NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ                                      14 kwietnia 2019 r.

 1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa.
 2. Dziś o 16.00 – ostatnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W czasie Gorzkich Żali zbierane są ofiary na kwiaty do Bożego Grobu i świąteczną dekorację kościoła.
 3. Aby przygotować się do pełnego uczestnictwa w Świętym Triduum Paschalnym będzie okazja do spowiedzi w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środę, w godzinach: 17.00 – 17.55 oraz po Mszy św. wieczornej do 20.00. W czasie sprawowania Sakramentu Pokuty po Mszy św. będzie wystawiony Najświętszy Sakrament.
 4. Nie zaniedbajmy przygotowania przez Sakrament Pokuty do pełnego przeżycia ŚWIĘTGO TRIDUUM PASCHALNEGO, czyli Misterium Chrystusa Ukrzyżowanego, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego, które trwa od Mszy św. Wieczerzy Pańskiej do drugich nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania. W czasie Triduum Sakrament Pokuty i Pojednania nie będzie sprawowany w naszym kościele.
 5. WIELKI CZWARTEK, 18.04.,
  10.00 – w Bazylice Bożego Miłosierdzia Msza krzyżma, będąca uwidocznieniem wspólnoty kapłanów ze swoim biskupem, w czasie której poświęca się oleje. Do udziału w tej Mszy św. zaproszeni są wszyscy wierni, a szczególnie członkowie Służby Liturgicznej.
  O 17.00 próba Liturgii dla ministrantów i lektorów.
  O 18.00 w naszym kościele Msza Wieczerzy Pańskiej, w czasie której Komunia św. będzie udzielana pod dwoma postaciami. Przedłużeniem Mszy Wieczerzy Pańskiej, która nie kończy się błogosławieństwem, będzie adoracja Pana Jezusa w ciemnicy do 22.00.
 6. WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ, 19.04.,
  8.30 – Liturgia Godzin czyli Modlitwa Uświęcenia Czasu, na którą złożą się Godzina czytań i Jutrznia. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w tej modlitwie, a szczególnie młodzież przygotowującą się do bierzmowania.
  9.00 – Zbiórka dla ministrantów i lektorów. Przygotowanie liturgii Triduum Sacrum. Obecność obowiązkowa.
  11.30 – Droga Krzyżowa w godzinie dźwigania krzyża na Golgotę przez naszego Zbawiciela, na którą zapraszamy dzieci, zwłaszcza przygotowujące się do Pierwszej Komunii św.
  15.00 – Modlitwa w godzinie śmierci naszego Zbawiciela i koronka do Bożego Miłosierdzia.
  17.30 – Modlitwa różańcowa. Tajemnice bolesne.
  18.00 – Liturgia Męki Pańskiej, której głównym punktem jest adoracja Krzyża, ołtarza na którym Jezus Chrystus złożył krwawą ofiarę za zbawienie świata. Krzyż będziemy mogli adorować całując go lub też dotykając ręką i czyniąc znak krzyża. Aż do Wigilii Paschalnej klękamy przed Krzyżem, tak jak przed Najświętszym Sakramentem. Ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
 7. Po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej adoracja Pana Jezusa w grobie do północy według następującego porządku:
  20.00 – Róże Różańcowe i Koło Przyjaciół Radia Maryja.
  21.00 – Krąg Rodzin.
  22.00 – Grupa Modlitewna „Słudzy Wody Żywej”.
  23.00 – Adoracja indywidualna.
 8. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, tzn. jeden posiłek do syta i dwa lekkie oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post ścisły mają obowiązek zachować wszyscy miedzy 18 a 60 rokiem życia, którym stan zdrowia na to pozwala. Usilnie zachęca się do zachowania wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych również w Wielką Sobotę.
 9. WIELKA SOBOTA, 20.04., czas zstąpienia Chrystusa do otchłani, ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie.
  8.30 – Wznowienie adoracji Pana Jezusa w grobie i Liturgia Godzin, tak jak w Wielki Piątek. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w tej modlitwie.
  9.00 – 14.00 – Co godzinę błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. Przy kaplicy w Lusinie o 11.30. Zwracamy uwagę, aby „poświęcenie koszyczka” nie przeradzało się w infantylny i folklorystyczny zwyczaj, ale stanowiło element duchowego przygotowania do przeżywania radości poranka Wielkanocnego, dlatego zachęcamy by przy okazji błogosławieństwa pokarmów, poświęcić kilka minut na adorację Pana Jezusa w grobie.
  14.30 – zamkniecie kościoła i przygotowanie do Wigilii Paschalnej.
 10. ŚWIĘTA NOC ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO.
  21.00 – Wigilia Paschalna. Przepisy liturgiczne stwierdzają co następuje: „Wigilię Paschalną obchodzoną w świętą noc Zmartwychwstania Pańskiego uważa się za ‘matkę wszystkich świętych wigilii’. Kościół czuwając, oczekuje zmartwychwstania Chrystusa i obchodzi je w sakramentach. Dlatego cały obchód tej świętej Wigilii powinien odbyć się w nocy, to znaczy rozpocząć się po zapadnięciu nocy”. Obrzędy Wigilii Paschalnej rozpoczynają się od Liturgii Światła, na którą składają się: poświęcenie ognia, wniesienie do kościoła zapalonego paschału, symbolizującego Zmartwychwstałego Chrystusa, który jest światłością świata oraz orędzie wielkanocne. Drugą część Wigilii Paschalnej stanowi Liturgia Słowa, która przywołuje wielkie dzieła Boże w historii zbawienia. Trzecią częścią jest Liturgia Chrzcielna, która ma nam przypomnieć, że przez chrzest zostaliśmy zanurzeniu w śmierć Chrystusa, by mieć udział w Jego zmartwychwstaniu. Czwarta część Wigilii Paschalnej to Liturgia Eucharystyczna, która prowadzi do najpełniejszego spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym. Radość ze zmartwychwstania Pana Jezusa wyraża procesja rezurekcyjna, będąca wyznaniem przed światem naszej wiary w zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i szatanem, otwierające nam Królestwo niebios.
 11. Na Wigilię Paschalną zostaną przygotowane w kościele świece dla wszystkich uczestników liturgii, tak że nie ma potrzeby przynoszenia świec ze sobą. Jeżeli jednak chcemy przynieść, to należy je dobrze zabezpieczyć tak, by nie pobrudzić ławek i posadzki parafiną.
 12. Po procesji rezurekcyjnej będzie okazja by złożyć sobie życzenia przy kawie i ciastku w namiocie spotkania.
 13. NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO, 21.04., – Nieszporami chrzcielnymi o 16.30 zakończymy Święte Triduum Paschalne.
 14. U ubiegłą niedzielę na wybrukowanie alejek na cmentarzu złożono 3645,00 zł. W sumie zebrano 6596,00 zł, na konto wpłynęło 500,00 zł, czyli do zebrania pozostało 2904,00 zł. Serdeczne Bóg zapłać. Następna zbiórka w pierwszą niedzielę maja.
 15. W zakrystii, w ramach akcji Caritas „Podziel się wielkanocną radością” z której dochód przeznaczony jest na pomoc dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, można nabyć baranki paschalne.
 16. W Wielkim Tygodniu kancelaria nieczynna.
 17. Pielgrzymi z Diecezjalnej Pielgrzymki z Bielska-Białej do Łagiewnik, jak co roku, proszą o nocleg dla ok. 190 osób. Według programu mają do nas dotrzeć 2.05., ok. 18.30. Wymarsz planowany jest na piątek, 3.05., na 9.00. Wszyscy, którzy mogą i chcą przyjąć pielgrzymów pod swój dach, proszeni są o zgłaszanie się do zakrystii.

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                                7 kwietnia 2019 r.

 1. Dziś, z racji pierwszej niedzieli miesiąca, po każdej Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i krótka adoracja. O 16.00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W czasie Gorzkich Żali zbierane są ofiary na kwiaty do Bożego Grobu i świąteczną dekorację kościoła.
 2. Na środę, 10.04., po wieczornej Mszy św. pani Zakrystianka zaplanowała przedświąteczne sprzątanie kościoła. Kto chciałby pomóc, niech czuje się zaproszony.
 3. W piątek, 12.04., 17.00 – Droga Krzyżowa z udziałem dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. Po Mszy św. o 18.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi do 19.25. O 19.30 – druga Droga Krzyżowa. O 18.00 – Droga Krzyżowa w kaplicy w Lusinie.
 4. Sobota, 13.04., – przedświąteczna spowiedź. Czterech kapłanów będzie spowiadało w godzinach: 8.00 – 10.00 i 15.15 – 17.55. O 15.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i koronka do Bożego Miłosierdzia. Adoracja Najświętszego Sakramentu do 17.55. Od 10.15 odwiedziny chorych w domach. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii do piątku, 12.04. O 19.15 Wieczór Uwielbienia Pana.
 5. Za tydzień Niedzielna Palmowa. Na każdej Mszy św. poświęcenie palm. O 11.30 poświęcenie palm na zewnątrz kościoła i uroczysta procesja z palmami.
 6. Dziś po Mszach św. druga zbiórka na wybrukowanie alejek na cmentarzu. Do zebrania pozostało 6549 zł, jako wkład naszej parafii, który wynosi 10 tys. zł. Po 10 tys. mają również zebrać parafie Libertów i Opatkowice, które zachowały prawo pochówku na naszym cmentarzu.
 7. W zakrystii, w ramach akcji Caritas „Podziel się wielkanocną radością” z której dochód przeznaczony jest na pomoc dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, można nabyć baranki paschalne.
 8. W najbliższą sobotę, po Mszy św. do MB Gajowskiej 7.00 testowe otwarcie namiotu spotkania na plebanijnym podwórku. Serdecznie zapraszamy na kawę i ciastko. Namiot pozostanie otwarty w godzinach spowiedzi. Dla tych, którzy się wyspowiadają kawa w promocyjnej cenie!

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                               31 marca 2019 r.

 1. O 16.00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W czasie Gorzkich Żali zbierane są ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.
 2. We wtorek, 2.04., o 17.00 – spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasy VII i VIII.
 3. W środę, 3.04., o 18.00 – Piąte spotkanie, z cyklu spotkań modlitewno-katechetycznych „Z Maryją przez Rok Liturgiczny”, zatytułowane „Matka Boża Bolesna. Boleść przemieniona przy Maryi”. Kancelaria nieczynna.
 4. W czwartek, 4.04., 17.00 – 17.55 – Spowiedź przed pierwszym piątkiem. W pierwszy piątek, 05.04., z racji Drogi Krzyżowej, nie będzie spowiedzi przed Mszą św. Jak w każdy pierwszy czwartek miesiąca, po Mszy św. wieczornej wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy za kapłanów i o powołania kapłańskie.
 5. W piątek, 5.04., 17.00 – Droga Krzyżowa z udziałem dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. Po Mszy św. o 18.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Okazja do spowiedzi do 19.25. O 19.30 – druga Droga Krzyżowa, którą poprowadzi Grupa Modlitewna. O 18.00 – Droga Krzyżowa w kaplicy w Lusinie.
 6. Od piątku, 5.04. do niedzieli, 7.04., – Dni skupienia dla Kręgu Rodzin. Ośrodek „Totus Tuus”, Zembrzyce.
 7. W sobotę, 6.04., z racji pierwszej soboty miesiąca, po Mszy św. o 7.00 nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP, a następnie różaniec, który poprowadzi Róża MB Kalwaryjskiej.
 8. Również w sobotę, 6.04., o 19.00 – w naszym kościele odbędzie się koncert skrzypcowy zatytułowany: „Skrzypce pasyjno-wielkanocne”. W programie m.in. utwory Bacha, Bartoka, Hindemitha. Wystąpi Jarosław Adamus – polski skrzypek, kompozytor i pedagog, od niemal trzydziestu lat mieszkający w Marsylii we Francji i koncertujący na scenach całej Europy. Wykonywane utwory będą opatrzone komentarzami wprowadzającymi w świat muzyki skrzypcowej.
 9. W niedzielę, 7.04., po Mszy św. o 9.30 – Zmianka różańcowa.
 10. Również w przyszłą niedzielę druga zbiórka na wybrukowanie alejek na cmentarzu. Miesiąc temu złożono 2951,00 zł, na konto na ten cel wpłynęło 500 zł, do zebrania pozostało więc 6549 zł, jako wkład naszej parafii, który wynosi 10 tys. zł. Dla przypomnienia, koszt inwestycji wynosi 50 tys. 20 tys. pochodzi z ubiegłorocznej zbiórki na cmentarzu, które powoli spłacamy, gdyż kwota ta została pożyczona na ogrzewanie; 10 tys. nasz wkład i 20 tys., solidarnie po 10 tys., wkład parafii Libertów i Opatkowice, które zachowały prawo pochówku na naszym cmentarzu.
 11. W zakrystii, w ramach akcji Caritas „Podziel się wielkanocną radością” z której dochód przeznaczony jest na pomoc dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, można nabyć baranki paschalne oraz paschaliki, czyli miniatury paschału, świecy, która stoi przy chrzcielnicy i symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa.

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                               24 marca 2019 r.

 1. 00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W czasie Gorzkich Żali zbierane są ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.
 2. Dziś kandydaci do bierzmowania z klasy III gimnazjum wracają z 3 – dniowych rekolekcji, które stanowiły zwieńczenie ich 3 – letniego przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania, który przyjmą w sobotę, 11.05.
 3. W poniedziałek, 25.03., – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Dzień Świętości Życia. W czasie Mszy św. o 18.00 rozpoczęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Dodatkowa Msza św. o 19.30. Kancelaria nieczynna.
 4. We wtorek, 26.03., o 17.00 – zbiórka dla ministrantów z klasy IV.
 5. W piątek, 22.03., o 17.00 – Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Po Mszy św. o 18.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi do 19.25. O 19.30 – druga Droga Krzyżowa. O 18.00 – Droga Krzyżowa w kaplicy w Lusinie.
 6. W sobota, 6.04., czyli za dwa tygodnie, o 19.00 – w naszym kościele odbędzie się koncert skrzypcowy zatytułowany: „Skrzypce pasyjno-wielkanocne”. W programie m.in. utwory Bacha, Bartoka, Hindemitha. Wystąpi Jarosław Adamus – polski skrzypek, kompozytor i pedagog, od niemal trzydziestu lat mieszkający w Marsylii we Francji, koncertujący na scenach całej Europy. Wykonywane utwory będą opatrzone komentarzami wprowadzającymi w świat muzyki skrzypcowej.

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                                17 marca 2019 r.

 1. Przeżywamy parafialne rekolekcje wielkopostne, które prowadzi ks. Piotr Przybysz z Archidiecezji Łódzkiej, doktorant w Instytucie Liturgiki UPJPII. Pełny program rekolekcji na ulotkach w przedsionku kościoła i na stronie internetowej parafii. O 16.00 – Gorzkie Żale z rekolekcyjnym kazaniem pasyjnym. W czasie Gorzkich Żali zbierane są ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.
 2. We wtorek, Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Zakończenie rekolekcji. Na prośbę ks. Piotra, jako wyraz naszej wdzięczności za prowadzenie rekolekcji, składka ze Mszy świętych o 18.00 i 19.30 będzie przeznaczona na wsparcie nagrania pierwszej płyty chóru katedralnego w Łodzi, który założył i prowadzi ks. Piotr.
 3. W piątek, 22.03., o 17.00 – Droga Krzyżowa z udziałem dzieci z Podwórkowego Kółka Różańcowego. Po Mszy św. o 18.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi do 19.25. O 19.30 – druga Droga Krzyżowa prowadzona przez Krąg Rodzin. O 18.00 – Droga Krzyżowa w kaplicy w Lusinie.
 4. Również w piątek, 22.03., o 16.00 – kandydaci do bierzmowania z klasy III gimnazjum wyjeżdżają na 3 dniowe rekolekcje do Siedlca k. Krzeszowic.
 5. Zachęcamy do włączania się w liturgię, zwłaszcza niedzielnych Mszy św., poprzez czytanie Słowa Bożego, śpiew psalmu, odczytywanie wezwań modlitwy wiernych, udział w procesji z darami, zbieranie i liczenie składki. Panów, którzy byli kiedyś ministrantami i lektorami zapraszamy do powrotu do służby przy ołtarzu, gdyż służba ta nie jest zarezerwowana jedynie dla chłopców i młodzieńców.
 6. Ubiegłotygodniowa wichura wyrządziła poważne szkody w parafialnym parku, który razem z kościołem jest wpisany do rejestru zabytków. Można pójść na mały spacer albo zobaczyć zdjęcia połamanych drzew na stronie internetowej parafii.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                         10 marca 2019 r.

  1. Dziś o 16.00 – pierwsze Gorzkie Żale. W czasie Gorzkich Żali będą zbierane ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.
  2. We wtorek, 12.03., o 18.30 obowiązkowa zbiórka dla lektorów.
  3. W środę, 13.03., o 18.00 – Czwarte spotkanie, z cyklu spotkań modlitewno-katechetycznych „Z Maryją przez Rok Liturgiczny”, zatytułowane „Zwiastowanie. Zawierzyć Bogu choć nie wiem, co będzie”. Kancelaria nieczynna.
  4. W piątek, 15.03., o 17.00 – Droga Krzyżowa z udziałem dzieci z Podwórkowego Kółka Różańcowego. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi do 19.25. O 19.30 druga Droga Krzyżowa. O 18.00 Droga Krzyżowa w kaplicy w Lusinie. W piątkowe wieczory przybytki rozrywki zapełniają się ludźmi szukającymi relaksu po tygodniu pracy. Piątkowa adoracja Najświętszego Sakramentu stanowi propozycję relaksu w towarzystwie Jezusa Eucharystycznego w Przybytku Pańskim. Skorzystajmy z tej promocyjnej oferty.
  5. W sobotę, 16.03., rozpoczynamy parafialne rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi ks. Piotr Przybysz z Archidiecezji Łódzkiej, doktorant w Instytucie Liturgiki UPJPII. O 9.30 Msza św. dla rodziców z małymi dziećmi. O 10.30 spowiedź dla chorych i o 11.00 Msza św. dla chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Pomóżmy chorym i starszym parafianom w dotarciu do kościoła. Pełny program rekolekcji na ulotkach w przedsionku kościoła i na stronie internetowej parafii.
  6. Piotr założył i prowadzi chór katedralny w Łodzi, który przygotowuje się do nagrania pierwszej płyty. Na prośbę ks. Piotra, jako wyraz naszej wdzięczności za prowadzenie rekolekcji, składka ze Mszy świętych w sobotę i we wtorek, w Uroczystość św. Józefa, będzie przeznaczona na wsparcie nagrania płyty.
  7. W przyszłą niedzielę, 17.03., o 14.00 spotkanie formacyjne dla Kręgu Rodzin.
  8. W ubiegłą niedzielę w czasie zbiórki na wybrukowanie alejek na cmentarzu złożono 2951,00 zł. Serdeczne Bóg zapłać. Pozostało do zebrania 7 tys. zł. Następna zbiórka będzie w pierwszą niedzielę kwietnia
  9. Dzisiejsza składka jest przeznaczona na Centrum Jana Pawła II.

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA                                                                3 marca 2019 r.

   1. Dziś po każdej Mszy św., z racji pierwszej niedzieli miesiąca, wystawienie Najświętszego Sakramentu i krótka adoracja.
   2. Przy wyjściu z kościoła prowadzona jest zbiórka na wybrukowanie alejek na cmentarzu. Potrzebna kwota to 10 tys. zł.
   3. Jutro, w poniedziałek, 4.03., święto św. Kazimierza, Patrona Archidiecezji Krakowskiej.
   4. We wtorek, 05.03., o 17.00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasy VII i VIII, a o 18.30 z klasy III gimnazjum.
   5. Najbliższa środa to Środa Popielcowa rozpoczynająca Wielki Post. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem o 7.00, 18.00 i 19.30. Składka w tym dniu przeznaczona jest na jałmużnę wielkopostną. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, tzn. jeden posiłek do syta i dwa lekkie oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post ścisły mają obowiązek zachować wszyscy miedzy 18 a 60 rokiem życia, którym zdrowie na to powala. Pozostali są do poszczenia w tym dniu usilnie zachęcani. Kancelaria nieczynna.
   6. W czwartek, 7.03., po Mszy św. wieczornej, jak w każdy pierwszy czwartek miesiąca, wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy za kapłanów i o powołania kapłańskie.
   7. W piątek, 8.03., o 17.00 Droga Krzyżowa z udziałem dzieci. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi do 19.25. O 19.30 druga Droga Krzyżowa. O 18.00 Droga Krzyżowa w kaplicy w Lusinie.
   8. W sobotę, 09.03., po Mszy św. wieczornej Wieczór Uwielbienia Pana.
   9. W następną niedzielę na Mszy św. o 9.30 dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Św. złożą swoje przyrzeczenia wielkopostne.
   10. Caritas Archidiecezji Krakowskiej zachęca do przekazania 1% podatku dla osób starszych i niepełnosprawnych. Szczegóły na ulotkach w przedsionku kościoła.
   11. Również w przedsionku kościoła znajdują się ulotki z programem parafialnych rekolekcji wielkopostnych, które odbędą się w dniach od 16 do 19 marca.

VII NIEDZIELA ZWYKŁA                                                                  24 lutego 2019 r.

   1. We wtorek, 26.02., o 18.30 zbiórka dla ministrantów z klasy VI i VII.
   2. W piątek, 1.03., z racji pierwszego piątku, spowiedź od 17.00 do 17.55, a po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przypominamy, że istotę pobożnej praktyki 9-ciu pierwszych piątków miesiąca stanowi to, aby w dziewięć kolejnych pierwszych piątków miesiąca być w stanie łaski uświęcającej i przyjąć Komunię św. W odprawianiu pierwszych piątków miesiąca nie chodzi o to, aby w pierwszy piątek miesiąca wyspowiadać się, ale o to, aby być w stanie łaski uświęcającej i przyjąć Komunię św. Zatem wyspowiadać się można wcześniej, byleby wytrwać w stanie łaski uświęcającej do pierwszego piątku. Kto tylko spowiada się w pierwszy piątek miesiąca i nie przyjmuje w tym dniu Komunii św. nie czyni zadość wymaganiom pobożnej praktyki dziewięciu pierwszych piątków miesiąca.
   3. Również w piątek, 01.03., o 16.00 spotkanie Podwórkowego Kółka Różańcowego Dzieci.
   4. W sobotę, 2.03., z racji pierwszej soboty miesiąca, po Mszy św. o 7.00 nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP, a następnie różaniec, który poprowadzi Róża Matki Bożej Gajowskiej
   5. Zachęcamy do włączania się w posługę liturgiczną w czasie Mszy św., szczególnie niedzielnej.
   6. W przyszłą niedzielę, 3.03., po Mszy św. o 9.30 zmianka różańcowa.
   7. Na stronie internetowej fotorelacja z podróży Matki Bożej Gajowskiej po Afryce.
   8. Trwają jeszcze zapisy na samolotową pielgrzymkę do Armenii – kraju pierwszych chrześcijan, która planowana jest w terminie od 24.06.- 01.07. Szczegółowe informacje i kontakt do zapisu na stronie internetowej parafii.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA                                                                  17 lutego 2019 r.

   1. W ubiegłą niedzielę gościliśmy ks. Wojciecha Kościelniaka, misjonarza z Kiabakari w Tanzanii. Ks. Wojciech przesłał list z podziękowaniami za gościnę i wsparcie prowadzonych przez niego dzieł w kwocie: 9,530.55 PLN i 60 Euro. List jest umieszczony na stronie internetowej. Ks. Wojciech zabrał ze sobą do Afryki obraz Matki Bożej Gajowskiej i obiecał szerzyć Jej kult na Czarnym Lądzie. Jest to najprawdopodobniej pierwsza oficjalna podróż Matki Bożej Gajowskiej na inny kontynent.
   2. Od wtorkowego poranka, 19.02., rozpoczynają się prace porządkowe w plebańskim sadzie. Gdyby ktoś chciał i mógł pomóc niech czuje się zaproszony, w zwłaszcza w sobotę, 23.02., kiedy planowane jest zakończenie prac.
   3. We wtorek, 19.02., o 18.30 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasy III gim. Na to spotkanie zapraszamy kandydatów wraz z rodzicami.
   4. Również we wtorek, 19.02., o 19.15 adoracja Najświętszego Sakramentu dla członków Grupy Modlitewnej, a po niej spotkanie formacyjne w salce.
   5. W piątek, 22.02., święto Katedry św. Piotra Apostoła.
   6. W każdą sobotę o 16.00 mają miejsce spotkania formacyjne dla dzieci i młodzieży z Grupy Apostolskiej.
   7. W niedzielę, 24.02., o 14.00 comiesięczne spotkanie Kręgu Rodzin.

V NIEDZIELA ZWYKŁA                                                                   10 lutego 2019 r.

   1. Gościmy dziś ks. Wojciecha Kościelniaka, naszego krakowskiego misjonarza, który już blisko 30 lat pracuje w Kiabakari w Tanzanii. Po Mszy św. będzie możliwość złożenia ofiary na wsparcie dzieł przez niego prowadzonych.
   2. W poniedziałek, 11.02., wspomnienie NMP z Lourdes, XXVII Światowy Dzień Chorego. Pamiętamy w modlitwie o chorych, zwłaszcza z naszej parafii.
   3. Również w poniedziałek, o 17.00 zbiórka dla ministrantów z klasy IV i V.
   4. We wtorek, 12.02., o 17.00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasy VII i VIII, zaś spotkanie dla kandydatów z klasy III gim., będzie za tydzień we wtorek 19.02., po Mszy św. wieczornej.
   5. W czwartek, 14.02., święto Świętych Cyryla mnicha, i Metodego biskupa, patronów Europy.
   6. W piątek, 15.02., z racji III piątku miesiąca Msza św. do Miłosierdzia Bożego w intencji zmarłych wypominanych w wypominkach rocznych, a następnie wystawienie Najświętszego Sakramentu i koronka do Bożego Miłosierdzia.
   7. W każdą sobotę o 16.00 ma swoje spotkanie Grupa Apostolska.

IV NIEDZIELA ZWYKŁA                                                                  3 lutego 2019 r.

   1. Dziś po każdej Mszy św., z racji pierwszej niedzieli miesiąca, wystawienie Najświętszego Sakramentu i krótka adoracja.
   2. W środę, 6.02., o 18.00, trzecie z kolei spotkanie z cyklu „Z Maryją przez Rok Liturgiczny” zatytułowane „Cud ofiarowania Bogu wraz z Maryją”, które prowadzi ks. prof. Stanisław Mieszczak. W tym dniu kancelaria będzie nieczynna.
   3. W czwartek, 7.02., po Mszy św. wieczornej, jak w każdy pierwszy czwartek miesiąca, wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy za kapłanów i o powołania kapłańskie.
   4. W sobotę, 9.02., o 18.00 Wieczór Uwielbienia Pana.
   5. W przyszłą niedzielę, 10.02., będziemy gościli ks. Wojciecha Kościelniaka, naszego krakowskiego misjonarza, który już blisko 30 lat pracuje w Kiabakari w Tanzanii. Przez całą niedzielę będzie głosił kazania, a po Mszach św. będzie możliwość osobistego spotkania i wsparcia dzieł przez niego prowadzonych. Na stoliku w przedsionku są małe ulotki, skrótowo prezentujące działalność misji w Kiabakari i formy wsparcia.

III NIEDZIELA ZWYKŁA                                                          27 stycznia 2019 r.

   1. Dziś zakończenie 34 Światowych Dni Młodzieży w Panamie. O 14.00 w telewizji Trwam transmisja Mszy św. posłania kończącej to wydarzenie. O północy uroczystość pożegnania papieża Franciszka, również transmitowana przez telewizję Trwam.
   2. W środę, 30.01., Msza św. w intencji śp. ks. Władysława Wiechcia, długoletniego proboszcza naszej parafii, w 3 rocznicę śmierci.
   3. W piątek, 1.02., z racji pierwszego piątku, spowiedź od 17.00, a po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
   4. W sobotę, 2.02., święto Ofiarowania Pańskiego. Msze św. o 7.00, 9.00 i 18.00.
   5. Po Mszy św. o 7.00 różaniec poprowadzi Róża św. Maksymiliana Kolbe. Na Mszy św. o 9.00 dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. otrzymają Pismo św., książeczki do nabożeństwa oraz świece. W święto Ofiarowania Pańskiego przypada Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez Jana Pawła II. Składka jest przeznaczona na zakony kontemplacyjne.
   6. W niedzielę, 3.02., po Mszy św. o 9.30 zmianka różańcowa.
   7. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.
   8. Za dwa tygodnie, w niedzielę, 10.02., będziemy gościli ks. Wojciecha Kościelniaka, naszego krakowskiego misjonarza, który już blisko 30 lat pracuje w Kiabakari w Tanzanii. Na stoliku w przedsionku są małe ulotki, skrótowo prezentujące działalność misji.
   9. Są pierwsze zgłoszenia osób gotowych zaoferować transport na niedzielną Mszę św., a pani Zakrystianka podjęła się, póki co, koordynacji tej inicjatywy. Prosimy zatem zgłaszać w zakrystii gotowość podwiezienia do kościoła, jak i osoby, które chciałyby z takiej możliwości skorzystać. Zainteresujmy się czy są takie osoby w naszym sąsiedztwie. Pamiętajmy, że tylko dobre uczynki pójdą za nami na tamten świat.

II NIEDZIELA ZWYKŁA                                                           20 stycznia 2019 r.

   1. Wczoraj dobiegła końca kolęda. Bardzo serdecznie dziękujemy za gościnę i życzliwość. Kolęda to ważne wydarzenie integrujące wspólnotę parafialną. Dziękujemy za docenienie posługi ministrantów i lektorów. Dziękujemy również za złożone ofiary, które jak to zostało powiedziane przed kolędą, w 70% przeznaczone są dla księdza, który nas odwiedził, a w 30% na seminarium, misje i księży chorych.
   2. Jednym z problemów, który rzucił się w oczy w czasie kolędy, jest fakt, że wielu starszych ludzi chciałoby uczęszczać do naszego kościoła, ale nie mają możliwości transportowych. Niektórzy, którym zdrowie na to pozwala, idą na piechotę na niedzielną Mszę św. blisko godzinę. Stąd pytanie, propozycja, czy nie znalazłaby się w naszej parafii grupa osób, która by podjęła się organizacji transportu kontaktując osoby potrzebujące transportu z osobami, które by taki transport chciały zaoferować. Osoby chętne prosimy o kontakt.
   3. Dziś o 15.30, z racji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan uroczyste nabożeństwo słowa Bożego w sanktuarium JPII.
   4. We wtorek, 22.01., rozpoczynają się 34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie, które potrwają do 27.01. Tematem spotkania wyznaczonym przez papieża, są słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego”. Papież przybędzie do Panamy w środę, 23.01., o 22.30 polskiego czasu. Bezpośrednią transmisję z powitania papieża i innych wydarzeń ŚDM przeprowadzą Telewizja Trwam i Radio Maryja. Do Panamy pojechało 3,5 tys. młodych Polaków i są największą grupą narodową z Europy.
   5. Msze św. w tygodniu o 7.00 rano i o 18.00.
   6. W piątek, 25.01., święto św. Pawła Apostoła, zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO                                                                          13 stycznia 2019 r.

   1. Dzisiejsza niedziela, przeżywana jako święto Chrztu Pańskiego, kończy cykl obchodów skupionych wokół misterium Wcielenia. Od jutra rozpoczyna się okres zwykły Roku Liturgicznego, którego pierwsza część potrwa do wtorku przed Wielkim Postem. Zwyczajowo do święta Ofiarowania Pańskiego pozostaje bożonarodzeniowa dekoracja i śpiewamy jeszcze kolędy.
   2. Msze św. w tygodniu o 7.00 rano i o 18.00.
   3. Zachęcamy do aktywnego włączania się w liturgię, zwłaszcza niedzielnej Mszy św. poprzez odczytywanie Słowa Bożego, wezwań modlitwy wiernych, udział w procesji z darami czy zbieranie składki. Panów, którzy byli kiedyś ministrantami zachęcamy do powrotu do służby przy ołtarzu. Byłoby to piękne świadectwo wiary i przykład dla młodszych. Pamiętajmy, że „słowa uczą, ale przykłady pociągają”.
   4. Podczas Jasełek została zebrana ofiara 910 zł. Kwota ta zostanie w całości przeznaczona na wiosenny wyjazd dla dzieci i młodzieży. Na stronie internetowej fotorelacja z Jasełek.

Kolęda:

PN, 14.01., 9.00 – GAJ ul. Wzgórze, ul. Grzmiąca i ul. Wzgórze cd.

                  16.00 – LUSINA ul. św. Floriana (bez os. św. Floriana)

WT, 15.01., 9.30 –  GAJ ul. Sosnowa, ul. Pogórze, ul. Wesoła, ul. Zalesie, ul. Słoneczna

                 16.00 – LUSINA os św. Floriana

ŚR, 16.01., 9.00 – GAJ ul. Widokowa (od 1 do 9), ul. Pod Górą, ul. Widokowa (cd. do 40 i 57)

                  16.00 – GAJ ul. Kotarbówki, LUSINA, ul. Kościelna

CZ, 17.01., 9.00 – GAJ ul. Widokowa (cd.), Brzyczyna, Chorowice, ul. Cicha

                  16.00 – LUSINA ul. Kwiatowa od nr 70 do skrzyżowania z ul. Górską

PT, 18.01., 9.00 – GAJ ul. Myślenicka (od Mogilan), ul. Szkolna, ul. Lipowa, ul. Myślenicka do nru 9

                16.00 – LUSINA ul. Kwiatowa od skrzyżowania z ul. Górską do końca

SB, 19.01., 10.00 – GAJ ul. Góra Lib. 71, ul. Myślenicka od Libertowa i boczne: Klimkówka i Spadzista

                   10.00 – LUSINA ul. Krakowska od kaplicy (od nru 52 do skrzyżowania z ul. Zdrojową), ul. Zdrojowa od szkoły do końca

Pełny program kolędy na naszej stronie internetowej.

Uroczystość Objawienia Pańskiego                                                         6 stycznia 2019 r.

   1. W dzisiejszą niedzielę przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Na każdej Mszy św. błogosławieństwo kredy i kadzidła, które będą do nabycia w zakrystii. Jest to dzień modlitw dzieci i młodzieży w intencji misji, a w naszej Archidiecezji jest to także Dzień Misyjny Służby Liturgicznej Ołtarza. Składka przeznaczona jest na misje. Za miesiąc, w niedzielę, 10.02., będziemy gościć w naszej parafii ks. Wojciecha Kościelniaka z Kiabakari w Tanzanii, który przed świętami przeszedł w Polsce operację i powoli wraca do zdrowia.
   2. Po Mszy św., z racji pierwszej niedzieli miesiąca, wystawienie Najświętszego Sakramentu i krótka adoracja.
   3. Po wieczornej Mszy św. jasełka, na które serdecznie zapraszamy, tym bardziej, że w tym roku został przygotowany zaskakujący scenariusz. Próba generalna w dzisiaj o 14.00.
   4. Msze św. w tygodniu o 7.00 rano i o 18.00.
   5. We wtorek, 08.01., spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasy VII i VIII o 17.00, z klasy III gim. o 18.30.
   6. W sobotę, 12.01., po Mszy św. wieczornej Wieczór Uwielbienia Pana.
   7. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i rodzice ze Szkoły Podstawowej w Gaju zapraszają na obchody Dnia Seniora. W sobotę, 12.01., o 17.00 Msza św. w intencji seniorów, po Mszy św. spotkanie okolicznościowe w szkole i bal.

Kolęda:

PN, 7.01., 16.00 –  LUSINA, ul. Źródlana, ul. Wrzosowa

WT, 8.01., 16.00 – LUSINA ul. Chałubińskiego, ul. Zdrojowa 2, ul. Łąkowa 4 i 5

ŚR, 9.01., 9.00 – GAJ ul. Bema 2, ul. Szkolna do Lipowej, ul. Wąwozowa

CZ, 10.01., 16.00 – LUSINA, os. Dębowe

PT, 11.01., 16.00 – LUSINA ul. Zdrojowa od nru 4 do szkoły, ul. Źródlana 1

SB, 12.01., 10.00 – LUSINA, ul. Polna, ul. Brzegi (od Polnej do Zdrojowej)

                  10.00 – GAJ ul. Nowa i ul. Rudawa

Pełny program kolędy na naszej stronie internetowej.

NIEDZIELA W OKTAWIE NARODZENIA PAŃSKIEGO               30 grudnia 2018 r.

Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa

   1. Dzisiejsza niedziela należy do Oktawy Narodzenia Pańskiego i jest przeżywana jako święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa. O 11.30 Msza św. w intencji małżeństw, które w tym roku przeżywały swoje okrągłe jubileusze małżeńskie. Jest to zarazem ostatnia niedziela roku kalendarzowego 2018.
   2. Jutro zakończenie roku. O 17.30 różaniec, o 18.00 Msza św. z kazaniem podsumowującym wydarzania duszpasterskie 2018, a po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo na zakończenie roku.
   3. We wtorek zakończenie Oktawy Narodzenia Pańskiego, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i pierwszy dzień Nowego Roku AD 2019.
   4. Od środy Msze św. w tygodniu o 7.00 rano i o 18.00.
   5. W środę, 02.01., drugie z serii spotkań „Z Maryją przez Rok Liturgiczny”. O 18.00 Msza św., a następnie nabożeństwo do Matki Bożej Gajowskiej i konferencja zatytułowana „Boże Narodzenie. Szukać źródła siły i nadziei z Maryją”. Spotkania prowadzi ks. prof. Stanisław Mieszczak. Zabierzmy z przedsionku kościoła ulotki i bądźmy promotorami tych spotkań w naszym środowisku. Kancelaria nieczynna.
   6. W czwartek, 3.01., z racji pierwszego czwartku, po Mszy św. wieczornej wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy za kapłanów i o powołania kapłańskie.
   7. Piątek, 4.01., pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź od 17.00. Po Mszy św. nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
   8. W sobotę, 5.01., z racji pierwszej soboty miesiąca, po Mszy św. o 7.00 nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP, a następnie różaniec, który poprowadzi Róża św. Joanny Beretty Molla. O 16.00 spotkanie opłatkowe Grupy Apostolskiej.
   9. W przyszłą niedzielę przypada Trzech Króli, Uroczystość Objawienia Pańskiego. Na każdej Mszy św. poświecenie kredy i kadzidła, a po Mszy św. z racji pierwszej niedzieli wystawienie Najświętszego Sakramentu i krótka adoracja.
   10. Po wieczornej Mszy św. jasełka, na które serdecznie zapraszamy, tym bardziej, że w tym roku został przygotowany zaskakujący scenariusz. Próby przed jasełkami: środa, 02.01., czwartek, 03.01 po Mszy św. wieczornej oraz w sobotę 05.01., o 9.00. Próba generalna w niedzielę o 14.00.

Kolęda:

PN, 31.12., 9.00  – GAJ ul. Akacjowa od Zakopianki; LUSINA, ul. Leśny Stok.

ŚR, 2.01., 9.00 – GAJ ul. Zgody, Gilówka, Polna, ul. Księżówka, Nowa 2 i Nowa 3a.

CZ, 3.01., 16.00 – LUSINA ul. Górska (od Kwiatowej), ul. Krótka., ul. Stroma 23 i 25.

PT, 4.01., 16.00 – LUSINA  ul. Przymiarki, ul. Spacerowa

SB, 5.01., 10.00 – GAJ ul. Parkowa od k-ła w stronę Zakopianki, ul. Gaik, ul. Wąska, ul. Maryjna.

Pełny program kolędy na naszej stronie internetowej.

IV NIEDZIELA ADWENTU                                                              23 grudnia 2018 r.

   1. IV Niedziela Adwentu wprowadza bezpośrednio w radość świąt Bożego Narodzenia. Są jeszcze opłatki i świece na stół wigilijny.
   2. Jutro Wigilia Bożego Narodzenia. O 7.00 ostatnie Roraty. Zachęcamy do chrześcijańskiego przeżycia Wigilii. W każdej paczce opłatków są teksty modlitw i Ewangelii do wykorzystania na rozpoczęcie Wigilii.
   3. północy Paterka w intencji wszystkich parafian. Składka przeznaczona jest na Fundusz Obrony Życia SOS.
   4. W Boże Narodzenie i w święto św. Szczepana Msze św. jak w niedzielę.
   5. Składka z Bożego Narodzenia przeznaczona jest na „świętopietrze” czyli na potrzeby Stolicy Apostolskiej, a składka ze święta św. Szczepana na UPJPII.

W CZWARTEK, 27.12., rozpoczęcie kolędy:

9.00 – GAJ ul. Zadziele od ul. Bema 24 do Zakopianki.

16.00 – LUSINA ul. Krakowska nieparzyste od 5 do 25, parzyste od 2-36.

PIĄTEK, 28.12.,

9.00 – GAJ ul. Zadziele od Lusiny do ul. Księżówka, Kwiatowa, Łąkowa.

16.00 – LUSINA ul. Krakowska (od 27 do kaplicy nr 73- do kaplicy).

SOBOTA,  29.12.,

10.00 – GAJ ul. Zadziele od ul. Księżówka do ul. Bema, ul. Latochówki.

10.00 – LUSINA ul. Brzegi od nru 187 do ul. Górska 37, ul. Kwiatowa 27 i 27a, ul. Stroma.

Pełny program kolędy na naszej stronie internetowej.

   1. Centrum spotkania kolędowego jest wspólna modlitwa i błogosławieństwo udzielane przez kapłana. Przygotujmy nasz dom na tę chwilę (krzyż, świeca, woda świecona).
   2. Prosimy docenić posługę lektorów oraz ministrantów i zatroszczyć się o nich. Ofiary zwyczajowo składane podczas kolędy są absolutnie dobrowolne i przeznaczone w 70% dla kapłana, który nas odwiedza, a w 30% na potrzeby Seminarium Duchownego, wsparcie misjonarzy oraz na księży chorych. Domy Księży Chorych w Swoszowicach i w Makowie Podhalańskim są przepełnione i konieczna jest budowa kolejnego domu, bowiem już za kilka lat w naszej Archidiecezji będzie więcej księży emerytów niż wikarych.
   3. W przyszłą niedzielę święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. O 11.30 Msza św. w intencji małżeństw, które w tym roku przeżywały swoje okrągłe jubileusze małżeńskie.
   4. W ramach pomocy przedświątecznej przekazaliśmy paczki dla 14 osób. Bardzo dziękujemy za złożone wiktuały.

III NIEDZIELA ADWENTU                                                               16 grudnia 2018 r.

   1. III Niedziela Adwentu Gaudete – Radujcie się, wzywa do radości, wprowadzając nas w drugą część Adwentu, będącą bezpośrednim przygotowaniem do świąt Bożego Narodzenia. Przed nami intensywny tydzień, oby również, a właściwie przede wszystkim, w sensie duchowym.
   2. Roraty od poniedziałku do piątku o 18.00, w soboty o 7.00.
   3. Jak już wiemy z kalendarium adwentowego, spowiedź przedświąteczna w naszym kościele będzie w następujących terminach:

Czwartek, 20.12., i piątek, 21.12.,

Od 17.00 do 18.00 (dwóch kapłanów).

Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i spowiedź do 20.00 (dwóch kapłanów).

Sobota, 22.12.,

Od 8.00 do 10.00 (czterech kapłanów).

O 15.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia i spowiedź do 18.00 (czterech kapłanów).

Niedziela, 23.12.,

Pół godziny przed każdą Mszą św. (jeden kapłan).

Poniedziałek (Wigilia), 24.12.,

Sakrament Pokuty i Pojednania nie będzie sprawowany.

Zachęcamy do modlitwy wstawienniczej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w intencji przystępujących do Sakramentu Pokuty, tych, którzy już dawno do spowiedzi nie byli, jak i tych, którzy trwają w grzechach i nie mogą, albo nie chcą z nich się wyzwolić.

   1. Kancelaria w piątek, 21.12., z racji spowiedzi będzie nieczynna.
   2. W sobotę, 22.12., od 10.00 odwiedziny chorych w domach z posługą sakramentalną. Chorych należy zgłaszać w zakrystii do piątku 21.12.
   3. W zakrystii są poświęcone opłatki na stół wigilijny. W tym roku ofiary za opłatki zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów zakupu i montażu ogrzewania.
   4. W przedsionku kościoła młodzież ze Szkolnego Koła Caritas rozprowadza świece w ramach jubileuszowej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Minimalna ofiara za małą świecę to 6 zł, za dużą 15 zł.
   5. Na pomoc Kościołowi na Wschodzie została przekazana kwota 1250 zł.
   6. Bonifraterska Fundacja Dobroczynna w Konarach przesłała podziękowanie za złożone ofiary na zakup busa w kwocie 2330,15 zł.
   7. Na stronie internetowej podziękowanie i relacja z przekazania różańców, zebranych przez Fundację Złota Róża, dla Sanktuarium maryjnego w Kibeho w Rwandzie.
   8. Również na naszej stronie internetowej program kolędy.
   9. W niedzielę, 30.12., przypada święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa. Z tej okazji o 11.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji małżeństw, które w tym roku przeżywały swoje okrągłe jubileusze małżeńskie, począwszy od pierwszej rocznicy przez 5-tą, 10-tą i kolejne pięciolecia. Po Mszy św. specjalne błogosławieństwo dla tych par. Jubilatów prosimy o zgłaszanie się w zakrystii.
   10. Na poniedziałek 17.12., po Mszy św. zostało zaplanowane przedświąteczne sprzątanie, a na środę 19.12., również po Mszy św. dekorowanie kościoła. Pani Zakrystianka serdecznie zaprasza do współpracy.

II NIEDZIELA ADWENTU                                                                9 grudnia 2018 r.

   1. Dziś II Niedziela Adwentu, dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Wesprzyjmy wierzących w Chrystusa, często naszych rodaków, mieszkających na terenach dawnego Związku Sowieckiego, wrzucając ofiarę do skarbonki w przedsionku kościoła z napisem „Ofiara na misje”.
   2. Roraty od poniedziałku do piątku o 18.00, w soboty o 7.00.
   3. W środę, 12.12., o 18.00 pierwsze spotkanie z cyklu „Z Maryją przez Rok Liturgiczny”, zatytułowane „Adwent. Z Matką Bożą tęsknić za lepszym życiem”, które poprowadzi ks. Stanisław Mieszczak, sercanin, emerytowany profesor liturgiki UPJPII. Wychodząc z kościoła zabierzmy ulotki reklamujące to spotkanie jak i cały cykl comiesięcznych spotkań. Z tej racji w środę kancelaria będzie nieczynna.
   4. W czwartek, 13.12., po Roratach zbiórka dla ministrantów i lektorów ws. kolędy.
   5. W piątek, 14.12., po Roratach spotkanie dzieci i młodzieży, które przygotowują Jasełka.
   6. Prosimy zwrócić szczególną uwagę na kalendarium adwentowe, a w szczególności na terminy spowiedzi przedświątecznej.
   7. W zakrystii są poświecone opłatki na stół wigilijny. W tym roku ofiary za opłatki zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów zakupu i montażu ogrzewania.
   8. W przedsionku kościoła młodzież ze Szkolnego Koła Caritas rozprowadza świece w ramach jubileuszowej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Minimalna ofiara za małą świecę to 6 zł, za dużą 15 zł.
   9. W ubiegłym tygodniu zostały zakupione 32 krzesełka do kościoła. W sumie jest ich 50. Serdeczne Bóg zapłać dwom ofiarodawcom, którzy złożyli ofiary po 500 zł. oraz wszystkim, którzy złożyli ofiary do skarbonki. W skarbonce było 590 zł. Prosimy korzystać z krzesełek kierując się przykazaniem miłości bliźniego, czyli: nie rozkładać krzesełek pod chórem, gdzie jest największy tłok, ale bliżej prezbiterium, gdzie jest więcej wolnego miejsca; ułatwić podejście do komunii, składając na ten czas swoje krzesełko; odłożyć krzesełko na swoje miejsce wychodząc z kościoła.

I NIEDZIELA ADWENTU                                                       2 grudnia 2018 r.

  1. Dziś rozpoczynamy Okres Adwentu, który ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez który wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania.
  2. Po Mszy św. o 7.30 poświecenie opłatków na stół wigilijny. Będą dostępne przez cały Adwent w zakrystii. W tym roku ofiary za opłatki zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów zakupu i montażu ogrzewania.
  3. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca po każdej Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu.
  4. Roraty od poniedziałku do piątku o 18.00, a w soboty o 7.00.
  5. We wtorek, 4.12., spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klasy VII i VIII o 17.00, a z klasy III gimnazjum po Roratach.
  6. W środę, 5.12., o 17.30 Różaniec prowadzony przez Rodzinę Radia Maryja, a po Roratach nabożeństwo do MB Gajowskiej.
  7. W czwartek, 6.12., po Roratach wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy w intencji kapłanów i o powołania kapłańskie.
  8. W piątek, 7.12., z racji pierwszego piątku spowiedź od 17.00, a po Roratach wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu kancelaria nieczynna.
  9. Również w piątek, po Roratach kolejne spotkanie w sprawie organizacji Jasełek. Bardzo prosimy o zaangażowanie w ten projekt, gdyż szkoda by było przerwać tę piękną tradycję w naszej parafii z powodu braku chętnych, zwłaszcza, że w tym roku został przygotowany bardzo interesujący scenariusz.
  10. W sobotę, 8.12., Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. O 7.00 – Msza św. i poświęcenie medalików dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św., o 12.00 – Godzina Łaski, o 16.00 – Msza św. z Uroczystości Niepokalanego Poczęcia, o 18.00 – Msza św. z Drugiej Niedzieli Adwentu, o 19.00 – Wieczór Uwielbienia Pana.
  11. W przedsionku kościoła oraz na stronie internetowej jest wywieszone kalendarium adwentowe. Prosimy zwrócić szczególną uwagę na terminy spowiedzi św. w naszym kościele i uwzględnić je w swoim kalendarzu.
  12. Na stoliku w przedsionku kościoła są ulotki reklamujące serię comiesięcznych spotkań modlitewno-katechetycznych pod wspólnym tytułem „Z Maryją przez Rok Liturgiczny”, które poprowadzi ks. Stanisław Mieszczak, sercanin, emerytowany profesor liturgiki UPJPII. Pierwsze spotkanie w środę, 12,12., o 18.00. Wspomniana ulotka jest również dostępna w wersji elektronicznej na naszej stronie internetowej. Bardzo prosimy o reklamę tych spotkań, także poza naszą parafią. Weźmy kilka ulotek dla znajomych, umieśćmy informację o tych spotkaniach w mediach społecznościowych, którymi się posługujemy.
  13. W ubiegły piątek w Krakowie odbył się IV Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan pod hasłem „Europa: od dyskryminacji do prześladowań?” w czasie którego został zaprezentowany raport „Wolność religijna na świecie – 2018” przygotowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Informacje o tym raporcie na naszej stronie internetowej.
  14. W przedsionku kościoła młodzież ze Szkolnego Koła Caritas rozprowadza świece w ramach jubileuszowej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Minimalna ofiara za małą świecę to 6 zł, za dużą 15 zł.