Koło Przyjaciół Radia Maryja w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gaju.

Od 8 grudnia 1991 r. nadaje katolickie „Radio Maryja” założone przez ojca Tadeusza Rydzyka ze Zgromadzenie Ojców Redemptorystów. Jest jednym z najsłynniejszych dzieł polskich redemptorystów. W ramówce Radia Maryja jest Msza św., katecheza, nauczanie Kościoła, brewiarz, różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Godzinki ku czci NMP, transmisje Apelu Jasnogórskiego, serwisu informacyjnego Radia Watykańskiego, Anioł Pański z Rzymu. Nie można mówić o Radiu Maryja w oderwaniu od dwóch związanych z nim fenomenów.

193394_eb71560e98fefcc338ebc4b0e07f2ff2

Pierwszym jest Rodzina Radia Maryja, czyli rzesza ludzi zjednoczonych wokół Radia Maryja. Jest to wspólnota słuchaczy i osób identyfikujących się z poglądami prezentowanymi na falach tej rozgłośni. Na strukturę Rodziny Radia Maryja składają się m.in. Biura Radia Maryja, Koła Przyjaciół, Koła Młodzieżowe, oraz Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci. Działają one w parafiach za zgodą proboszcza. Obecne są zarówno w Polsce jak i za granicą kraju. Statut Rodziny Radia Maryja zatwierdzony został przez Konferencję Episkopatu Polski w maju 2006 r. Głównym celem KPRM jest wspieranie modlitwą, ofiarami duchowymi i materialnymi Katolickiej Rozgłośni Radia Maryja w Toruniu. Drugim fenomenem jest szereg inicjatyw wyrosłych wokół Radia Maryja: pielgrzymki, Telewizja TRWAM, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej (od 2001r.), gazeta codzienna „Nasz Dziennik” (od 1998r.), miesięcznik „W Rodzinie Radia Maryja”. Ważną troską członków Koła jest osobista formacja religijno-patriotyczna. W tym celu spotykają się na Mszy świętej w naszej maryjnej świątyni w każdą pierwszą  środę miesiąca, którą poprzedza modlitwa różańcowa o godz. 17.30 w intencjach: Ojca świętego, Ojczyzny, Radia Maryja i Rodziny Radia Maryja. O g. 18.00 wszyscy uczestniczą we mszy św. i nabożeństwie do Patronki kościoła, Matki Bożej Gajowskiej.

Św. Jan Paweł II powiedział 29 marca 1995 r. do Ogólnopolskiej Pielgrzymki Radia Maryja do Rzymu: Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie radio i że nazywa się „Radio Maryja”.

Każdego roku w drugą niedzielę lipca ma miejsce Ogólnopolska pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do MB Jasnogórskiej w Częstochowie.

Wielu naszych parafian, chętnie słucha tego radia. Mogą modlić się wspólnie z innymi.

Historia Koła Przyjaciół Radia Maryja w naszej parafii sięga 4 marca 1997 roku. Z jego inicjatywy odmawiana jest cząstka różańca w każdą niedzielę o g. 9.00 i w pierwszą środę o g. 17.30. Przewodniczącą i animatorką Koła jest p. Maria Wątor z ul. Wesołej w Gaju, a jej zastępcą jest p. Stanisław Sikora z ul. Zadziele w Gaju.

Od 15 lutego 2014 r. dzięki nadawaniu na cyfrowym multipleksie (MUX-1), TV Trwam może gościć w każdym domu w Polsce. Odbiór jest bezpłatny. Z nowej możliwości może skorzystać każdy mieszkaniec Polski, używając zwykłej anteny naziemnej. Katolicka stacja o miejsce na multipleksie starała się blisko 3 lata. 2,5 mln podpisów, 181 marszów poparcia, a przy tym nieoceniona solidarność wielu polskich biskupów i KEP – to potężne wsparcie, dzięki któremu telewizja Trwam otrzymała miejsce na MUX-1; jak zaznacza była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Elżbieta Kruk – wsparcie bezcenne.

 

tv_trwam