Przed tak Wielkim Sakramentem – Boże Ciało 2017

wpis w: Z życia parafii | 0

Trochę historii o Uroczystości Bożego Ciała:

Jako chrześcijanie w sposób szczególny czcimy wydarzenie ustanowienia Eucharystii. Pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa. Uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny.

Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. W 1263 miał miejsce cud eucharystyczny Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w księdza zaczęła krwawić. Korporał przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi.

1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny jej wprowadzenia wskazał: „[…] zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia.”

W 1849 roku papież Pius IX ustanowił Święto Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa (Festum Pretiosissimi Sanguinis Domini Nostri Jesu Christi), które było obchodzone najpierw w pierwszą niedzielę lipca.

Reforma liturgiczna Pawła VI z roku 1969 połączyła oba święta.

Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek osiem dni po Bożym Ciele.

Procesja Bożego Ciała w naszej wspólnocie parafialnej (15 czerwca 2017):