II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 5 marca 2023 r.

  1. Przeżywamy nasze parafialne wielkopostne rekolekcje. Na wszystkich Mszach św. nauka rekolekcyjna. O 16.00 Gorzkie Żale z rekolekcyjnym kazaniem pasyjnym. Po Mszach św. zbiórka ofiar na dzieła misyjne prowadzone przez polskich księży sercanów w Azji, Afryce i obu Amerykach. Zmianka różańcowa po Mszy św. o 9.30.
  2. Program rekolekcji w poniedziałek, 6.03., wtorek, 7.03., i środę 8.03.:

17.00 – 17.50 – Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy i możliwość spowiedzi

18.00 – Msza święta z nauką rekolekcyjną. Po Mszy świętej ciąg dalszy adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy i możliwość spowiedzi do 19.25.

19.30 – Msza święta z nauką rekolekcyjną

W czasie rekolekcji kancelaria nieczynna.

  1. Czwartek, 9.03., spotkanie dla kandydatów do bierzmowania: kl. VII – 16.30, kl. VIII – 18.30
  2. Piątek, 10.03., Droga krzyżowa o 17.00 i 19.30.
  3. W ub. tygodniu odwiedził naszą parafię o. Daniel Botvina, prowincjał Bernardynów na Ukrainie i przywiózł słowa podziękowania za udzielone przez naszą parafię wsparcie. Przekazaliśmy kolejne 2000,00 zł z ofiar złożonych na składkę w Środę Popielcową.
  4. Opłata za energię elektryczną na oświetlenie i ogrzewanie kościoła, w okresie 9.12.2022 – 14.02.2023 wyniosła 5375,30 zł.
  5. W przyszłą niedzielę, jako drugą niedzielę miesiąca, na wszystkich Mszach św. składka inwestycyjna na remont dachu kościoła. Obecnie prace trwają na dachu zakrystii. Po zdemontowaniu blach, więźba dosłownie rozsypała się, zjedzona przez kornika. W jakim były stanie poszczególne elementy więźby można zobaczyć przed starą plebanią.
  6. Radni naszej gminy na sesji w dniu 2.03.2023 r. stosunkiem głosów: 3 za, 3 wstrzymujące się i 7 przeciw, odrzucili prośbę parafii o złożenie wniosku o dofinansowanie prac remontowych przy naszym zabytkowym kościele, kwotą 1,7 mln zł, w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Na odbudowę zabytków rząd przeznaczył 3 mld złotych i każda gmina, a jest ich w Polsce ok. 3000, mogła złożyć do 10 wniosków, każdy max na 3,5 mln zł. Nasz wniosek został potraktowany jako konkurencja dla wniosku o dofinansowanie rozbudowy zabytkowej szkoły w Libertowie. Na komisji poprzedzającej sesję padły argumenty, że kościół jest bogaty i jak proboszcz w Gaju chce remontować kościół, to niech parafianie płacą. Proboszcz w Mogilanach zrobił nowe organy, fotowoltaikę, parking za pieniądze parafian i nie szukał dotacji! Nasz kościół jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem na terenie naszej gminy, wpisanym do rejestru zabytków, a zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, do zadań własnych gminy należy ochrona zabytków i opieka nad zabytkami ( 2, art. 7, ust. 1, pkt 9), znajdującymi się na terenie gminy, niezależnie od tego do kogo należą! Tak więc póki co marzenia o dofinasowaniu remontu kościoła możemy porzucić!