Ciemnica i Grób Pański w naszym kościele 2018

wpis w: Z życia parafii | 0

Jako wspólnota przeżyliśmy kolejne Triduum Paschalne – Święte Trzy Dni, w których wspominaliśmy i uobecnialiśmy ostatnie wydarzenia z życia naszego Pana Jezusa Chrystusa. W duchowym przeżyciu tych dni pomogły nam dekorację w naszym kościele.

W Wielki Czwartek Chrystus został zdradzony, pojmany i uwięziony; został policzony jako złoczyńca i przestępca. Do tych wydarzeń nawiązywała Ciemnica, która swym wyglądem przypominała więzienie. Postać Chrystusa ubiczowanego, ubranego w purpurowy płaszcz, cierniem ukoronowanego, spętana łańcuchami wzbudzała w naszych sercach litości, współczucie, ale nade wszystko wdzięczność za okazaną nam miłość. Ponadto podkreślała cierpienie, jakie zadaliśmy naszemu Panu, a jednocześnie skłaniała do refleksji nad swoim postępowaniem.

Z kolei Grób Pański swoim wyglądem nawiązywał do 100 rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Po 123 latach śmierci, Polska przechodząc przez cierpienie i ból zaborów narodziła się do nowego życia. Dekoracja Grobu miała na celu wzbudzić w nas wdzięczność Bogu za niepodległość, wolność i suwerenność naszego narodu.

W centrum znalazła się mapa Polski na niej zaś postacie świętych i błogosławionych, których wspominany podczas Nowenny Jubileuszowej, jaka jest odprawiana w naszej parafii zawsze w II niedzielę miesiąca. Postacie widniejące na mapie to: św. Szymon z Lipnicy, św. Jacek Odrowąż, św. Jadwiga Królowa, św. Brat Albert, bł. Salomea, bł. Aniela Salawa, św. Jan Kanty, św. Stanisław Kazimierczyk, św. Jan Kanty oraz św. Jan Paweł II. Wśród tych postaci znalazła się także Służebnica Boża Hanna Chrzanowska do której beatyfikacji przygotowujemy się poprzez modlitwę i postawę służby inny. Całość dekoracji została utrzymana w kolorach biało- czerwonych.

Ciemnicę i Grób Pański przygotowała Pani Anna Wojtyczek, której składamy serdeczne Bóg zapłać.