Relacja z parafialnej pielgrzymki do Sanki

wpis w: Z życia parafii | 0

Od Matki Bożej Gajowskiej do Matki Bożej Saneckiej

To była pierwsza zorganizowana pielgrzymka do najmłodszego i najmniejszego sanktuarium maryjnego w Archidiecezji Krakowskiej. Czciciele Matki Bożej Gajowskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Emilem Furtakiem nawiedzili w pierwszą sobotę października Sanktuarium Pani Saneckiej – Matki Oczekiwanego Macierzyństwa. To był piękny dzień. Pielgrzymów w Sance urzekła Matka Boża, piękna polska jesień oraz gościnność saneckiego kustosza, ks. Jarosława Żmii.

Nawiedzenie rozpoczęło się od modlitwy różańcowej w maleńkim, ale niezwykle urokliwym kościele sanktuaryjnym, przed wizerunkiem Matki Bożej Saneckiej. Mieszkańcy Gaja powierzali Jej swoją parafię, która – zainspirowana zachętą Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio – przygotowuje się do rozpoczęcia starań o koronację słynącego łaskami wizerunku Pani Gajowskiej. O tym, jak doszło do koronacji obrazu Pani Saneckiej opowiadał im ks. kustosz Jarosław Żmija. Na podstawie własnych doświadczeń podkreślał on dwa czynniki, bez których nie ma mowy o rozpoczęciu starań o koronację. Pierwszym z nich jest modlitwa ożywiająca kult Matki Bożej, a drugim – aktywne poszukiwanie świadectw wyproszonych łask, uzdrowień i innych cudów, wymodlonych u Pani Gajowskiej.

Matka Boża z Sanki czczona jest jako Matka Oczekiwanego Macierzyństwa. Przed tym wizerunkiem modliła się dziedziczka Sanki, prosząc Matkę Bożą o cud życia dla dziecka, gdyż jej potomstwo umierało zaraz po porodzie. Kiedy Maryja wysłuchała modlitw i kobieta urodziła zdrowe dziecko, w dowód wdzięczności ufundowała Matce Bożej sukienkę i poprosiła o przeniesienie cudownego wizerunku do ołtarza głównego. Do Pani Saneckiej wciąż pielgrzymują małżeństwa starające się, nieraz od wielu lat, o potomstwo. Kroniki parafialne wypełnione są świadectwami skutecznych interwencji Matki Bożej i radością małżonków obdarzonych upragnionym darem rodzicielstwa.

Do Matki Bożej Saneckiej modlą się również chorzy i ich rodziny. Ks. Kustosz opowiadał gajowskim parafianom historie osób, które doznały uzdrowienia z chorób nowotworowych. Niektóre z nich, zaświadcza ks. Żmija, były już na skraju śmierci, a dziś przychodzą regularnie do Pani Saneckiej, by dziękować Jej za cud odzyskanego zdrowia i życia. To świadectwa, o których lekarze mówią, że są niewytłumaczalne z punktu widzenia medycznego.

Mieszkańcy Gaja i ich przodkowie również doświadczali cudownych interwencji Matki Bożej. Trzeba te świadectwa zebrać i uporządkować, bo ta dokumentacja jest niezbędnym uzasadnieniem podjęcia starań o koronację wizerunku Matki Bożej Gajowskiej.

Wielkim zadaniem parafian w Gaju jest teraz modlitwa do Matki Bożej. Pielęgnowanie nabożeństw maryjnych, aktywny udział w życiu wspólnoty parafialnej to podstawa rozwoju kultu Najświętszej Maryi Panny w Gaju – kultu, który jest zdecydowanie starszy od saneckiego.

Uroczysta koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Saneckiej koronami biskupimi ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza odbyła się w 2016 roku. Dokonał jej abp Wacław Depo z Częstochowy, który nie zapomina o Sance i wysyła tu małżonków starających się o potomstwo, bo wie, że u Matki Oczekiwanego Macierzyństwa doświadczą pociechy, nadziei, a ich modlitwa u Jej stóp może zaowocować spełnieniem rodzicielskich pragnień.

Kościół parafialny w Sance został ogłoszony diecezjalnym sanktuarium Matki Boskiej Pani Saneckiej – Matki Oczekiwanego Macierzyństwa miesiąc temu, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W dekrecie ogłaszającym nowe sanktuarium maryjne w archidiecezji czytamy, że obraz Matki Bożej Saneckiej, czczony pod wezwaniem Pani Saneckiej Matki Oczekiwanego Macierzyństwa, od niemal czterystu lat przyciąga wielu wiernych: parafian i pielgrzymów. „Niech wierni przybywający do sanktuarium doświadczają przemożnego wstawiennictwa Matki Najświętszej, doznają pociechy w strapieniach i przez ufną modlitwę wypraszają potrzebne łaski dla Ojca Świętego i Kościoła Powszechnego, arcybiskupa krakowskiego wraz z całą archidiecezją krakowską i całej Ojczyzny” – brzmi zapis.

Zwieńczeniem pielgrzymki od Matki Bożej Gajowskiej do Matki Bożej Saneckiej była Msza św., podczas której wierni modlili się, oddając Maryi wszystkie sprawy osobiste, rodzinne i parafialne. Proboszcz z Gaja ks. Emil Furtak zaprosił parafian z Sanki na „rewizytę” u Matki Bożej Gajowskiej w maju. Na pamiątkę spotkania parafia otrzymała od saneckiego kustosza obraz tamtejszej Matki Bożej.

Piękna pogoda sprzyjała spacerom w ogrodzie Maryjnym i podziwianiu wspaniałej panoramy górskiej. Była także okazja, by się pokrzepić przy kawie i herbacie oraz słodkich wypiekach.