Relacja z wycieczki rowerowej do Dziekanowic

16 sierpnia odbyła się pierwsza, w tym trudnym roku, parafialna wycieczka rowerowa. Dziewięcioro cyklistów uzbrojonych w dziewiętnaście! kół wyruszyło w do Dziekanowic, niewielkiej miejscowości w gminie Dobczyce, na skraju Pogórza Wielickiego.
Trasa była przepiękna, widokowa, ale wymagająca – wiele podjazdów dało się nam mocno we znaki.
Obok okazałego sanktuarium przycupnęła prawdziwa perła – zabytkowy kościół pw. św. Mikołaja i św. Marii Magdaleny, o którym wspominał Jan Długosz w swoim Liber beneficiorum. Ze względu na styl romański w jakim jest zbudowane prezbiterium, ocenia się, że mógł powstać w okresie pomiędzy XI a XII wiekiem. Wieku najstarszej części kościoła na podstawie dostępnych dziś materiałów nie sposób określić jednoznacznie, ale mógł to być nawet wiek X. Prowadzone w 1957 roku badania ścian doprowadziły do odkrycia polichromii pochodzącej z drugiej połowy XII stulecia. Szkoda, że ten wyjątkowy zabytek nie jest udostępniony do regularnego zwiedzania, ani wykorzystywany do celów kultu religijnego. Mamy nadzieję, że tymczasowo bo widać wiele trudu i środków włożonych w konserwację i próbę przywrócenia jego świetności.
W wieku XX wybudowano kościół pod wezwaniem Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny, do której przeniesiono szereg elementów z zabytkowego kościoła, w tym cudowny obraz Matki Bożej Dziekanowskiej z XVII w. Przygotowania trwały już od lat 40tych a w roku 1966 ówczesny Arcybiskup Karol Wojtyła poświęcił nową świątynię jako wotum wdzięczności za tysiąc lat wiary chrześcijańskiej na ziemiach polskich. Obecnie jest to sanktuarium umieszczone na szlaku sanktuariów maryjnych.
Wszyscy przejechali całą blisko 40to kilometrową trasę, szybkości dodawała w drodze powrotnej naciągająca ulewa.
Czekajcie na wieści o kolejnej wyciecze. Zapraszamy