U Matki Bożej Zielnej

wpis w: Z życia Kościoła | 0

Wczesnochrześcijańska legenda mówi o tym, że gdy Apostołowie otwarli grób Matki Bożej, nie znaleźli w nim Jej ciała, a jedynie same zioła i kwiaty.

Kiedy nasza Ojczyzna przyjęła chrześcijaństwo, Mieszko I zburzył świątynię pogańską poświęconą przez Słowian bogini śmierci Nyi, a na jej miejscu wybudował rotundę ku czci Królowej Wniebowziętej. Ludzie ówcześni byli  przytłoczeni kultem bogini Nyi, dlatego gdy poznali Matkę Chrystusa, która z ciałem i duszą została wzięta do nieba, a dzieciom na ziemi zostawiła kwiaty widzieli w Niej radosną Królową nieba i ziemi, czekającą w zaświatach na nich jak matka na dzieci.

Niezależnie co było przyczyną zwyczaju przynoszenia kwiatów do świątyni w dzień Wniebowzięcia NMP, trwa już o wielu wieków, a jego cel jest jeden: dziękczynienie Bogu za plony, zboża, zioła i owoce, które leczą i żywią nas, jak również nasze zwierzęta.

W tym roku nasz kościół w sposób wyjątkowy został przyozdobiony kwiatami polnymi i zapachniał ziołami. Oto kilka zdjęć z tego pełnego radości i słońca dnia poświęconego naszej Matce i Królowej.