistrzem świata. W najnowszym Małym Gościu mistrzowski dodatek, a w nim wszystko o MUNDIALU 2018.
 10. Bóg zapłać Janowi Szerszeniowi z Lusiny za odnowienie figury Jezusa Frasobliwego przy kościele i nowe zadaszenie i p. Markowi Mrowczykowi za pomoc. Panu Stanisławowi Sikorze Bóg zapłać za prowadzenie śpiewu w czasie nabożeństw majowych i mszy świętych.
 11. W piątek (1 czerwca) ministranci i lektorzy oraz dzieci i młodzież działające w ramach różnych grup przy parafii wyjeżdżają do parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Zgody od rodziców prosimy dostarczyć do katechetów do środy (30 maja). Wyjazd o godz. 8.00 spod kościoła.

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO                     20 maja 2018r.

 1. Dziś zbiórka pieniężna na kontynuację prac restauracyjnych w krypcie pod kościołem i w kaplicy bocznej. Bardzo dziękujemy Paniom i Panom z Rady Parafialnej za zorganizowanie i przeprowadzenie tej zbiórki. Bóg zapłać też wszystkim darczyńcom.
 2. Dziś o 1130 dzieci z klas 4 szkół podstawowych obchodzą uroczyście rocznicę swojej I Komunii św. W czasie Mszy św. odnowią przyrzeczenia chrzcielne.
 3. Przez kolejne majowe dni razem z Maryją trwajmy na modlitwie podczas nabożeństwa majowego, które celebrujemy w naszym kościele w tygodniu o godz. 1730, a w niedzielę o 1630.
 4. Jutro, 21 maja, święto Najśw. Maryi Panny Matki Kościoła. Msze Święte w kościele o godzinie 800 i 1800 i w kaplicy w Lusinie o g. 1915. Składka na dofinansowanie wyjazdu dzieci i młodzieży z naszej parafii na wakacyjne rekolekcje.
 5. W piątek, 25 maja po Mszy św. próba generalna przed uroczystością I Komunii.
 6. Również w piątek (25 maja) na nabożeństwie majowym odbędzie się uroczyste zawierzenie wszystkich matek z naszej parafii Matce Bożej Gajowskiej i podziękowania, które złożą swoim mamom Dzieci z Podwórkowego Kółka Różańcowego. Spotkanie Kółka rozpocznie się o g. 1700 w kościele.
 7. W sobotę od 900 do 1030 spowiedź dla dzieci z kl. 3, rodziców i rodzeństwa. Zapraszamy do skorzystania z sakramentu pokuty w tygodniu w czasie majówki.
 8. W niedzielę, 27 maja o 11.15 dzieci z klasy 3 zgromadzą się przed kościołem. O 1130 wprowadzenie i Msza św. Pierwszej Komunii Św. Rodzice bardzo proszą o pozostawienie na tej Mszy miejsc w ławkach dla krewnych i chrzestnych dzieci.
 9. W sobotę, 19 maja w Sieprawiu po ukończeniu rocznego kursu zostało pobłogosławionych do posługi lektora 6 ministrantów z naszej parafii. Są to: Piotr Budyś, Jakub Klimas, Krystian Kłyś, Kacper Radoń, Kamil Sarna, Bartłomiej Wosik.
 10. W sobotę, 26 maja wyruszy jednodniowa XI Piesza Pielgrzymka z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach do Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Chętni, którzy chcieliby podjąć trud pieszej pielgrzymki, proszeni są o zapisywanie się do 24 maja w Sanktuarium Miłosierdzia. Szczegółowe informacje zamieszczone są na plakacie w gablotce i na stronie internetowej: http://www.mbkp.eu

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE                                                         13 maja 2018 r. 

 1. Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, która kończy 40- dniowy okres ukazywania się Zmartwychwstałego i umacniania w wierze Apostołów, pomaga nam lepiej zrozumieć zapewnienie Jezusa: Idę do Ojca przygotować wam miejsce.
 2. W tym tygodniu, razem z Apostołami zgromadzonymi w Wieczerniku, chcemy trwać w oczekiwaniu na spełnienie się Jezusowej obietnicy Zesłania Ducha Świętego. Codziennie odprawiamy nowennę do Ducha Świętego na zakończenie nabożeństwa majowego.
 3. W tym tygodniu 3 piątek miesiąca. Zapraszamy na Mszę św. za zmarłych, Wypominki roczne i Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
 4. W sobotę wieczorem (19 maja) przypada Wigilia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Zapraszamy na czuwanie, które rozpocznie się o g. 21.00 i zakończy Mszą św. o północy. Czuwanie poprowadzi Grupa Modlitewna „Słudzy Wody Żywej”.  Program czuwania:

21.00 – Apel Jasnogórski i pozdrowienie Maryi

21.30 – Liturgia Słowa połączona z rozważaniami i świadectwami

22.30 – konferencja

23.00 – Modlitwa Uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem

24.00 – Msza Święta z Uroczystości Zesłania Ducha Świętego

 1. W niedzielę (20 maja) Uroczystość Rocznicy I Komunii św. Próba dla dzieci z kl. 4 w środę i piątek o 16.45. Spowiedź codziennie w czasie nabożeństwa majowego.
 2. Na świątecznym spotkaniu Rady Parafialnej ustalono, że za tydzień (20 maja) będzie przeprowadzona przy kościele zbiórka na renowację krypty i kaplicy. Przez ostatnie 2 tygodnie zbijany był betonowy tynk, którym były obrzucone wszystkie ściany. Zdemontowane posadzki, wywieziona została ciężka mokra glina na której podłoga była ułożona. Zdemontowana została ściana za którą były ukryte schody prowadzące do prezbiterium kościoła. Przygotowany został otwór na wentylację.
 3. Ostatniego maja przypada Uroczystość Bożego Ciała. Ustaliliśmy, że w tym roku Procesja po wyjściu z kościoła skieruje się w stronę ulicy Maryjnej, gdzie przy figurze Jezusa Frasobliwego będzie I ołtarz przygotowany przez mieszkańców Lusiny. Następnie pójdziemy w stronę ul. Akacjowej do II ołtarza przy ul. Maryjnej. Ołtarz prosimy by przygotowali mieszkańcy ul. Maryjnej. Ołtarz III będzie na skrzyżowaniu przy kapliczce niebieskiej o przygotowanie, którego prosimy Koło Przyjaciół Radia Maryja i Żywe Róże. Następnie procesja uda się ul. Parkową do kapliczki przy parkingu gdzie będzie IV ołtarz, który przygotuje Grupa Modlitewna i Krąg Rodzin.
 4. Codziennie radośnie głosimy chwałę Niepokalanej Maryi, naszej Niebieskiej Matki. Nabożeństwo majowe w kościele o godz. 17.30, w kaplicy w Lusinie o g. 18.30.
 5. Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i rodzice ze Szkoły Podstawowej w Lusinie serdecznie zapraszają na Piknik Rodzinny w dniu 18 maja o godz. 18.00. W programie przewidziano wiele atrakcji m.in. występy uczniów, loterię fantową, zawody sportowe, ciasta wypieku rodziców uczniów, grill i wiele innych.

VI NIEDZIELA WIELKANOCY                                 6 maja 2018r.

 1. Serdeczne Bóg zapłać tym, którzy w miniony poniedziałek uporządkowali na święta majowe teren wokół kościoła i przy plebanii. Bóg zapłać uczestnikom nabożeństwa do MB Gajowskiej. W I środę (2 maja) modliliśmy się za przyczyną MB Gajowskiej w 34 intencjach złożonych do puszki. W imieniu pielgrzymów składamy gorące podziękowanie za serdeczne przyjęcie jakiego doznali w rodzinach naszej parafii i w budynku LKS Gajowianka, gdzie nocowało kilkanaście osób. W podziękowaniu za ofiarne przyjęcie pielgrzymów ks. bp Roman Pindel napisał: „Wierze mocno, że Miłosierny Pan wynagrodzi poniesiony przez Was trud”.
 2. Dziś, 6 maja zmianka różańcowa po mszy św. o 9.30. Nabożeństwo majowe o g. 16.30.
 3. We wtorek8 maja przypada Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. Po mszy św. w sali na plebanii spotkanie dla Rady Parafialnej.
 4. We wtorek, 8 maja spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasy II gim. i VII szkoły podstawowej o godz. 17.00, a dla klasy III gim. po Mszy Św. wieczornej.
 5. W dni powszednie nabożeństwo majowe w kościele o g. 17.30. Majówka w kaplicy w Lusinie jutro 7 maja o g. 19.00, a w następne dni o 18.30.
 6. W piątek, 11 maja zapraszamy dzieci z Podwórkowego Kółka Różańcowego Dzieci na spotkanie formacyjne o godzinie 16.00
 7. sobotę, 12 maja między godziną 9.00 a 15.00, drzwi domu przy ulicy Podzamcze 8, gdzie mieści się Krakowskie Seminarium Duchowne w Krakowie będą szeroko otwarte dla zainteresowanych życiem tych, którzy zdecydowali się rozeznawać powołanie do szczególnej służby Bogu i Kościołowi. Więcej na stronie: http://www.seminarium-krakow.pl/
 8. Za tydzień w sobotę, 12 maja nie będzie Wieczoru Uwielbienia Pana. Z racji przypadającej za dwa tygodnie Uroczystości Zesłania Ducha Świętego Grupa Modlitewna zaprasza 19 maja na Nocne Czuwanie przed tą Uroczystością. Szczegóły podamy za tydzień.
 9. W sobotę, 12 maja na g. 16.00 zapraszamy na spotkanie w salce dzieci, które aktualnie należą do Grupy Apostolskiej, ale również te które należały, jak też te, które chcą dołączyć do Grupy. Obecnie 5 osób uczestniczy w Studium Animatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży, które przygotowuje młodych ludzi do pracy z młodzieżą w grupach parafialnych i podczas rekolekcji wakacyjnych.
 10. niedzielę, 13 maja o g. 9.00. procesja św. Stanisława BM z Wawelu na Skałkę. Przypada też wspomnienie NMP Fatimskiej. Nabożeństwo majowe o 16.30.
 11. Za tydzień, 13 maja po mszy św. za Ojczyznę o godzinie 11.30 będziemy rozdawać obrazki z wizerunkiem świętego Andrzeja Boboli – patrona Polski. Wspomnienie tego świętego przypada 16 maja. Na odwrocie jest modlitwa za Ojczyznę i Kościół za wstawiennictwem Św. Andrzeja. Obrazki zostały ufundowane przez Fundację „Złota Róża”.  Fundacja ta zajmuje się organizowaniem pielgrzymek i rekolekcji dla kapłanów, dzieci niepełnosprawnych i najbiedniejszych. Prosimy o modlitewne wsparcie tego dzieła, a kto może to też materialne.  Szczegóły na stronie internetowej www.zlota-roza.pl
 12. Za 2 tygodnie, 20 maja na Mszy św. o g. 11.30 klasa IV będzie świętować Rocznicę I Komunii św.
 13. Za 3 tygodnie, 27 maja klasa III przystąpi do I Komunii św. na Mszy św. o g. 11.30

V NIEDZIELA WIELKANOCY                                 29 kwietnia 2018

 1. We wtorek, 1 maja, rozpoczynamy nabożeństwa majowe. Po mszy św. procesja eucharystyczna wokół kościoła ze śpiewem litanii loretańskiej. Prosimy dziewczynki do sypania kwiatów i chłopców do dzwonienia. Chętnych do niesienia baldachimu i feretronów.
 2. W środę, 2 maja I środa miesiąca. Zapraszamy na nabożeństwo próśb i podziękowań do naszej opiekunki MB Gajowskiej. Prośby i podziękowania napisane na kartkach składamy do specjalnej puszki w przedsionku kościoła.
  • O g. 18.00 Msza Święta, po której nabożeństwo majowe. Po nabożeństwie powitamy pielgrzymów z diecezji Bielsko-Żywieckiej. Bardzo dziękujemy tym rodzinom, które już zgłosiły chęć przyjęcia pielgrzymów pod swój dach. Pielgrzymi potrzebują trochę miejsca i dostępu do ciepłej wody. Nie jest konieczne łóżko czy wersalka. Pielgrzymi mają karimaty na których mogą się przespać. Do soboty zgłoszono 78 miejsc dla pielgrzymów. Potrzeba jeszcze 112. Dziś ostatni dzień podjęcie decyzji. Zapisujemy po mszy św.
 3. W I czwartek, 3 maja będziemy obchodzić Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. O 8.30 pożegnamy pielgrzymów. Na Msze Święte zapraszamy jak w niedzielę. Nabożeństwo majowe o g. 16.30. O powołania kapłańskie będziemy prosić za przyczyną MB Gajowskiej w czasie adoracji po każdej Mszy św.
 4. W pierwszy piątek, 4 maja Nabożeństwo majowe o g. 17.30. Arcybiskup Metropolita Krakowski udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych wszystkim wiernym przebywającym w granicach Archidiecezji Krakowskiej.
 5. W pierwszą sobotę miesiąca, 5 maja, chcemy uczcić Niepokalane Serca Maryi podczas nabożeństwa majowego o g. 17.30. Modlitwa Żywego Różańca przeniesiona na pierwszą sobotę czerwca.
 6. W pierwszą niedzielę, 6 maja po mszy św. o 9.30 zmianka różańcowa. Nabożeństwo majowe o 16.30.
 7. Majówki w kaplicy w Lusinie będą odprawiane od poniedziałku 7 maja.

IV NIEDZIELA WIELKANOCY                                                             22 kwietnia 2018 r.

 1. Dzisiaj rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Codziennie będziemy prosić o kapłanów z naszej parafii, aby wezwani przez Pana żniwa ochotnym sercem przyjęli powołanie, a także, aby rodziny wspierały tych, których Pan sobie wybrał. Niech błogosławieństwo nowych powołań spocznie na naszej wspólnocie parafialnej.
 2. Jutro, 23 kwietnia, św. Wojciecha. W środę – święto św. Marka, Ewangelisty.
 3. W sobotę, 28 kwietnia, wspominamy w Liturgii św. Joannę Berettę Molla, Patronkę Róży której zelatorkami są panie Beata Nowak i Janina Piszczek. Msza św. w intencji tej Róży w niedzielę o 7.30.
 4. W środę, 2 maja, podobnie jak w ub. roku przyjdzie do nas ok. 18.30 jedna grupa pielgrzymki diecezji Bielsko-Żywieckiej do Łagiewnik. W pielgrzymce bierze udział 1700 osób. Zostaliśmy poproszeni jako wspólnota MB Gajowskiej o przyjęcie grupy św. Matki Teresy w liczbie 190 osób czyli tyle samo co w ubiegłym roku. W tej grupie jest 3 księży, 6 kleryków, 6 sióstr zakonnych. Pielgrzymi przenocują u nas, aby we czwartek, 3 maja o g. 8. 30 spotkać się na modlitwie w naszej świątyni przed dalszą drogą do celu. W zeszłym roku pielgrzymi nocowali w 45 domach. Postarajmy się przyjąć utrudzonych ludzi w naszych rodzinach na tę jedną noc. Będzie to w roku jubileuszu odzyskania niepodległości i beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej nazywanej krakowską Matką Teresą piękny czyn miłosierdzia. Dobro zawsze przynosi dobre owoce. Prosimy o zgłaszanie się w zakrystii.
 5. W ostatnich miesiącach była pozorna cisza o planowanych pracach przy kościele. W rzeczywistości trwa batalia o pozwolenia i pieniądze. Od ub. roku (13 lutego 2017 r.) parafianie z Kręgu Rodzin złożyli do LGD w Mogilanach wniosek w imieniu parafii, który został pozytywnie rozpatrzony. Następnie dokumenty poszły do urzędów Administracji Samorządowej, Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego. W minionym tygodniu (16 kwietnia 2018 r.) mieliśmy wizytację z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Chodzi o teren na południe od kościoła w stronę kaplicy nad stawem. Teren został oczyszczony i uporządkowany. Czekamy na pozwolenie usunięcia kilku drzew. Wygląda na to, że jesteśmy coraz bliżej realizacji projektu który nazwaliśmy ŚCIEŻKI MARYJNE. Apelujemy, żeby nie wyrzucać na tym terenie śmieci, ani nie przywozić gruzu.
 6. Drugi temat dotyczy odrestaurowania groty i kaplicy bocznej. Temat został już opracowany w r. 2014 przez państwa Kusiów z Lusiny i panie Katarzynę Lorek i Marię Filipowicz z Krakowa. W grudniu 2017 r. został złożony wniosek o dotację na ten cel. W tym temacie sprawdziły się parafianki, których determinacja zaowocowała przyznaniem nam w tym roku na ten konkretny cel 20 000,00 zł. Odpowiednią umowę 5 kwietnia 2018 r. ks. proboszcz podpisał z Departamentem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Program został skalkulowany na 53.844,59 zł. Na ten cel planujemy zorganizowanie zbiórki pieniężnej przy kościele w połowie maja. Prosimy o wzięcie tego pod uwagę.
 7. Proponujemy nabycie za 2 zł. Gazety pt. „ChiT” poświęconą nowej błogosławionej: Hannie Chrzanowskiej. Warto i trzeba lepiej poznać krakowską Matkę Teresę, jej życie i dzieło.

III NIEDZIELA WIELKANOCY                                                            15 kwietnia 2018 r.

 1. Pod hasłem „Weźmijcie Pismo Święte” przebiega dzisiejsza Niedziela Biblijna. W tym roku przedmiotem lektury będzie List do Rzymian św. Pawła Apostoła. Wychodząc z kościoła można zabrać karteczkę z wyznaczonym fragmentem Listu do Rzymian. Każdy kto weźmie kartkę jest zobowiązany po powrocie do domu do przeczytania wyznaczonego fragmentu. Zachęca się, aby słowa te były przedmiotem medytacji w codziennej modlitwie.
 2. Młodzież gimnazjalna z klasy III, która przygotowuje się do przyjęcie sakramentu bierzmowania, od piątku do niedzieli (20-22 kwietnia) będzie przeżywała swój dzień skupienia w Ośrodku Dominikańskim w Jamnej. Z tej racji zapraszamy całą wspólnotę parafialną do modlitwy w tych dniach za tych młodych ludzi. Wyjazd na rekolekcje jest obowiązkowy. Z tej racji prosimy, aby do wtorku (17 kwietnia) wszyscy kandydaci złożyli podpisany regulamin uczestnictwa oraz opłacili wyjazd.
 3. W piątek (20 kwietnia) na godz. 16.00 zapraszamy dzieci należące do Podwórkowego Koła Różańcowego na spotkanie formacyjne.
 4. W tym tygodniu III piątek miesiąca. O g. 18.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych, po niej wypominki roczne i Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 5. Fundacja „Złota Róża” organizuje pielgrzymkę do Peru – „Śladami Inków oraz bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka”. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w gablocie.
 6. Za tydzień, w Niedzielę Dobrego Pasterza, będziemy modlić się o nowe powołania do służby w Kościele: kapłańskie, zakonne i misyjne.

II NIEDZIELA WIELKANOCY CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO     8 kwietnia 2018 r.

 1. Dzisiaj Niedziela Miłosierdzia, która rozpoczyna się w Kościele w Polsce Tydzień Miłosierdzia. Doświadczamy Bożego miłosierdzia w naszym życiu i to powinno skłaniać nas do okazywania miłosierdzia innym. Dzisiaj i przez cały tydzień otaczamy szczególną modlitwą tych, którzy na co dzień zajmują się działalnością charytatywną. Wspieramy dzieła które prowadzi Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
 2. Siostra Faustyna, Apostołka Bożego Miłosierdzia w „Dzienniczku” zapisała: Pragnę, aby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299) Która dusza przystąpi w tym dniu do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W tym dni otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).
 3. W przedsionku Kościoła wystawione są „Dzienniczki” św. Faustyny. Zachęcamy do zabrania ich oraz propagowania idei Miłosierdzia Bożego wokół siebie, w swoich rodzinach i miejscach pracy.
 4. Jutro będziemy świętować przeniesioną z Wielkiego Tygodnia uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msza Święta o godz. 18.00. Uroczystość ta od lat obchodzona jest jako Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Chcemy otoczyć modlitwą każde poczęte dziecko i jego rodziców. Na Mszy Świętej będzie można złożyć przyrzeczenie trwającej 9 miesięcy modlitwy duchowej adopcji dziecka poczętego. Ulotki informacyjne są na stoliku z prasa katolicką.
 5. We wtorek (10 kwietnia) spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasy VII i II gim. o godz. 17.00, z klasy III gim. o godz. 18.30.
 6. W piątek (13 kwietnia) zapraszamy dzieci z Podwórkowego Koła Różańcowego na spotkanie formacyjne do salki parafialnej na godz. 16.00.
 7. Za tydzień będziemy obchodzić Niedzielę Biblijną.
 8. Niech Pan Jezus okazuje łaskę miłosierdzia solenizantom i jubilatom tego tygodnia.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO                                           1 kwietnia 2018r.

 1. Od wczesnego rana pozdrawiamy się dzisiaj radosnym: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Jest to nasze wielkanocne wyznanie wiary. Na tej prawdzie opiera się całe chrześcijaństwo i wiara Kościoła. Niech prawda o powstaniu z martwych naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, która niesie także nadzieję naszego zmartwychwstania niech przenika nasze życie rodzinne, zawodowe i społeczne. Życzymy sobie wzajemnie błogosławionych i szczęśliwych Świąt Wielkanocnych.
 2. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie naszego parafialnego kościoła do przeżywania tych najważniejszych świąt naszej wiary. Za jego posprzątanie, przygotowanie dekoracji na czas Triduum Paschalnego dziękujemy Panu Kościelnemu, Pani Annie Wojtyczek oraz Pani Monice Taladze. Dziękujemy także lektorom, ministrantom, scholi liturgicznej; tym, którzy włączyli się w Liturgię poprzez czytanie Słowa Bożego oraz śpiew psalmów; wszystkim, którzy prowadzili nabożeństwa Drogi Krzyżowej, adoracje przy Grobie Pańskim. Niech Wam wszystkim dobry Bóg wynagrodzi obfitością swojej łaski.
 3. Jutro, 2 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, Msze Święte będą sprawowane w porządku niedzielnym. Jak co roku będziemy wspierać duchowo i materialnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Po Mszy św. o godz. 9. 30 zmianka różańcowa.
 4. Uroczyste świętowanie Wielkanocy rozciąga się na Oktawę. Każdy dzień tego tygodnia ma rangę uroczystości. Dlatego w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 5. W ŚRODĘ, (4 kwietnia) uczcimy Matkę Bożą w Jej Gajowskim Wizerunku. O g. 1730 Koło Przyjaciół Radia Maryja poprowadzi modlitwę różańcową. O 1800 Msza św. w intencjach, które składamy do skarbony w kruchcie kościoła.
 6. W CZWARTEK, (5 kwietnia) dziękując za dar Eucharystii i kapłaństwa będziemy modlić się o powołania do służby Bożej z naszej wspólnoty parafialnej. Po Mszy św. modlitwy w tych intencjach poprowadzi Apostolat Złota Róża i Margaretka.
 7. W PIĄTEK, (6 kwietnia) pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Po Mszy św. nabożeństwo z Litanią do Najśw. Serca PJ. W tym dniu także Krąg Rodzin wyjeżdża na Bachledówkę na wiosenny dzień skupienia
 8. W SOBOTĘ, (7 kwietnia) o g. 1730 Różaniec poprowadzi Róża św. Faustyny.
 9. Za tydzień, 8 kwietnia NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO. Na Mszy św. o 9.30 dzieci z kl. III złożą na ręce ks. Proboszcza postanowienia związane z dobrym przygotowaniem do przyjęcia I Komunii św. Po Mszy św. zebranie dla rodziców. O g. 11.30 uroczysta suma w int. naszej Ojczyzny.
 10. SK CARITAS działające w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gaju składa serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w świąteczną zbiórkę żywności. W tym roku złożono 58 toreb z produktami żywnościowymi i chemią gospodarczą. Z zebranych artykułów wolontariusze przygotowali 18 paczek dla potrzebujących rodzin i osób samotnych. Łącznie z pomocy skorzystało 61 naszych parafian.

NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                                                              25 marca 2018r.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która obchodzona jest zwykle 25 marca w tym roku jest przeniesiona na 9 kwietnia. Wtedy też będzie obrzęd przyjęcia do Dzieła Duchowej Adopcji.

Dziś – Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wieki Tydzień. Poświęcenie palm przy krzyżu misyjnym o g. 11.30. Gorzkie Żale o godz. 16.00.

W Wielki Czwartek (28 marca) wspominamy ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. O godzinie 1800 uroczystą Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się Triduum Paschalne. Po Mszy św. adoracja Pana Jezusa w ciemnicy do godziny 2200.

W Wielki Piątek (30 marca) zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie jednego posiłku do syta i dwóch lekkich. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę do Mszy wieczornej. Jest to czas uwielbienia Jezusa za Jego miłość okazaną na krzyżu.

O g. 1500 Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, z wypominkami rocznymi i Koronką

O g. 1700 Droga Krzyżowa

O g. 1800 Liturgia Męki Pańskiej: czytanie Słowa Bożego, adoracja Krzyża, Komunia św. i adoracja Jezusa w Grobie Pańskim

Od g. 2000 adorację poprowadzą Róże Różańcowe i Koło Przyjaciół Radia Maryja

Od g. 2100 Krąg Rodzin

Od g. 2200  Grupa Modlitewna „Słudzy Wody Żywej”

Od g. 2300 adoracja indywidualna

O północy zakończenie adoracji.

Po odsłonięciu krzyża, aż do sobotniej Wigilii Paschalnej przyklęka się przed krzyżem. Ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

W Wielki Piątek kancelaria parafialna będzie nieczynna.

W Wielką Sobotę (31 marca) : Adoracja Pana Jezusa w Grobie od g. 8.30.

ogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w kościele o równych godzinach od 9 do 14 i przy kaplicy w Lusinie o g. 1130.

Od 1430 do 1730 przerwa w adoracji na sprzątanie i przygotowanie świątyni do Liturgii wieczornej.

O g. 1900 od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału rozpocznie się celebracja Wigilii Paschalnej, na którą należy przynieść świece. Po poświęceniu wody chrzcielnej z zapalonymi świecami w dłoni odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Dzieci z kl. 3 przygotowujące się do pierwszej spowiedzi i Komunii św. przyjdą ze swoimi świecami. Będzie to świadome potwierdzenie wyboru, którego dokonali za nich ich rodzice. Następnie uczestniczymy we Mszy św. Paschalnej, która rozpoczyna okres Wielkanocny.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to największe święto.

O g. 7.00 rano procesja Rezurekcyjna. Kapłan z Najświętszym Sakramentem, asysta i wszyscy wierni wychodzą z kościoła aby obwieścić całemu światu, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!

Zapraszamy dziewczynki w strojach krakowskich do sypania kwiatów w czasie procesji, a chłopców ubranych w komeżki do dzwonienia.

Obowiązkowa próba dla ministrantów i lektorów w środę (28 marca) o godz. 18.30 i w piątek (30 marca) od godz. 9.00

W Poniedziałek w oktawie Wielkanocy Msze św. jak w niedzielę. Po Mszy św. o 9.30 zmianka różańcowa. Na Mszy św. o g. 11.30 chrzest dzieci.

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                                    18 marca 2018 r.

 1. Dzisiaj, ć.d. rekolekcji wielkopostnych wg podanego programu. O g. 16.00 Gorzkie Żale. W przedsionku kościoła składamy dary świąteczne dla potrzebujących rodzin w naszej parafii. Baranki Caritas można nabyć w zakrystii składając dobrowolną ofiarę na dzieła miłosierdzia prowadzone przez krakowską Caritas.
 2. Jutro przypada Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i patrona Kościoła. W naszym kościele dzień spowiedzi. Msze św. o g. 9.00, 11.00, 16.00 i 18.00.
 3. We wtorek zakończenie rekolekcji na mszach św. o g. 8.00, 9.30, 11.00, 16.00 i 18.00. Składka na potrzeby Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Mszach św. o g. 8.00 16.00 i 18.00
 4. W piątek Droga Krzyżowa o godz. 17.15 i 18.30.
 5. Za tydzień Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Przed Sumą o godz. 11.30. zgromadzimy się przed kościołem, skąd wyruszy uroczysta procesja do kościoła na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.
 6. Za tydzień, 25 marca taca niedzielna na kwiaty i dekorację do Ciemnicy i Bożego Grobu.

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                            11 marca 2018 r.

 1. W tym tygodniu 3 piątek miesiąca. O g. 17.15 Droga Krzyżowa, o 18.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych, wypominki roczne i Koronka do Miłosierdzia Bożego, po której Droga Krzyżowa.
 2. W sobotę 17 marca Mszą św. o g. 10.00 rozpoczynamy rekolekcje według programu. Do piątku należy zgłosić chorych w zakrystii u P. kościelnego.
 3. Program rekolekcji jest do zabrania za darmo na stoliku z prasą. Jest też na tablicy ogłoszeń przed kościołem jak również na naszej stronie www.parafiagaj.pl, która jest dostępna w każdym komputerze, laptopie, czy smartfonie.
 4. W niedzielę, 18 marca drugi dzień rekolekcji parafialnych. Msze św. jak w każdą niedzielę. O g. 16.00 Gorzkie Żale.
 5. W zakrystii można już dziś nabyć baranka wielkanocnego „Caritas” składając dobrowolną ofiarę.
 6. Jak co roku Szkole Koło „Caritas” ze Szkoły Podstawowej w Gaju organizuje zbiórkę żywności dla potrzebujących rodzin. Tytki są wyłożone w przedsionku kościoła. Prosimy o zabranie ich, wypełnienie produktami o długoterminowej ważności i przyniesienie do kościoła do niedzieli 18 marca. Jeżeliby zabrakło tytek swój dar serca można przynieść w zwykłej reklamówce. Przed Wielkim Tygodniem dary te zostaną przekazane potrzebującym z naszej parafii.
 7. Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Lusinie ogłasza nabór uczniów do klasy I i oddziału przedszkolnego, szczegółowe informacje na temat rekrutacji można uzyskać w sekretariacie szkoły lub stronie internetowej. Zapisy trwają do 28 marca 2018 r.

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                              4 marca 2018 r.

 1. W trzecią niedzielę Wielkiego Postu Chrystus uświadamia nam, że już najwyższy czas, by dokonać uporządkowania naszego życia. Każdy z nas jest prawdziwą świątynią, w której mieszka Pan Bóg i trzeba zatroszczyć się, by była ona dla Niego godnym mieszkaniem. Pomocą w tym dziele będzie udział w Gorzkich Żalach – dziś o 16.00, w Drodze Krzyżowej w piątek o 17.15 lub 18.30., a za dwa tygodnie w rekolekcjach.
 2. We wtorek ( 6 marca) spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasy VII i II gim. o godz. 17.00, z klasy III gim. o godz. 18. 30.
 3. Spotkanie formacyjne dla Grupy Modlitewnej „Słudzy Wody Żywej” również we wtorek (6 marca ) o godz. 19. 15.
 4. W naszej wspólnocie parafialnej powstaje schola, która będzie ubogacała swoim śpiewem liturgię w naszym kościele. Zapraszamy wszystkie osoby, które pragną poprzez śpiew służyć wspólnocie Kościoła do włączenia się w tę inicjatywę. Zgłoszenia należy kierować do ks. Dominika. Najbliższym ważnym wydarzeniem, które ubogaci śpiew będzie Triduum Paschalne.
 5. W pierwszą środę miesiąca (7 marca) zapraszamy na nabożeństwo próśb i podziękowań do naszej opiekunki MB Gajowskiej. Prośby i podziękowania napisane na kartkach składamy do specjalnej puszki w przedsionku kościoła.
 6. W sobotę (10 marca) Grupa Modlitewna zaprasza nas na Wieczór Uwielbienia Pana. Msza św. o godz. 18.00, a po niej konferencja poświęcona darowi umiejętności oraz uwielbienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
 7. Po feriach swoje spotkania formacyjne kontynuuje Grupa Apostolska. Zapraszamy dzieci i młodzież na spotkania, które odbywają się co tydzień w soboty o godz. 16. 30.
 8. W niedzielę (11 marca) zapraszamy na drugi dzień Nowenny Jubileuszowej przygotowującej nas do obchodów 100 – lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Msza św. za Ojczyznę o godz. 11. 30. Na każdej Mszy św. w tym dniu kazanie patriotyczne. Patronem tego dnia nowenny będzie św. Jacek Odrowąż.
 9. Także w niedzielę (11 marca) o godz. 14.00 spotkanie Domowego Kościoła.
 10. W grudniu 2017 r. złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie prac restauracyjnych w babińcu, czyli bocznej kaplicy i krypcie pod kościołem. Na 170 wniosków dotacje otrzymało 120 podmiotów, wśród których na 77 miejscu jest wymieniona Parafia NMP w Gaju. Otrzymaliśmy 20 tys. zł. Jak większość beneficjentów. Po otrzymaniu pisemnej decyzji przystąpimy do realizacji następnego etapu prac przygotowanego przez Państwa Bernarda i Aleksandrę Kusiów z Lusiny.

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                       25 lutego 2018

 1. Dziś, w drugą niedzielę Wielkiego Postu Kościół wspiera projekty misyjne poprzez Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Po Mszy św. przed kościołem można złożyć ofiarę do puszki. W ten sposób możemy pomóc 2032 polskim misjonarzom w prowadzeniu dzieł ewangelizacyjnych, charytatywnych, medycznych i edukacyjnych.
 2. Dziś o g. 16.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
 3. Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17.15 i 18.30.
 4. W pierwszy czwartek miesiąca (1 marca) dziękujemy Panu Jezusowi za dar Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy św. o 18.00 wystawienie Najśw. Sakramentu i modlitwy, które poprowadzi Apostolat Złota Róża i Margaretka. Będziemy się modlić o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.
 5. W pierwszy piątek (2 marca) zachęcamy do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu P. J. za grzechy świata. Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą św.
 6. W pierwszą sobotę (3 marca) gromadzimy się wokół Niepokalanego Serca Maryi na Modlitwie Różańcowej, którą poprowadzi Róża MB Gajowskiej.
 7. Za tydzień (4 marca) I niedziela miesiąca. Po mszy św. o 9.30 zmianka różańcowa.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                  18 lutego 2018r.

 1. Kościół przypomina nam prawdę, że każdy z nas jest kuszony. Pan Jezus także nie był w swoim ziemskim życiu wolny od pokus. Pokazał nam jednak, jak należy z nimi walczyć.
 2. Jutro (19 lutego) 52 osoby udadzą się samolotem z Krakowa do Tel -Awiwu na pielgrzymowanie po Ziemi Świętej. W programie m.in. Nazaret, Betlejem, Jerozolima, Kana Galilejska, Morze Martwe, Golgota.
 3. Nabożeństwa pasyjne, w których rozważamy Mękę Pańską przygotowują nas do głębszego przeżywania tajemnicy odkupienia człowieka. Na GORZKIE ŻALE zapraszamy dziś o godz. 16.00. Na nabożeństwo DROGI KRZYŻOWEJ zapraszamy w piątek o godz. 17.15 i 18.30.
 4. Informujemy, że tegoroczne rekolekcje wielkopostne w naszej wspólnocie parafialnej rozpoczniemy za miesiąc – 17 marca (sobota), a zakończymy 20 marca (wtorek).
 5. Za tydzień przypada niedziela Ad gentes – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.
 6. Dla żyjących w związkach niesakramentalnych czyli bez ślubu kościelnego dedykowane im rekolekcje wielkopostne odbędą się od 26 do 28 lutego o g. 19.00 w parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie –Wzgórzach Krzesławickich. Szczegóły na plakacie w gablotce.

VI NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                       11 lutego 2018 r.

 1. Dzisiaj w ostatnich dniach karnawału Kościół w Polsce rozpoczyna 51 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: Trzeźwość egzaminem z wolności.
 2. Dzisiaj g. 14.00 spotkanie Kręgu Rodzin.
 3. We wtorek (13 lutego) o g. 19.15 spotkanie formacyjne dla Grupy Modlitewnej.
 4. W środę (14 lutego) przypada POPIELEC i rozpoczyna się Wielki Post. Msze Święte o godz. 8.00, 16.00, 18.00. Przypominamy, że wszystkich katolików od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18 a rozpoczęciem 60 roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i w Wielki Piątek. Post jest wyrazem zjednoczenia z cierpiącym Zbawicielem oraz środkiem do wewnętrznego oczyszczenia. Na znak podjęcia trudu nawrócenia i rozpoczęcia Wielkiego Postu podczas wszystkich Mszy Świętych dokonamy obrzędu posypania głów popiołem.
 5. W Środę Popielcową na Mszy św. o g. 18.00 dzieciom przygotowującym się do pierwszej Komunii św. przekażemy szczególny tekst zawierający prośbę o dopuszczenie do sakramentów i określający wymagania jakie dziecko musi wcześniej spełnić.
 6. Już teraz zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych: DROGA KRZYŻOWA w piątek o godz. 17.15 i po Mszy św., a GORZKIE ŻALE w niedzielę o godz. 16.00.
 7. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca. O 18.00 Msza św. zbiorowa za zmarłych, wypominki roczne i Koronka do Mił. B. Po nabożeństwie Droga Krzyżowa.
 8. W Jerycho Różańcowym zorganizowane przez p. Marię Wątor modliły się 43 osoby z 10 miejscowości od 2 do 10 lutego w intencji Ojczyzny. Msza św. w int. dziękczynnej za wolną Ojczyznę zamówiona przez p. Marię będzie odprawiona 11 marca o 11.30.

V NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                      4 lutego 2018r.

 1. Dziś I niedziela miesiąca. Po mszy św. o 9.30 zmianka różańcowa.
 2. W tym tygodniu (7 lutego) przypada I środa miesiąca. O godz. 17.30 modlitwa różańcowa, którą poprowadzi Koło Przyjaciół Radia Maryja. O 18.00 Msza św. i Nowenna do Matki Bożej Gajowskiej. Podziękowania i prośby składamy do puszki przy wejściu do kościoła.
 3. W poniedziałek (5 lutego) o godz. 17.00 zbiórka dla ministrantów z klasy III – VI Szkoły Podstawowej.
 4. We wtorek (6 lutego) o godz. 17.00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasy VII i II Gim., o godz. 18. 30 dla klasy III Gim.
 5. Przed nami tłusty czwartek, który przypomina, że kończy się karnawał.
 6. W sobotę (10 lutego) Grupa Modlitewna „Słudzy Wody Żywej” zaprasza na Wieczór Uwielbienia Pana. O godz. 18.00 Msza św., a po niej konferencja o darach Ducha Św. i modlitwa uwielbienia.
 7. W niedzielę (11 lutego) spotkanie Kręgu Rodzin o godz. 14.00.
 8. Za tydzień (11 lutego) rozpocznie się 51 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: Trzeźwość egzaminem z wolności.
 9. W następnym tygodniu (14 lutego) Środa Popielcowa w którą obowiązuje post ścisły. Będzie to początek Wielkiego Postu.
 10. Niech Jezus, Święty Boży, ochrania i strzeże solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia.

IV NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                            28 stycznia 2018r.

 1. Dziś, w niedzielę (28 stycznia) po Mszy Świętej wieczornej dzieci i młodzież z Grupy Apostolskiej zapraszają całą naszą wspólnotę na Jasełka.
 2. W pierwszy czwartek miesiąca (1 lutego) dziękujemy Panu Jezusowi za dar Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy św. o 18.00 wystawienie Najśw. Sakramentu i modlitwy, które poprowadzi Apostolat Złota Róża i Margaretka. Będziemy się modlić o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.
 3. W pierwszy piątek (2 lutego) zachęcamy do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy świata. Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą św.
 4. Dnia 2 lutego będziemy świętować Ofiarowanie Pańskie, dawnej nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze Święte o godz. 8.00, 16.00 i 18.00. Na rozpoczęcie każdej Mszy Świętej pobłogosławimy świece, których blask ma wskazywać na Pana Jezusa – światłość na oświecenie pogan. Dzieci z kl. 3 przyjdą na Mszę św. o g. 1800 na której zostaną pobłogosławione ich świece od chrztu. Po mszy św. otrzymają Pismo św. i książeczki do nabożeństwa.
 5. Tego samego dnia, 2 lutego z ustanowienia św. Jana Pawła II obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Dziękujemy Panu Bogu za powołania do życia zakonnego w Kościele, za siostry i braci zakonnych i inne osoby konsekrowane, które dzisiaj odnawiają swoje śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożone Panu Bogu we wspólnocie Kościoła. Składka na potrzeby klasztorów klauzurowych.
 6. W pierwszą sobotę miesiąca gromadzimy się wokół Niepokalanego Serca Maryi na Modlitwie Różańcowej, którą poprowadzi Róża św. Maksymiliana Kolbe.
 7. Za tydzień I niedziela miesiąca. Po mszy św. o 9.30 zmianka różańcowa.
 8. Zakończyliśmy wizytę duszpasterską – kolędę. Dziękujemy za przyjęcie nas kapłanów, w Waszych domach, za ofiary złożone dla nas oraz na potrzeby Kościoła i parafii; za poczęstunki, za rozmowy duszpasterskie. Przyjęło nas ponad 92% rodzin mieszkających w naszej parafii. Podziękowania za ofiary z kolędy kierują do parafian także p. kościelny oraz ministranci lektorzy.
 9. Niech Jezus, Święty Boży, ochrania i strzeże solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia.

III NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                                    21 stycznia 2018r.

 1. Dziś, przypada Dzień Babci, a jutro, 22 styczniaDzień Dziadka. Pamiętajmy w modlitwie o naszych kochanych Babciach i Dziadkach, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Domu Ojca. Bardzo często tyle im zawdzięczamy! Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta i serdeczna pamięć.
 2. Trwamy ze wszystkimi wspólnotami chrześcijańskimi na świecie w tradycyjnej modlitwie o jedność chrześcijan. Tydzień modlitw zakończy się w czwartek, w święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła.
 3. Jutro, 22 stycznia w Sanktuarium św. Jana Pawła II comiesięczne archidiecezjalne nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II. O g. 17.00 Msza św., po której Procesja światła.
 4. Za tydzień, w niedzielę (28 stycznia) po Mszy Świętej wieczornej dzieci i młodzież z Grupy Apostolskiej zapraszają całą naszą wspólnotę na Jasełka. Tegoroczne przedstawienie jest owocem ich gorliwej pracy w ciągu kilku ostatnich miesięcy, tym bardziej więc liczymy na liczny udział.
 5. Próba generalna przed Jasełkami w kościele w sobotę (27 stycznia) o godz. 16.00 i w niedzielę (28 stycznia) o godz. 15.00. Obecność obowiązkowa!
 6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia życzymy wielu łask Bożych.
 7. Z Tygodnika Rodzin Katolickich „ŹRÓDŁO” dowiemy się dlaczego laureatem tegorocznej nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego został lek. Med. Czesław Sudewicz, Samir Khalil egipski Jezuita i islamolog przekonuje, że migracja to zaplanowana inwazja.
 8. Kolęda: środa (24 stycznia) Lusina, ul. Przymiarki, Spacerowa, Źródlana i Wrzosowa

II NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                               14 stycznia 2018 r.

 1. Dzisiaj wraz z katolikami na całym świecie modlimy się za migrantów i uchodźców. Pamiętamy w modlitwę o naszych rodakach przebywających poza granicami Ojczyzny, ich rodzinach oraz duszpasterzach posługujących polskim emigrantom.
 2. W tym tygodniu przypada III piątek miesiąca, który jest dniem modlitwy do Jezusa Miłosiernego za naszych bliskich zmarłych. Zapraszamy na Mszę św. zbiorową ofiarowaną za zmarłych i Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego z wypominkami i Koronką do Miłosierdzia Bożego.
 3. Próba dla dzieci i młodzieży przed Jasełkami w środę (17 stycznia) o godz. 16.30.
 4. W sobotę (20 stycznia) XXIV SPOTKANIE Z SENIORAMI. O g. 17.00 Msza św. w int. Seniorów, o 18.00 występy uczniów w szkole w Gaju, wspólne kolędowanie, o 19.30 bal karnawałowy do północy.
 5. W przyszłą niedzielę i poniedziałek przypada Dzień Babci i Dzień Dziadka.
 6. Wizyta duszpasterska w tym tygodniu:
  2018/01/15 poniedz. GAJ ul. Zgody, Gilówka, Polna
  2018/01/17 środa LUSINA ul. Brzegi od nru 77, Krótka 7 i 9, Stroma 25, Górska od 27 do 37
  2018/01/18 czwartek LUSINA ul. Chałubińskiego, Zdrojowa 2, Polna, Brzegi, Łąkowa 4 i 5.
  2018/01/19 piątek LUSINA ul. Kwiatowa od nr 70, Górska od 1 do 11, Stroma,
  2018/01/20 sobota GAJ ul. Nowa i Rudawa
  2018/01/20 sobota LUSINA ul. Leśny Stok, św. Floriana, os. Dębowe
  2018/01/24 środa LUSINA ul. Przymiarki, Spacerowa, Źródlana, Wrzosowa

   

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO                                       7 stycznia 2018 r.

 1. Niedzielą Chrztu Pańskiego kończy się liturgiczny obchód Bożego Narodzenia. Zgodnie z wielowiekową tradycją w Polsce czas świątecznych dekoracji i śpiewania kolęd przedłużamy do święta Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego.
 2. Spotkanie dla dzieci należących do Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci w piątek (12 stycznia) o godz. 16.00 w salce parafialnej.
 3. Po świątecznej przerwie wracamy do przygotowywania Jasełek, które będą wystawione w naszym kościele w niedzielę, 28 stycznia. Próba w sobotę (13 stycznia) o godz. 16.00.
 4. W roku 2018 r. mija 20 rocznica nadania imienia Jana Pawła II Zespołowi Szkół w Gaju, z tej racji w szkole będzie przygotowywana Izba Pamięci Papieża Polaka. Wszystkich, którzy posiadają pamiątki związane z Janem Pawłem II (zdjęcia z bierzmowania, pielgrzymek itp.) proszeni są o czasowe ich wypożyczenie. Po wykonaniu kopii przekazane pamiątki wrócą do właściciela. Zdjęcia, spisane wspomnienia bądź też jakieś przedmioty związane z JP II można przekazywać ks. Dominikowi, Pani Janinie Piszczek bądź bezpośrednio przynieść do sekretariatu szkoły.
 5. W kinach coraz częściej pojawiają się filmy religijne. Od 12 stycznia można będzie oglądać piękny i wartościowy film „Ignacy Loyola. Żołnierz. Grzesznik. Święty”.
 6. Kolęda w tym tygodniu:
2018/01/08 poniedz. GAJ ul. Zadziele od ul. Księżówka do ul. Bema, Latochówki
2018/01/09 wtorek GAJ ul.  Maryjna od Akacjowej do Kościelnej
2018/01/10 środa GAJ ul. Widokowa (od 1do 9), Pod Górą, Widokowa (c.d. do 57)
2018/01/11 czwartek GAJ ul. Widokowa (c.d.) Brzyczyna, Chorowice, Cicha
2018/01/12 piątek LUSINA ul. Zdrojowa od nru 4 do 142, Źródlana 1
2018/01/13 sobota GAJ  ul. Kotarbówki  i Kościelna
2018/01/13 sobota GAJ  ul. Akacjowa

 

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY                                                     31 grudnia 2017 r.

 1. Dziś Kościół wspomina św. Sylwestra I, papieża. Po każdej mszy św. nabożeństwo dziękczynno-ekspiacyjno-błagalne. Podsumowanie tego roku zostanie podane 1 stycznia.
 2. Jutro (1 stycznia) rozpoczniemy pod opieką Świętej Bożej Rodzicielki Maryi nowy rok Pański 2018. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo na każdy dzień i życzyć sobie wzajemnie, abyśmy w nadchodzącym roku w zdrowiu, pokoju i radości wzrastali w łasce Bożej i wzajemnie sobie pomagając, dzielili się darem miłości.
 3. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania we wtorek (2 stycznia) z klasy VII i II gim. o godz. 17.00, z kl. III gim. o godz. 18.30.
 4. W tym tygodniu przypada pierwsza środa, pierwszy czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca.
 5. W I środę, 3 stycznia o godz. 17.30 modlitwa różańcowa, którą poprowadzi Koło Przyjaciół Radia Maryja. O 18.00 Msza św. z nabożeństwem nowennowym do Matki Bożej Gajowskiej. Podziękowania i prośby składamy do puszki przy wejściu do kościoła.
 6. W I czwartek, 4 stycznia modlimy się do Chrystusa Najwyższego Kapłana o powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii. Po Mszy św. o 18.00 wystawienie Najśw. Sakramentu i modlitwy, które poprowadzi Apostolat Złota Róża i Margaretka.
 7. W I piątek, 5 stycznia po Mszy św. o 18.00 nabożeństwo do NSPJ.
 8. W sobotę, w święto Trzech Króli, czyli w uroczystość Objawienia Pańskiego, Msze Święte będą sprawowane według porządku niedzielnego. Podczas każdej Mszy pobłogosławimy kadzidło i kredę do oznaczenia drzwi naszych mieszkań. Niech to oznaczenie drzwi będzie wyznaniem wiary w Jezusa naszego Zbawiciela.
 9. W I niedzielę, 7 stycznia zmiana tajemnic różańcowych po mszy św. o 9.30.
 10. Spotkanie opłatkowe dla członków Domowego Kościoła oraz Grupy modlitewnej „Słudzy Wody Żywej” w niedzielę (7 stycznia) godz. 15.00
 11. Kolęda w tym tygodniu:
2018/01/02 wtorek GAJ ul. Parkowa od k-ła w stronę Zakopianki, Gaik, Wąska
2018/01/03 środa GAJ ul. Sosnowa, Pogórze, Wesoła, Zalesie, Słoneczna
2018/01/04 czwartek LUSINA ul. Krakowska (od nru 4 do 77)
2018/01/05 piątek GAJ ul. Wzgórze, Grzmiąca i Wzgórze

IV NIEDZIELA ADWENTU                                                          24 grudnia 2017r.

 1. Dziś czwarta niedziela Adwentu łączy się z Wigilią Bożego Narodzenia. Msza św. popołudniowa będzie odprawiona o g. 1300. Nie będzie dziś mszy o 1700.
 2. Zachęcamy do religijnego przeżywania WIECZERZY WIGILIJNEJ. Starajmy się zachować dobre tradycje związane z tym dniem. O północy Pasterka, czyli Msza św. na pamiątkę przybycia do Jezusa pasterzy.
 3. Jutro, w uroczystość Bożego Narodzenia i we wtorek, w święto św. Szczepana, obowiązuje świąteczny porządek Mszy Świętych.
 4. W piątek z racji Uroczystości Oktawy Narodzenia Pańskiego nie obowiązuje post od pokarmów mięsnych.
 5. Za tydzień, 31 grudnia, w ostatnim dniu roku kalendarzowego, po każdej Mszy św. będziemy dziękować Panu Bogu za wszystkie dni kończącego się roku adorując Chrystusa w Najśw. Sakramencie wystawionego w monstrancji.
 6. Bóg zapłać w imieniu obdarowanych wszystkim, którzy przynieśli napełnione TYTKI MIŁOSIERDZIA, a było ich 130. I w tym roku darczyńcy okazali wielkie serce i zrozumienie dla tej akcji. Z zebranych artykułów wolontariusze pod opieką p. katechetki z Gaja przygotowali 22 paczki dla potrzebujących rodzin i osób samotnych. Łącznie z pomocy skorzystało 81 naszych parafian (w zeszłym roku 17 paczek – 51 osób). Ks. Prob. dziękuje opiekunce Szkolnego Koła Caritas w Gaju, pani Janinie Piszczek za przygotowanie z młodzieżą tych darów. Dziękujemy ks. Dominikowi, który swoim samochodem odbył kilka kursów z darami do obdarowanych. Oczekiwany Mesjasz niech szczodrze Wam błogosławi za obre serca
 7. Pani Janina Piszczek wraz z Biurem pielgrzymkowym „Orlando” ze Skawiny organizuje 11- dniową pielgrzymkę do Chorwacji w lipcu 2018r. W programie m. innymi Medjugorie i Dubrownik. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Zapisy zostały przedłużone do 15 stycznia. Warto zapoznać się ze szczegółami, które znajdziemy w gablocie ogłoszeń parafialnych i na stronie internetowej parafii.
 8. Po świętach msza św. wieczorna będzie odprawiana o g. 18.00. W czasie trwania kolędy w niektóre dni będzie też msza św. o g. 7.30 rano.
 9. Porządek Wizyty Duszpasterskiej w tym tygodniu- początek rano o g. 9.00:
Środa– 27/12/2017

 

GAJ ul. Góra Lib. 71,  Myślenicka n-ry parzyste od Libertowa  i boczne: Klimkówka i Spadzista
Czwartek – 28/12/2017 GAJ ul. Myślenicka (od Mogilan), Szkolna do Lipowej, Lipowa, Myślenicka do nru 1.
Piątek – 29/12/2017 GAJ ul. Bema 2, Szkolna do Lipowej, Wąwozowa
Sobota – 30/12/2017 GAJ ul. Księżówka
Piątek – 29/12/2017 GAJ ul. Zadziele od Lusiny  do ul. Księżówka, Kwiatowa, Łąkowa
Sobota – 30/12/2017 GAJ ul. Zadziele od ul. Bema do Zakopianki
 1. Świąteczny numer tyg. NIEDZIELA z kolędami Arki Noego i kalendarzem kosztuje 10 zł. Świąteczny na 2 tygodnie Gość Niedzielny ma aż 132 strony i kosztuje 8 zł. Tygodnik Rodzin Katolickich ŹRÓDŁO Z kalendarzem na Nowy rok – 5 zł, Miesięcznik DOMINIK idzie do I Komunii z płytą o sakramencie pokuty 7,90 zł, Tygodnik dla najmłodszych Ola i Jaś za 3 zł, i Dwutygodnik dla młodzieży ponadgimnazjalnej droga za 4 zł.

III NIEDZIELA ADWENTU                                                         17 grudnia 2017r.

 1. Dziś, III niedziela Adwentu zwana „Gaudete” – „Radujcie się” która jest wezwaniem do radości. Jej przyczyną jest świadomość, że Bóg jest z nami. W liturgii używa się szat koloru różowego (stosuje się je jeszcze tylko w IV niedzielę Wielkiego Postu, tzw. niedzielę „Laetare”). proboszcz dziękuje rodzicom dzieci przygotowujących się do przyjęcia Pana Jezusa w Komunii św. za dar ornatu w którym celebrujemy dziś Msze św.
 2. Jeszcze dziś o g. 13.30 spotkanie Kręgu Rodzin w sali na plebanii. Po Mszy św. o g. 17.00 Akatyst, czyli nabożeństwo składające się z pieśni pochwalnych, modlitw ku czci Najświętszej Maryi Panny śpiewanych, lub odmawianych na stojąco.
 3. Jeszcze tylko dzisiaj w przesiąku kościoła można składać Tytki miłosierdzia. W tym tygodniu dary trafią do potrzebujących rodzin z naszej parafii.
 4. W tym ostatnim tygodniu Adwentu już ostatnia okazja, aby uczestniczyć we Mszy Świętej roratnej, od poniedziałku do piątku o g. 17.00, w sobotę o 7.30. O fenomenie polskich rorat można przeczytać w Gościu Niedzielnym.
 5. W piątek, 22 grudnia od g. 9.00 będzie spowiedź w domu chorych zgłoszonych w zakrystii. Po południu, spowiedź w kościele od g. 14.00 do 15.00 i od 16.00 do 17.00.
 6. Za tydzień, w IV niedzielę Adwentu przypada Wigilia Bożego Narodzenia. Msza Święta popołudniowa będzie przeniesiona z g. 17.00 na 13.00.
 7. Trwa 24 edycja największej ogólnopolskiej akcji Caritas: Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Do parafii archidiecezji krakowskiej trafiło ponad 163 tysiące małych i około 14 tysięcy dużych świec z logo Caritas. Jak co roku Caritas zbiera środki na ferie i wakacje dla dzieci oraz na pomoc najuboższym rodzinom. Akcja przebiega pod hasłem „Miłosierdzie jest jedno”. Zapraszamy do zakrystii po świece z logo Caritas.
 8. Koniecznym wigilijnym znakiem chrześcijańskiej miłości jest opłatek którym będziemy się dzielić na początku Wieczerzy Wigilijnej. Łamiąc cię opłatkiem, nie tylko składamy sobie życzenia, ale też przepraszamy siebie nawzajem i dziękujemy za miłość i dobro jakie otrzymujemy. Dzielenie się opłatkiem jest znakiem, że pragniemy być dla siebie dobrzy jak chleb, żyć w zgodzie i jedności, ponieważ wspólnie spożywamy chleb, który powstał z wielu ziarnem pszenicy. Opłatki pobłogosławione w naszej świątyni w I niedzielę adwentu można wziąć w zakrystii.
 9. Po ŚWIĘTACH rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie zwane kolędą. Jest to uroczysta wizyta duszpasterza u parafian. Kapłanowi towarzyszy pan kościelny i dwóch lektorów lub ministrantów. Celem kolędy jest wspólna modlitwa o błogosławieństwo dla domu i jego mieszkańców. Po modlitwie celebrans kropi mieszkanie wodą święconą i podaje do ucałowania krzyż. Odwiedziny kończy rozmowa duszpasterska. Na kolędę należy przygotować stół nakryty białym obrusem. Na stole położyć krzyż, świece, kropidło i wodę święconą. Stół tak przygotowany staje się domowym ołtarzem przy którym modlą się domownicy razem ze swoim duszpasterzem. Zwyczajowo wierni ofiarują przybyłym dar pieniężny. Kolęda rozpoczyna się ok. 9.00. Woda święcona jest do zabrania przy stoliku z prasą.
 10. Zbiórka dla ministrantów i lektorów w związku z kolędą w środę, 20 grudnia po Mszy św. roratniej o 17.00 w kościele.
 11. Program kolędy w grudniu:
27/12/2017

środa

GAJ ul. Góra Lib. 71,  Myślenicka i boczne: Klimkówka i Spadzista
28/12/2017

czwartek

GAJ ul. Myślenicka (od Mogilan), Szkolna, Lipowa, Myślenicka do nru 1.
29/12/2017

piątek

GAJ ul. Bema 2, Szkolna do Lipowej, Wąwozowa.
30/12/2017

sobota

GAJ ul. Księżówka
29/12/2017

piątek

GAJ ul. Zadziele od Lusiny  do ul. Księżówka, Kwiatowa, Łąkowa
30/12/2017

sobota

GAJ ul. Zadziele od ul. Bema do Zakopianki
 1. Paterka jak zawsze o północy z 24/25 grudnia.
 2. Jasełka w naszej parafii będą dopiero w niedzielę, 28 stycznia, po Mszy św. wieczornej. W okresie świątecznym nie będzie próby. Wrócimy do pracy nad Jasełkami po 6 stycznia.
 3. W „Małym Gościu” witraż do wyklejenia i powieszenia w oknie, o najlepszych prezentach i zwyczajach świątecznych. Również o pisaniu listów do św. Józefa.

II NIEDZIELA ADWENTU                                                             10 grudnia 2017 r.

 1. W dzisiejszą, drugą niedzielę Adwentu usłyszeliśmy wezwanie św. Jana Chrzciciela do przygotowania drogi Panu, który przychodzi. Niech to wezwanie skłania do przemiany naszego życia. Pamiętajmy o spowiedzi adwentowej, o świętowaniu w niedziele i święta i zachowaniu zwyczajów religijnych.
 2. W przedsionku kościoła znajdują się Tytki miłosierdzia. Jak co roku prosimy o zabranie ich, wypełnienie produktami żywnościowymi lub higienicznymi i przyniesie do kościoła do niedzieli, 17 grudnia. Przed Wigilią tytki dotrą do potrzebujących rodzin z naszej parafii. Za organizację tej akcji jest odpowiedzialne Szkolne Koło Caritas z Gaja.
 3. Msza Święta roratnia od poniedziałku do piątku rozpoczyna się o godz. 17.00, a w sobotę o 7.30. Jeszcze raz zachęcamy, aby na Roraty licznie przychodziły dzieci z zapalonymi lampionami.
 4. W tym tygodniu, 15 grudnia III piątek miesiąca. W modlitwach pamiętamy o naszych bliskich zmarłych uczestnicząc we mszy św. i nabożeństwie do Bożego Miłosierdzia z Wypominkami.
 5. W sobotę, 16 grudnia Roraty o 7.30, Msza niedzielna o 17.00.
 6. W sobotę, 16 grudnia na godz. 15.30 zapraszamy dzieci i młodzież z Grupy Apostolskiej na spotkanie wigilijno- opłatkowe do salki parafialnej, po nim o godz. 17.00 będzie próba Jasełek.
 7. W niedzielę, 17 grudnia o g. 13.30 spotkanie Kręgu Rodzin. Po Mszy św. o g. 17.00 Akatyst, czyli nabożeństwo prawosławne składające się z pieśni pochwalnych, modlitw ku czci Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i Świętych, odmawianych na stojąco. Z języka greckiego. Akathistos znaczy „hymn śpiewany na stojąco”.
 8. Bóg zapłać p. Marii Wątor za Jerycho różańcowe w int. naszej Ojczyzny. Różańcowe Jerycho to siedmiodniowa modlitwa różańcowa, którą każdy odmawia w dowolnym miejscu i w zaplanowanym czasie. W tym Jerycho wzięło udział 57 osób z różnych miejscowości: Gaj, Lusina, Brzyczyna, Mogilany, Libertów, Zakliczyn, Borek Fałęcki, Wieliczka, Nowy Sącz, Czarny Potok, Łukowica i Łącko. Wszystkich uczestników Jerycha zapraszamy na Mszę św. 3 stycznia w I środę Nowego Roku.
 9. Zapraszamy do zakrystii po świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i po opłatki wigilijne.
 10. W związku z tym, że Wigilia przypada w niedzielę Msza Św. popołudniowa zamiast o 17.00, będzie o 13.00.

I NIEDZIELA ADWENTU                                                                              3 grudnia 2017 r.

 1. W okresie adwentowym Msza św. wieczorna będzie odprawiana we wszystkie dni o g.1700. Na Mszę Roratnią w sobotę zapraszamy o g. 730
 2. Dziś, 3 grudnia, po Prymarii pobłogosławione zostały opłatki na Wieczerzę Wigilijną. Można je nabyć w zakrystii za dobrowolną ofiarę. Zachęcamy, aby parafianie na znak łączności ze swoją parafią mieli opłatki z naszego kościoła. W zakrystii są do nabycia świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
 3. We wtorek, 5 grudnia spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasy VII i II gim. o godz. 1600, z klasy III gim. o godz. 17.
 4. W I środę, 6 grudnia, zapraszamy na comiesięczne nabożeństwo do MB Gajowskiej. Kartki z prośbami, podziękowaniami i dobrowolną ofiarą składamy do puszki przy stoliku z prasą.
 5. W I czwartek, 7 grudnia, po Mszy św. wystawienie Najśw. Sakramentu i adoracja z modlitwami w int. kapłanów i o powołania kapłańskie. Rozważania poprowadzi Złota Róża z Margaretkami.
 6. Dzieci, które chcą być członkami Podwórkowego Kółka Różańcowego zapraszamy na spotkanie w czwartek, 7 grudnia, na g. 1615 do salki parafialnej.
 7. W piątek, 8 grudnia, przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. o 800; 1600 i 1700. Na Mszy św. o g. 1700 będzie miał miejsce obrzęd wręczenia dzieciom przygotowującym się do I Komunii św. poświęconych medalików. W piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Członkowie Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego.
 8. W sobotę, 9 grudnia, o 730 Roraty, o 1700 Msza św. i o 1800 Wieczór Uwielbienia Pana, na który zaprasza Grupa Modlitewna.
 9. Próba dla dzieci biorących udział w Jasełkach w sobotę, 9 grudnia o godz. 1600.
 10. Szkolne Koło Caritas z Zespołu Szkół w Gaju organizuje zbiórkę żywności pod nazwą Tytka Miłosierdzia. Tytki będą wyłożone w przedsionku kościoła w przyszłą niedzielę, 10 grudnia. Prosimy o zabranie ich, wypełnienie produktami, przyniesienie z powrotem i złożenie w przedsionku kościoła do niedzieli 17 grudnia. Przed Wigilią Tytki miłosierdzia zostaną przekazane potrzebującym rodzinom z naszej parafii.
 11. W minionym tygodniu na naszym cmentarzu wykonane zostały dwa chodniki z kostki brukowej w sektorze A1.
 12. Parafialna spowiedź adwentowa będzie w piątek, 22 grudnia, od 1400 do 1500 i od 1600 do 17 Chorych będziemy spowiadać w domach w piątek, 22 grudnia od g. 900. Zgłoszenia w zakrystii.
 13. Zapraszamy do naszego parafialnego sklepiku w którym będzie można nabyć drewniany lampion na Roraty z wizerunkiem MB Gajowskiej oraz naszym kościołem.
 14. W Małym Gościu lampion do samodzielnego złożenia i historia sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA           26  listopada 2017 r.

 1. Przed tygodniem, 19 listopada w I Światowy Dzień Ubogich, uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas zbierali jałmużnę na ubogich. Zebrali 2920 zł. Połowa z tej sumy została przekazana na archidiecezjalne działa miłosierdzia, a połowa pozostaje do wykorzystania na parafialne cele charytatywne. Na jakie? Zastanowimy się w czasie spotkania duszpasterskiego.
 2. W piątek, 24 listopada zawiązało się w naszej parafii Podwórkowe Kółko Różańcowe Dzieci,  którego opiekunką została Pani Anna Wojtyczek. Na pierwsze spotkanie wraz z rodzicami i dziadkami przyszło 5 dzieci. Aby powstała Róża dziecięca potrzeba jeszcze 15 dzieci. Tajemnic różańcowych jest bowiem 20. Zachęcamy dzieci do włączenia się w tę inicjatywę poprzez zgłoszenie się do katechetów oraz uczestnictwo w kolejnym spotkaniu, o którym poinformujemy wkrótce. Spotkania PKRD będą odbywać się raz w miesiącu, a obowiązkiem dzieci należących do tej grupy jest codzienne odmawianie dziesiątka różańca.
 3. Dziś, 26 listopada o godz. 14.00 spotkanie Kręgu Rodzin.
 4. Próba dla dzieci biorących udział w parafialnych Jasełkach w środę, 29 listopada, o g. 16.30 w salce parafialnej.
 5. W tym tygodniu, 1 grudnia – I piątek miesiąca. Spowiedź w czwartek od 17.20 do 17.50 i w piątek od 17.00 do 17.50. Po Mszy św. Nabożeństwo wynagradzające do Najśw. Serca PJ.
 6. W tym tygodniu, 2 grudnia – I sobota miesiąca. Różaniec o g. 17.30 poprowadzi Róża MB Nieustającej Pomocy. W Krakowie Adwentowy Dzień Skupienia dla osób w związkach niesakramentalnych. Szczegóły na tablicy ogłoszeń.
 7. W niedzielę, 3 grudnia I Niedziela Adwentu. Po mszy św. o 7.30 obrzęd pobłogosławienia opłatków wigilijnych. Będą też świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
 8. Informacja administratora cmentarza: Trwa układanie kostki brukowej w sektorze A1.